Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja archeologiczna w regionie. Odkryto skarb z połowy XVII wieku!

Marek Jaszczyński
Do odkrycia doszło pod Kamieniem Pomorskim. W skład znaleziska wchodzą monety z okresu wojny 30-letniej (1618-1648) i pierwszych lat po wojennych. Dokładnie z czasów panowania króla Szwecji Gustawa Adolfa i jego następczyni królowej Krystyny.
Co pamiętasz na temat odzyskania niepodległości przez Polskę? TEST nie tylko na 11 listopada!

- Niestety, dla dobra sprawy na razie nie mogę podać szczegółów. Ale tak, jest czy był to skarb monet szwedzkich z dynastii ostatnich Wazów. Króla Gustawa Augusta i jego córki a zarazem ostatniej Wazówny królowej Krystyny - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Skarb został ukryty w okolicach Kamienia, kiedy Pomorze było pod władaniem szwedzkim i w trakcie wojny 30-letniej. Historia jak z hollywoodzkiego filmu.

- To co my mamy to jest jedynie część skarbu - podkreśla Grzegorz Kurka. - Pozostała jest w rękach osoby której na chwilę obecną tożsamość o nie znamy. Dlatego sprawa jest rozwojowa i liczymy na odrobinę szczęścia, że uda nam się ją we współpracy z policją odnaleźć o odzyskać pozostałą część skarbu. Zgodnie z przepisami prawa jest to kradzież na rzecz Skarbu Państwa, więc mamy do czynienia z przestępstwem.

W muzeum jest 17 monet, są to szelągi wybite w Rydze, Elblągu i Inflantach, czyli na terenach okupowanych przez Szwedów. W tamtym okresie Kamień był miastem granicznym pomiędzy Szwecją a Brandenburgią.

Szwedzi pobudowali nawet w Kamieniu ziemne fortyfikacje, których zarys jest nawet do dzisiaj czytelny w niektórych miejscach w postaci przebiegu ulic. Czas w którym skarb był ukryty to okres jednego z największych konfliktów zbrojnych w Europie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tak Polacy mieszkali przed wojną. TOP 10 zaskakujących faktów na temat życia w II RP

W jakich warunkach mieszkali nasi przodkowie w dwudziestoleciu międzywojennym?

Tak Polacy mieszkali przed wojną. Zobacz 10 najbardziej zask...

Przedmioty o wartości historycznej, które uznane zostały za zabytki ruchome, to dobra kultury są własnością Skarbu Państw., W zaistniałej sytuacji została zgłoszona kradzież zabytków na rzecz Skarbu Państwa i nielegalne poszukiwania zabytków ze sprzętem elektronicznym- przestępstwo z art. 109 C, zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2187 ze zm.), oraz przywłaszczenie cennych zabytków archeologicznych na szkodę Skarbu Państwa.

- By poszukiwać legalnie zabytków ze sprzętem elektronicznym trzeba mieć zgodę wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków, by ją uzyskać niezbędne są: zgoda właściciela terenu oraz mapka z zaznaczeniem obszaru gdzie chcemy prowadzić poszukiwania - tłumaczy podkom. dr Marek Łuczak ze szczecińskiej policji. - Gdy znajdziemy zabytek archeologiczny należy niezwłocznie powiadomić konserwatora o odkryciu i zabezpieczyć go. Nie powinniśmy wyciągać go z ziemi, bo stracimy tzw. kontekst. Warto poszukiwać legalnie, w dodatku za odkrycie, prawidłowe zabezpieczenie i właściwe postępowanie przy zabytku archeologicznym urząd konserwatora może wnioskować o nagrodę do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOBACZ TEŻ: Poszło na miecze! Walki rycerzy w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na hali SDS w Szczecinie odbył się w sobotę turniej rycerzy. Sami zawodnicy nazywają to MMA rycerskim. ZOBACZ TEŻ:- Spotkanie z Historią Pomorza Zachodniego w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]- "Rycerskie MMA" w Szczecinie. To nie jest zwykły turniej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Poszło na miecze! Walki rycerzy w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński