Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryby z mórz i oceanów w nowym Muzeum Ichtiologicznym. Nowe minioceanarium w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Muzeum Ichtiologiczne na ZUT
Muzeum Ichtiologiczne na ZUT Sebatian Wołosz
Prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych w tym unikatowe gatunki, których nie spotkamy w Polsce i Europie, a w podziemiach sale akwarystyczne z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata znajdują się w Muzeum Ichtiologicznym otwartym na ZUT-cie.

Wszystkie zbiory, które znalazły się w muzeum, przez kilkanaście lat gromadzili pracownicy wydziału, podczas wypraw naukowych po całym świecie. Do tej pory zbiory nie były specjalnie wyeksponowane. Dopiero remont uczelni podsunął pracownikom pomysł na stworzenie Muzeum Ichtiologicznego.

- Pierwsza wystawa ma być poświęcona rekinom świata - mówi prof. Beata Więcaszek, która opracowywała projekty wystaw w muzeum. - W specjalnie przygotowanych gablotach zobaczyć można rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii . Tu także znajdziemy złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.

ZOBACZ TEŻ:

Muzeum Narodowe w Szczecinie po remoncie. Zobacz, jak wygląd...

W innym miejscu znajdują się zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, by odbyć tarło m.in. węgorze europejskie oraz minogi morskie – gatunki obecnie skrajnie zagrożone w basenie Morza Bałtyckiego.

W kolejnych gablotach znalazły się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin: Nowa wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA]

- Opowiadają o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej m.in. 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka – mówi uczestnik wypraw prof. Juliusz Chojnacki.

Oprócz tego na wystawie organizowanej przez wydział można obejrzeć laboratoryjną wylęgarnię ryb oraz akwaria z rybami morskimi i słodkowodnymi m.in. błazenkami, pielęgnicami, rogatnicami i szpadelkami.

Muzeum będą mogli odwiedzać uczniowie w ramach zajęć edukacyjnych.

ZOBACZ TEŻ:

Żywe rekiny, wielkie płaszczki, ośmiornice i rafa koralowa. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński