MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący 800 plus. Kiedy propozycja PiS wejdzie w życie?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Rząd przyjął projekt podwyższenia świadczenia 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie.
Rząd przyjął projekt podwyższenia świadczenia 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. twitter.com/PremierRP
Rząd przyjął projekt podwyższenia świadczenia 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. Zwiększenie świadczenia zapowiedział w połowie maja prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas kongresu partii „Programowy ul”. Od kiedy wejdzie w życie 800 plus?

Premier: Program praktycznie wyeliminował ubóstwo

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „to jeden z piękniejszych, najpiękniejszych momentów w pracach Rady Ministrów, kiedy możemy dyskutować, jak dzisiaj, o programie 500 plus, który za chwilę stanie się programem 800 plus”. – Przede wszystkim dlatego, że cały ten wielki program jest programem podnoszenia szacunku wobec rodzin – wskazał.

Szef rządu podkreślił, że program ten to „zwiększenie szans dla wszystkich naszych dzieci, by mogły sobie pozwolić na zajęcia pozalekcyjne, na dodatkowe lekcje tańca muzyki, zajęcia sportowe, na wyjazd na wakacje”.

– To program, który praktycznie wyeliminował ubóstwo. Pojawiają się rankingi UE, które pokazują, że jesteśmy w pierwszej trójce, czwórce państw, które mogą się poszczycić największymi sukcesami w wyeliminowania ubóstwa – powiedział.

Ile dzieci skorzysta z programu?

Z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że rząd dotrzymuje danego słowa, rozpoczął tworzenie dobrego czasu dla Polski 8 lat temu. – Przywracamy marzenia młodym ludziom o założeniu rodziny, bo na to zasługują – powiedziała minister.

Zaznaczyła, że polityka prorodzinna musi być kompleksowa, długofalowa i stabilna, a młodzi ludzie muszą wiedzieć, że mogą liczyć na swoje państwo. – Wyznaczyliśmy sobie bardzo ambitny cel - inwestycja w przyszłość Polski – wskazała.

Marlena Maląg podkreśliła, że „najważniejszą inwestycją jest inwestycja w kapitał ludzki, tego w roku 2015 nie było”. W ocenie minister przewrót, który dokonał się w momencie wprowadzenia 500 plus, zmienił sytuacje polskich rodzin.

Minister poinformowała, że w 2022 roku, w skali całego kraju, tylko 65 świadczeń zostało zamienionych ze świadczenia pieniężnego na świadczenie rzeczowe. – Siła jest w rodzinie i my nie poprzestaliśmy tylko na świadczeniu 500 plus, który teraz będzie miał tę silną odsłonę 800 plus, ale my możemy sobie na to pozwolić, bo jesteśmy odpowiedzialną formacją – dodała.

Od kiedy 800 plus?

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, którym zajmie się we wtorek Rada Ministrów, zakłada podwyższenie świadczenia 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw. „Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 roku, dokonanej w styczniu 2024 roku” – zaznaczono.

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Propozycja prezesa PiS

Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Zwiększenie świadczenia od nowego roku zapowiedział w połowie maja prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas kongresu partii „Programowy ul”.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący 800 plus. Kiedy propozycja PiS wejdzie w życie? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński