Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śnieżnobiały uśmiech modelki

Redakcja
Rozmowa ze stomatologiem, dr nauk med. Anną Jedlińską

- Wielu z nas marzy o tym, by mieć piękne, równe, śnieżnobiałe zęby, takie, jakie ukazują w szerokim uśmiechu modelki, modele i przeróżne gwiazdy. To, jakie zęby mamy zależy od tego, jakim uzębieniem obdarzyła nas natura i jak o nie dbamy. Często jednak zdarza się, że nawet zdrowe i zadbane zęby wcale nie są śnieżnobiałe. Warto wybielać zęby, czy lepiej tego nie robić?

- Obecnie panuje moda na urodę, na zdrowie. Ludzie dbają o ładny uśmiech, myślę więc, że warto. Ważne tylko, by robić to umiejętnie, pod opieką specjalisty.

- W jaki sposób wybiela się zęby?

- Można zastosować metodę tak zwaną office, czyli gabinetową. Pacjent musi być jednak odpowiednio przygotowany do tego zabiegu. Najpierw wykonujemy zdjęcie przeglądowe zębów i badamy pacjenta. Musi mieć on całkowicie wyleczone zęby, nie może być żadnych stanów zapalnych ani w obrębie zębów, ani dziąseł. To warunek podstawowy.

Bardzo ważne jest też, by pacjent przed zabiegiem miał usunięte złogi nazębne. Jeśli jest już przygotowany, specjalną żywicą osłaniamy mu dziąsła, po pół godzinie aplikujemy na zęby wybielacz i naświetlamy lampą lub laserem, które poprzez fotoaktywację pobudzają procesy wybielania i przyspieszają je.

- Czy jest to bezpieczna metoda dla nas i naszych zębów?

- Jeśli wybielanie tą metodą zostanie przeprowadzone pod kontrolą specjalisty - nie ma żadnych skutków ubocznych takiego zabiegu. Po nim stosuje się pasty z dużą zwartością fluoru i zaleca się białą dietę - twarogi, jogurty, jasne owoce - banany, jabłka.
I uwaga, w żadnym przypadku nie wolno pić kawy, herbaty, coca coli. Absolutnie zakazane jest też picie czerwonego wina i palenie tytoniu.
Zdarza się, że po zabiegu trzeba zmienić wcześniejsze wypełnienia i uzupełnienia protetyczne, bo są one o wiele ciemniejsze od wybielonych zębów. Barwę zębów potrafimy rozjaśnić nawet o kilkanaście tonów.

- Ile kosztuje takie wybielanie i jak długo będziemy cieszyć się jego efektami?

- Cena zabiegu kształtuje się na rynku w granicach 800 -1.200 złotych.
Jednak jak długo utrzyma się efekt, zależy to przede wszystkim od pacjenta i jego nawyków higienicznych. Po zabiegu trzeba utrzymywać perfekcyjną higienę. Jeśli ktoś z powrotem zaczyna palić, pić czerwone wino, przebarwienia szybko pojawią się ponownie.

Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń specjalisty, dba o zęby - efekt utrzymuje się nawet przez kilka lat.
- Jakie są jeszcze sposoby na to, by zęby były bielsze?

- Druga grupa metod wybielania, to tak zwane metody domowe. Pacjent dostaje w gabinecie szynę - przygotowaną specjalnie na podstawie wycisku jego zębów - oraz preparat z lekiem wybielającym. W domu samodzielnie aplikuje go do szyny, zakłada ją na zęby i nosi.
W trzeciej grupie sposobów mieszczą się rozmaite preparaty dostępne na rynku - pasty wybielające, żele, paski - w które pacjenci zaopatrują się sami. Jest ich mnóstwo.

- Czy można stosować je bez obaw, nie uszkodzą nam zębów i dziąseł?

- Działanie tych preparatów uzależnione jest od zawartości związków wybielających oraz substancji ściernych. Jeśli jest ona niezbyt duża - można je spokojnie stosować bez nadzoru stomatologicznego. Jeśli jednak jest niewłaściwa, a pacjent ma chore lub nadwrażliwe zęby, to nie powinien ich stosować.
Każdą metodę wybielania najlepiej zawsze skonsultować ze swoim dentystą. Warto poradzić się go, jakiego środka użyć, ponieważ on najlepiej zna stan uzębienia swojego pacjenta, wie co będzie dla niego dobre i bezpieczne.
- Czy wybiela się także pojedyncze zęby?

- Jak najbardziej. Dotyczy to najczęściej zębów leczonych kanałowo, które z czasem zmieniają barwę - ciemnieją, brązowieją albo sinieją.
Zgłaszają się nierzadko zdesperowani pacjenci po leczeniu kanałowym przednich zębów. Ich barwa zwykle mocno odbiega od koloru pozostałych. W takim przypadku stosuje się metodę stopniowego wybielania.

- Zęby, jakich zazdrościmy hollywoodzkim gwiazdom, czy supermodelkom są nie tylko białe i lśniące, ale też idealnie równe. Pewnie nie wszystkich takimi obdarzyła natura. Jakie są na to sposoby?

- Alternatywą wybielania są licówki kompozytowe i porcelanowe, którymi pokrywa się szkliwo, korony porcelanowe na zębach. Jeśli wybielanie jest nieskuteczne, na przykład ciemnobrązowe jedynki nie chcą się rozjaśnić, to można zastosować taki alternatywny sposób.

- Kto nie powinien decydować się na wybielanie zębów?

- Przede wszystkim kobiety w ciąży, osoby obciążone poważnymi chorobami ogólnoustrojowymi (np. chorobą nowotworową), palące nałogowo papierosy, dzieci i młodzież do 18 lat oraz osoby mające bardzo uszkodzone szkliwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński