Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybka Nemo w muzeum w Świnoujściu

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Błazenki uważane są za jedne z najbardziej uroczych rybek pływających na egzotycznych rafach
Błazenki uważane są za jedne z najbardziej uroczych rybek pływających na egzotycznych rafach Joanna Maraszek
Błazenki na świnoujskiej rafie szaleją między koralami i ścigają wszystkich swoich sąsiadów. Kiedy słodkie rybki się zdenerwują, potrafią dać w kość innym mieszkańcom rafy koralowej.

- Gdzie jest Nemo? Oczywiście na naszej rafie - mówi Adam Izotow, opiekun rafy koralowej w świnoujskim Muzeum Rybołówstwa Morskiego. - Ta urocza rybka, znana z kreskówki, na prawdę nazywa się Amphiprion ocellaris.

Potocznie mówi się na nią clownfish, czyli błazenek.

- To określenie zawdzięcza zabawnym pląsom i tańcom, jakie wykonuje - wyjaśnia Adam Izotow.

To zachowanie przyciąga oglądających.

- Nemo to ulubiona postać z bajki mojej córeczki - mówi pani Sandra Kubiak, zwiedzająca muzeum. - Teraz mamy okazję zobaczyć rybki na żywo i trzeba przyznać, że są urocze. Pewnie trudno je hodować w domowych warunkach.

- Szybko pływają - dodaje Julka Kubiak. - Mama chciała zrobić zdjęcie, ale Nemo za szybko pływają.

Sympatyczna rybka z kreskówki w realu może zaskoczyć swoim temperamentem.

- Przyjazny wygląd i śmieszne zachowanie może być zwodnicze - mówi opiekun rafy.

W tym przypadku tak jest.

- Amphiprion ocellaris to w rzeczywistości terytorialna i agresywna rybka, która zaciekle pilnuje i broni swojej przestrzeni - zapewnia Adam Izotow. - To właśnie te śmieszne pląsy mają odstraszyć innych mieszkańców rafy przed wtargnięciem na jej terytorium.

Kiedy trzeba, rybka wkracza do akcji. Atakuje ryby zbliżające się do ukwiała, w którym mieszka błazenek. Nie pozwala, by ktokolwiek zjadał jego dom. Chroni ukwiał, co więcej, żywi go.

- Przynosi pokarm, by ten rósł w siły - opowiada Izotow. - Bezkręgowiec nie zostaje jej dłużny. Swoimi parzydełkami chroni rybkę, która smacznie śpi i wypoczywa między jego polipami.

Najbardziej znaną odmianą błazenka jest pomarańczowo-biała, ale na Świnoujskiej rafie w muzeum można zobaczyć także odmianę złotą, czarną i czerwoną, jak pomidor, która zresztą nazywana jest „tomaten”.

- Pomidorowa ma nie tylko najintensywniejszy kolor, ale jest najbardziej agresywna ze wszystkich odmian - mówi pan Adam.

Spokojnie, Nemo potrafią dać w kość, ale tylko innym rybkom. Dla opiekuna i podziwiających je osób jest zupełnie niegroźna.

- Nemusie są śliczne - mówi Karol Sobolewski, który zwiedza muzeum z rodzicami. - W domu mam nawet kilka zabawek Nemo. Te w akwariach są fantastyczne!

Ulubionym przysmakiem błazenków hodowanych w niewoli są larwy solowca. Nie pogardzą także krylem, czy ikrą krabów. Trzeba przyznać, że menu mają dość wyszukane.

Rybki występują w wodach przybrzeżnych, raf koralowych mórz tropikalnych w Oceanie Indyjskim oraz Oceanie Spokojnym. Przeważnie pływają w parach, nie ławicach.

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński