Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Saperzy w akcji. Jak nie bomba, to pocisk moździerzowy, czy rakietowy

Marek Jaszczyński
Tak wyglądał znaleziony pocisk z wyrzutni rakietowej "Katiusza"
Tak wyglądał znaleziony pocisk z wyrzutni rakietowej "Katiusza" Archiwum 2bsap
Żołnierze z patrolu rozminowania 2 stargardzkiego batalionu saperów z 12 BZ maja pełne ręce roboty, ostatnio wyciągali pocisk z legendarnej "Katiuszy".

Pomimo upływu lat od zakończenia II Wojny Światowej, w wielu miejscach regionu zachodniego Pomorza nadal znajdowane są niebezpieczne "pamiątki" z prowadzonych działań zbrojnych.

- Niedawno patrol miał ciekawe akcje - mówi chorąży Ireneusz Prokopczuk, dowódca patrolu.- Było to podjęcie, mierzącego 1,7 metra i ważącego 94 kilogramy, pocisku rakietowego katiusza w miejscowości Motaniec i 58 granatów moździerzowych o kalibrze 82 milimetry oraz bomby lotniczej o wadze 50 kilogramów, w pobliżu miejscowości Słutowo.

Wszystkie znaleziska, stargardzcy saperzy likwidują w tak zwanych "miejscach zniszczeń". Jednym z takich miejsc jest poligon Drawsko Pomorskie, gdzie niszczy się duże ilości i duże gabarytowo pociski artyleryjskie, rakietowe i bomby. Drugie miejsce zniszczeń to poligon przykoszarowy 2 stargardzkiego batalionu saperów. Tam niszczy się "drobnicę", zawierającą maksymalnie do 5 kilogramów materiału wybuchowego. Saperzy ze Stargardu Szczecińskiego nie tylko znakomicie radzą sobie ze "śmiercionośnymi" przedmiotami, ale i również prowadzą aktywną edukację na temat niewybuchów i niewypałów.

Do końca marca 2011 roku żołnierze z patrolu rozminowania uczestniczyli w akcji edukacyjnej "Stop niewypałom-wezwij saperów". W spotkaniach z żołnierzami uczestniczyło prawie 3500 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z pięciu powiatów województwa.

Minerski patrol oczyszczania terenu numer 3 z 2 batalionu saperów do 15 listopada 2011 roku swoją działalnością obejmuje 5 powiatów: stargardzki, choszczeński, drawski, wałecki i szczecinecki. W związku z reorganizacją przydzielonych rejonów odpowiedzialności, od 15 listopada br., saperzy "Błękitnej Brygady" odpowiadać będą za powiaty: stargardzki, choszczeński, gorzowski, pyrzycki, myśliborski i drezdeńsko-krajeński.

Realizacja zadań przez patrol rozminowania jest działalnością interwencyjną opartą na realizacji zgłoszeń o znaleziskach przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego.
Od początku roku, minerski patrol oczyszczania terenu uczestniczył w prawie 200 akcjach, podejmując i niszcząc między innymi : 21 min przeciwpancernych,7 bomb lotniczych, 827 pocisków artyleryjskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński