Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarność nie chce tu squasha. Bo to miejsce pamięci, a nie zabawy - słyszymy

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W czwartek na specjalnym szklanym korcie z podświetleniem na Placu Solidarności, czyli na dachu Centrum Dialogu Przełomy, mają rozpocząć się Indywidualne Mistrzostwa Polski w squashu. Do Szczecina przyjadą najlepsi zawodnicy.

- To nie jest miejsce do zabawy - mówi oburzony Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego. - To jest miejsce pamięci. Tu zginęli przecież ludzie. Po to się robi pomniki pamięci, aby uczcić tamtych ludzi i miejsca - podkreśla i dodaje, że już wiele razy zwracał uwagę, aby na Placu Solidarności nie organizować żadnych imprez, ani typu sportowego, ani rozrywkowego, bo „to się nie godzi”. - Ale na nic moje apele. Dopóki jest ta władza to nic się nie da zrobić. Ale wkrótce są wybory samorządowe i dopiero po nich będzie można raz na zawsze sprawę wykorzystania Placu Solidarności rozstrzygnąć. Teraz co się dzieje na placu to zwykły brak szacunku.

- Z szacunkiem odnosimy się do troski wszystkich obywateli Szczecina o odpowiednie wykorzystanie Placu Solidarności - w swoim stanowisku pisze Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Troska ta jest zrozumiała i w naszym najgłębszym przekonaniu nie robimy nic, co by mogło jej uchybić. Pragniemy więc podkreślić, iż stara tradycja zawodów i turniejów sportowych wywodzi się z sakralnego rytuału oddawania czci bohaterom. Igrzyska zawsze były świętem, podczas których obowiązywał pokój. Obyczaj ten przetrwał w idei igrzysk olimpijskich a Muzeum Narodowe w Szczecinie w tym samym duchu godzi się na szlachetną rywalizację sportową.

Dodaje także, że w planie przebiegu mistrzostw organizatorzy planują także ceremonię złożenia kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970.

- Będzie to z pewnością właściwa forma uczczenia tych, którzy poświęcili dla nas wszystko - tłumaczy dyrektor Karwowski i dodaje, że chętnie porozmawia na temat różnych form wykorzystania Placu Solidarności z przewodniczącym Mieczysławem Jurkiem, ale także z przedstawicielami Grudnia ’70, którzy również zgłaszają zastrzeżenia.

- A ofiary Grudnia są na placu upamiętnione w trzech miejscach - mówi.

Zobacz także: Szklana klatka na Placu Solidarności. Szczecin stolicą squasha

Polecamy na gs24.pl:

Posejdon będzie nowoczesnym sercem Szczecina [ZDJĘCIA]

W weekend nasz fotoreporter Andrzej Szkocki odwiedził szczecińskie kluby. Zobaczcie, jak bawili się szczecinianie w Grey Clubie i Lulu.Zobacz także: Record Store Day 2017 w Szczecinie

Szalony weekend w szczecińskich klubach. Zobacz zdjecia z Lu...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński