Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja przyrodnicza pod Gryfinem. Łoś spaceruje po Międzyodrzu. Nie widziano tego ssaka od 40 lat

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Łoś europejski jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną łowną.
Łoś europejski jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną łowną. pixabay.com
Majestatyczny ssak przechadzał się po drodze Gryfino - Mescherin. To było marzenie przyrodników.

- Jest to pierwsze udokumentowane stwierdzenie tego majestatycznego ssaka na tym obszarze od około 40 lat! Na początku lat 80. XX wieku kilka razy odnotowano tu migrujące łosie - czytamy na profilu facebookowym "Park Narodowy Doliny Dolnej Odry".

Łoś został sfotografowany 25 października 2023, ok. godz. 14:30, gdy przechodził przez drogę przebiegającą przez Międzyodrze między Gryfinem a Mescherin.

Łoś europejski jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną łowną. Rzadki i objęty całorocznym okresem ochronnym. Łoś zasiedla leśne i zakrzewione tereny podmokłe, bagna, mokradła, torfowiska, trzęsawiska, tereny zalewowe, nad jeziorami i rzekami. Przed nadejściem zimy przenosi się na wyżej położone tereny, do lasów iglastych. Samiec (byk) osiąga 540–740 kg masy ciała, a wysokość od 1,5 m do ponad 2 m (A. alces gigas). Największy zanotowany osobnik, znaleziony w 1897 roku mierzył 2,34 m, ważył 825 kg, jego poroże miało rozpiętość 199 cm. Samica (łosza, klępa) jest niższa i lżejsza, osiąga masę około 400 kg.

Porusza się powoli i niezgrabnie, zwykle inochodem. Może biec kłusem z prędkością 30 km/h, a na krótkich dystansach 60 km/h. Nigdy nie galopuje. Na mokrym gruncie porusza się hałaśliwie, głośno chlapiąc, ale na suchym lądzie potrafi przemieszczać się bardzo cicho. Jest bardzo zwrotny. Poza okresem godowym rzadko wydaje jakiekolwiek odgłosy.

Źle znosi temperatury powyżej 10 °C i wówczas chętnie chłodzi się w wodzie. Bardzo dobrze i wytrwale pływa i nurkuje. Pokonuje przeszkody wodne od kilkunastu do 20 km. Pod wodą może przebywać do 50 s, a w wodzie spędzać kilka godzin.

Żeruje w dzień i w nocy, ale największą aktywność wykazuje wczesnym rankiem i wieczorem. Przemierza duże odległości w poszukiwaniu pożywienia. Nie przejawia zachowań terytorialnych, potrzebuje 10-15km2 przestrzeni do życia, jednak nie broni swojego terytorium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński