Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasy nordic walking w woj. pomorskim. Gdzie wybrać się w weekend 27 - 28 kwietnia. 3 najciekawsze trasy

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Nordic walking w woj. pomorskim da się trenować prawie wszędzie. Ale zachęcamy do wybrania tras, które polecają inni. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 3 sprawdzone szlaki nordic walking w woj. pomorskim. Zawsze na weekend przedstawiamy Wam nowy zestaw szlaków do wyboru. Sprawdź, jakie szlaki przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Szlaki nordic walking w woj. pomorskim

Które trasy nordic walking w woj. pomorskim polecają mieszkańcy? Sprawdziliśmy to.

Traseo to aplikacja, w której każdy ma możliwość zapamiętywania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. We współpracy z Traseo mamy dla Was 3 krajobrazowe ścieżki nordic walking w woj. pomorskim. Wybierz najbardziej atrakcyjną dla siebie.

Nim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 27 kwietnia w woj. pomorskim ma być od 5°C do 18°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 0% do 20%. W niedzielę 28 kwietnia w woj. pomorskim ma być od 6°C do 22°C. Nie powinno padać.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Wędrówka przez Park Narodowy Borów Tucholskich

  • Początek trasy: Chojnice
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 33,2 km
  • Czas trwania marszu: 7 godz. i 60 min.
  • Przewyższenia: 52 m
  • Suma podejść: 259 m
  • Suma zejść: 267 m

GR3miasto poleca tę trasę na marsz

Park Narodowy Borów Tucholskich, zwany zielonymi płucami naszego województwa, to przepiękny teren, wiecznie zielonych lasów, wśród których skrywają się malownicze jeziora i cieki wodne. Tereny te mieliśmy okazję przemierzać o różnych porach roku, zarówno pieszo jak i rowerem. Zajrzeliśmy tu ponownie podczas jednego z pierwszych dni maja. To wspaniały rejon pod kątem turystyki aktywnej. Jednak poruszając się, trzeba wiedzieć, że nie można zbaczać tu z wytyczonych szlaków i ścieżek dydaktycznych.

Turystyka w Parku Narodowym Borów Tucholskich:

Poruszając się przez obszary chronione należy korzystać z wytyczonych szlaków turystycznych, bądź ścieżek edukacyjnych. W Parku Narodowym Borów Tucholskich, niezależnie od pory roku, pobierane są opłaty. Znając wcześniej datę wizyty, warto uiścić ją przelewem internetowym. Wydrukowany, bądź zapisany w formacie cyfrowym dowód przelewu jest jednocześnie naszym "biletem wstępu". Z opłat wyłączone są niektóre, ogólnodostępne miejsca wypoczynku, a także szlaki rowerowe tzw. "Kaszubskiej Marszruty".

Zauroczeni krajobrazem Ziemi Zaborskiej:

Jak wspomniałem wcześniej przez obszary Parku Narodowego Borów Tucholskich oraz Zaborski Park Krajobrazowy, który go otacza wiedzie mnóstwo ciekawych szlaków pieszych oraz rowerowych, którymi dotrzeć można nad jeziora, w tym także bardzo czyste mniejsze zbiorniki ramieniowe i lobeliowe. Na naszej trasie zobaczyliśmy jeziora: Nierybno, Wielkie Gacno, oraz Małe i Wielkie Krzywce. W lasach na turystę czeka wiele miejsc wypoczynkowych w postaci zadaszonych wiat z ławami, gdzie zatrzymać się można na piknik. Często w obrębie takich miejsc utworzone są także ścieżki edukacyjne wiodące drewnianymi, dość wąskimi kładkami, jak np.: Pętla Lipnickiego, ścieżka nad Kaczym Okiem, czy pomosty nad Jeziorem Wielkim Gacnem. Pokonać je można jednak tylko pieszo. Ruch rowerowy jest tu niestety zabroniony. Przy każdej ze ścieżek znajdują się jednak stojaki rowerowe, do których można przypiąć swój jednoślad i dać się pieszo.

Przemierzając Park Narodowy Borów Tucholskich dotarliśmy także do okazałego pomnika przyrody - Dębu Bartuś. Jest to najbardziej znane i zarazem najstarsze drzewo pomnikowe parku - jego wiek szacuje się na około 600 lat. Bartuś ma wysokość 25 m i obwód 6,7 m. Wewnątrz pnia występuje obszerna dziupla. Imię drzewa z pewnością nawiązuje do najbardziej znanego polskiego dębu - Bartka.

Ziemia Zaborska to obszar jeszcze nieznacznie przekształcony przez człowieka, wymarzony do uprawiania ekoturystyki. Dominują tu lasy, głównie bory sosnowe, tworzące parasol ochronny dla czystych jezior i licznych torfowisk, a także dając schronienie dla ich dzikich mieszkańców. Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Borów Tucholskich, to wspaniałe rejony dla różnorodnej maści turystyki, o czym niejednokrotnie przekonaliśmy się przemierzając te tereny.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌲🌤️ Trasa nordic walking: Gdańskie bastiony nad Opływem Motławy + Łąkowa po rewitalizacji

  • Początek trasy: Pruszcz Gdański
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 8,39 km
  • Czas trwania marszu: 3 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 25 m
  • Suma podejść: 230 m
  • Suma zejść: 229 m

Rfx poleca tę trasę

Spacer zaczynamy pod Urzędem Wojewódzkim, kierujemy się na plac Wałowy, a następnie prosto na Bastion św. Gertrudy. Podziwiamy piękne widoki, schodzimy w dół, mijamy Bramę Nizinną by wspiąć się na szczyt Bastionu Żubr. Widać stąd m, in. panoramę Głównego Miasta. Nieopodal znajduje się Śluza Kamienna Grodza (z 4 wieżyczkami zwanymi dziewicami) oraz ruiny starego XVII wiecznego młyna. Dalej podążamy wzdłuż Opływu Motławy odwiedzając kolejno Bastiony Wilk, Wyskok, Miś, Królik. Za ostatnim z nich po kładce na wysokości ulicy Modrej przechodzimy na Olszynkę, by mostem na wysokości Zawodzia wrócić do Śródmieścia. Okrążamy siedzibę Straży Miejskiej (razem z ich strzelnicą) oraz Zespół Szkół Samochodowych. Za Stadionem GKS Wybrzeże kontynuujemy spacer drugą stroną opływu Motławy i skrótem przez Chłodną docieramy na Łąkową. Ulica ta przeszła w ostatnim czasie rewitalizację, odnowiono niektóre kamienice, wyremontowano nawierzchnię, środkiem ulicy poprowadzono deptak z nowymi drzewkami i małą architekturą. Mijamy dawną zajezdnię tramwajową i zmierzamy w drogę powrotną przez Redutę Wilk, Śluzę Kamienną, by przy Bramie Nizinnej skręcić w ul. Dolna Brama, odwiedzić przystań przy Żabim Kruku i po okrążeniu Baszty Białej zakończyć spacer.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Szlak Dzików - Sopot - Pieszy Czarny ver. 2017

  • Początek trasy: Sopot
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 5,79 km
  • Czas trwania marszu: 46 min.
  • Przewyższenia: 217 m
  • Suma podejść: 684 m
  • Suma zejść: 689 m

Amatorom nordic walking trasę poleca JJ_Active

Szlak Dzików - w terenie oznaczony kolorem czarnym na żółtym tle łączy dwa sopockie osiedla: Przylesie i Brodwino.

Przebieg szlaku: Osiedle Przylesie ul. 23 Marca (pętla autobusowa) – Wielka Gwiazda – Dolina Świemirowska – Długa Dolina (Długi Grunt) – Dolina Kamiennego Potoku – Osiedle Brodwino.

Charakterystyka szlaku - szlak łatwy.

Długość szlaku ok - 6 km.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czy warto uprawiać nordic walking?

Nordic walking to aktywność, która może być uprawiana przez większość osób. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Przy zachowaniu prawidłowej techniki, będzie przynosić wiele korzyści. Aktywność fizyczna jest potrzebna w dbaniu o zdrowie fizyczne i psychiczne. Nordic walking może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Najlepsze atrakcje Pomorskiego na wycieczki nordic walking

Jeśli lubicie spacerować wśród zabytków i atrakcji miast, na Pomorzu koniecznie zaplanujcie weekend w Trójmieście. W tej rozległej aglomeracji każdy znajdzie coś dla siebie. Najprzyjemniej spaceruje się np. po starym Gdańsku, gdzie przy Długim Nabrzeżu wznosi się słynny Żuraw, albo po ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie, znanej jako Monciak, z Krzywym Domkiem, który wygląda, jakby rozpuszczał się od letniego upału.

Nie każdy lubi spacerować z kijami do nordic walking po piasku, ale jeśli nie przeszkadza wam sypkie podłoże, plaże Pomorza oferują piękne widoki i sporo dodatkowych atrakcji. Warto pomaszerować choćby na sopockie molo, jedno z najdłuższych w Europie, pamiętajcie tylko, że w okresie wakacji wstęp na pomost jest płatny.

Dla miłośników maszerowania z kijkami wśród pięknych okoliczności przyrody na Pomorzu najlepiej sprawdzą się Bory Tucholskie – rozległy kompleks leśny, oferujący nie tylko mnóstwo zieleni, ale też rzeki, jeziora i ścieżki przyrodnicze, wytyczone wśród najciekawszych zakątków, pomników przyrody i obszarów szczególnej ochrony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trasy nordic walking w woj. pomorskim. Gdzie wybrać się w weekend 27 - 28 kwietnia. 3 najciekawsze trasy - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński