MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły wypłaty 14. emerytury! Którego dnia otrzymasz pieniądze? Oto terminy. Ile wynosi czternastka w 2023 roku?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wideo
od 16 lat
Kiedy nastąpi wypłata czternastych emerytur w 2023 roku? Pieniądze trafią do emerytów i rencistów we wrześniu. Niektórzy z nich otrzymają je już dziś. Kiedy zatem spodziewać się dodatkowych pieniędzy za czternastkę na swoim koncie bankowym?

Spis treści

Sprawdzamy, kiedy będzie można liczyć na wypłaty 14-stych emerytur.
Sprawdzamy, kiedy będzie można liczyć na wypłaty 14-stych emerytur. Mikołaj Wójtowicz / Polska Press

Termin wypłaty 14. emerytur. Kiedy świadczenia trafią do emerytów i rencistów?

Czternaste emerytury będą wypłacane już w tym miesiącu. Trafią do swoich odbiorców w tym samym terminie, co normalnie otrzymujemy renty i emerytury. Oznacza to, że jeżeli świadczenie dostajemy np. 5. dnia każdego miesiąca – wtedy również dostaniemy „czternastkę”.

– Pierwsi emeryci i renciści otrzymali czternaste emerytury; świadczenie trafiło do 864 tys. osób – poinformowała w piątek 1 września prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

ZUS świadczenia wypłaca zawsze w stałe dni miesiąca. Emeryturę lub rentę dostajemy zawsze w jednym z siedmiu możliwych terminów. Są to:

  • 1,
  • 5,
  • 6,
  • 10,
  • 15,
  • 20
  • lub 25 dzień każdego miesiąca.

Jeżeli jednak któryś z tych dni wypadnie np. w weekend lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS wypłaca środki w ostatni dzień roboczy przed tą datą. W tym roku 10 września wypadnie w niedzielę, a to oznacza, że do części z nas czternaste emerytury trafią wcześniej, już w piątek 8 września.

Rada Ministrów wydała we wtorek 22 sierpnia rozporządzenia wykonawcze w sprawie wysokości oraz miesiąca wypłaty czternastej emerytury.

14. emerytury będą wypłacane podobnie jak w ubiegłym roku.

– Bardzo ważne jest, byśmy w tym trudnym czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna, kiedy jest wyższy poziom inflacji, odpowiednio zadbali o seniorów – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podkreśliła również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza zmiany o charakterze godnościowym. Przypomniała też o corocznej waloryzacji świadczeń oraz o wypłacie trzynastych emerytur.

– Wprowadziliśmy dodatkowe świadczenia, których wcześniej, za czasów rządów naszych poprzedników, nie było. Trzynasta emerytura i wprowadzona na stałe czternasta emerytura to jest miliardowe wsparcie dla seniorów, aby byli finansowo zabezpieczeni – podkreśliła minister.

Czternasta emerytura 2023. Ile wyniesie?

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę. Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

Kto otrzyma czternastkę we wrześniu 2023?

Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Będzie można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki zostanie podzielona każdemu uprawnionemu po równo. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternaste emerytury zostały po raz pierwszy wypłacone w 2021 roku. 19 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe. Aby otrzymać „czternastkę” nie trzeba składać żadnych wniosków. W tym roku otrzyma ją łącznie ok. 8,8 mln emerytów i rencistów. Koszt wypłaty świadczeń szacuje się na 20,7 mld zł.

Od 2019 r. emerytom i rencistom wypłacana jest też trzynasta emerytura. W 2023 r. otrzymało ją 9,7 mln osób. Koszt wypłaty trzynastek to około 13,6 mld zł.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszyły wypłaty 14. emerytury! Którego dnia otrzymasz pieniądze? Oto terminy. Ile wynosi czternastka w 2023 roku? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński