Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowacka inwazja w lidze. Hiszpanów też nie brakuje

Krzysztof Dziedzic
Peter Hricko, obrońca Pogoni Szczecin.
Peter Hricko, obrońca Pogoni Szczecin.
Dokładnie za dwa tygodnie rusza liga. Jeżeli w składach nic się nie zmieni, to na boiska może wybiec aż 112 obcokrajowców. Najwięcej ma ich pierwszy rywal Pogoni Szczecin - Zagłębie Lubin.

17 sierpnia meczem Pogoni z Zagłębiem rozpoczną się najbardziej oczekiwane ligowe rozgrywki w kraju. Polski futbol powoli pnie się w górę w europejskiej hierarchii. Zwłaszcza pod kątem ilości piłkarzy z zagranicy. Czy jednak są to autentyczne wzmocnienia, czy tylko uzupełnienia składu - ściągane m.in. dlatego, że są tańsze od krajowych piłkarzy?

3 w GKS, 12 w Zagłębiu

Odpowiedź bywa rozmaita, tak jak rozmaity poziom reprezentują zatrudniani przez nasze kluby zawodnicy. Serb Danijel Ljuboja, czy Izraelczyk Maor Melikson byli nie tylko gwiazdami Legii Warszawa i Wisły Kraków, ale całej ligi. Z drugiej strony - nie brakuje w kadrach naszych klubów np. Słowaków, którzy przecież w Polsce mogą zarobić więcej, niż w rodzimej lidze.
Nie ma już w polskiej ekstraklasie klubu, który nie miałby w składzie cudzoziemców. Jednak bywają spore różnice pomiędzy ilością zatrudnianych obcokrajowców. Np. w GKS Bełchatów i Górniku Zabrze jest ich na dziś tylko trzech. Za to dwa kluby mogłyby wystawić całą jedenastkę złożoną z piłkarzy z zagranicy - w Zagłębiu Lubin jest ich aż 12, a w Wiśle Kraków - 11.
Średnio każdy klub ekstraklasy ma ich siedmiu.

20 Słowaków

W polskiej T-Mobile Ekstraklasie grają piłkarze z aż 36 zagranicznych krajów. Ze 112 piłkarzy najwięcej jest Słowaków - aż 20. Z czego aż pięciu w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Na podium pod względem ilości futbolistów znalazły się także Serbia i Brazylia.
Na pewno sporym urozmaiceniem rozgrywek może być aż pięciu Hiszpanów, dwóch Holendrów, Argentyńczyk, czy Japończyk.
Na drugim biegunie: mamy w ekstraklasie po jednym piłkarzu z takich krajów, jak Niemcy, Węgry, Austria, Argentyna, czy Demokratyczna Republika Konga. Zwraca też uwagę dość mała ilość naszych południowych sąsiadów Czechów (zwłaszcza w porównaniu ze Słowakami) - tylko sześciu.

Obcokrajowcy w polskiej lidze:

20 - Słowacja
9- Serbia
8 - Brazylia
6 - Czechy
5 - Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Hiszpania
4 - Litwa, Słowenia
3 - Bułgaria, Czarnogóra, Izrael, Nigeria
2 - Białoruś, Estonia, Burkina Faso, Gruzja, Holandia, Honduras, Kolumbia, Tunezja, Ukraina, Zimbabwe.
1 - Armenia, Argentyna, Austria, Demokratyczna Republika Konga, Ghana, Japonia, Kamerun, Macedonia, Niemcy, Palestyna, Panama, Paragwaj, Senegal, Węgry.

Pogoń liderem

Szczeciński klub zatrudnia piłkarzy z najwięcej kontynentów - aż czterech. Poza europejczykami w Pogoni grają piłkarze z Ameryki Południowej, Afryki i Azji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński