Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie [program]

Piotr Jasina, [email protected]
W piątek Wikingowie rozpoczynają wojowanie. W Wolinie rusza kolejna edycja festiwalu.

Ożywiamy historię

Rozpoczął się Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie [program]

Ożywiamy historię

Eugeniusz Jasiewicz,
burmistrz Wolina

Festiwal Słowian i Wikingów jest główną imprezą, która odkrywa piękno naszego miasta, naszą bogatą historię. Jest to czas na "żywe" poznawanie historii doskonale odtworzonej przez jego uczestników. Walki z udziałem kilkuset wojów, przepełnione adrenaliną zapierają dech w piersiach nie tylko turystom, ale i tym którzy wracają na Festiwal po raz kolejny. Warto dodać, iż wioska Wikingów tętni życiem prawie przez cały rok a tydzień przed Festiwalem odbywają się Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej gdzie turyści mogą bez pośpiechu i nadmiernego tłoku śledzić pokazy rzemieślników takich dziedzin jak np. garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, złotnictwa-jubilerstwa, szewstwa-skórnictwa, bursztyniarstwa itp.

Jak co roku, wikingowie zbierają siły, by wreszcie zaatakować wyspę Ostrów ze wszystkich stron, z wody i lądu.

By atak się powiódł, podpiszą układ ze Słowianami podwajając niemal siły. Przez trzy dni Jomsborg będzie należał do nich - Wikingów. Słowianom odpłacą za pomoc dzieląc się łupami i wspólnie świętując zwycięstwo. Są gościnni, na wyspę wpuszczą każdego, kto będzie chciał się bawić z nimi...

Na trzydniowy festiwal do Wolina zjechało i przypłynęło 1500 wojów z 24 krajów. Miasto przyjmuje około 30 tys. turystów, zaciekawionych średniowiecznym światem tętniącym życiem w skansenie Słowian i wikingów na wyspie Ostrów.

- Tegoroczny, już XIX Festiwal Słowian i Wikingów jest poświęcony Haraldowi Sinozębemu, którego miejsce śmierci w Wolinie uczczone zostało przez przedstawicieli Królestwo Danii, przedstawicieli kościoła protestanckiego i katolickiego - podkreśla Eugeniusz Jasiewicz, burmistrz Wolina. - Serdecznie zachęcam też naszych gości do zwiedzania bogatego w historię Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaube oraz odbudowanego zabytkowego dworku.

Warto przypomnieć, że to Duńczycy, twórcy ruchu Wikingów postanowili zorganizować spotkanie współczesnych Wikingów, które było pierwszym Festiwalem Wikingów, organizowanym na wolińskich błoniach. Oni przygotowali program i sfinansowali imprezę, pokazali, jak organizuje się z sukcesem wielkie imprezy w plenerze.

Od II Festiwalu Wikingów impreza ta organizowana przez władze miasta Wolin nabierała rozmachu i ugruntowała swoje znaczenie. Dzisiaj to nie tylko impreza o kluczowym znaczeniu dla promocji Wolina ale dla województwa zachodniopomorskiego i całego kraju.

Podsumowaniem ponad 100-letnich badań archeologicznych, prowadzonych na wyspie Wolin jest wystawa "Wolin-Jomsborg Emporium handlowe epoki wikingów w Polsce". Pokazuje Europie, jakie są korzenie Wolina i gdzie sięga historia wczesnośredniowiecznych Wikingów.

Program XIX Festiwalu Słowian i Wikingów "Harald Sinozęby - założyciel Jomsborga"

Piątek, 26lipca

godz. 11 - Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu - Skansen.

godz. 13 - Otwarcie VII Międzynarodowej Sesji Naukowej Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego "Migracje. Podróże w dziejach" - sala obrad Rady Miejskiej przy Urzędzie Miejskim w Wolinie.

godz. 14 - Oficjalne otwarcie XVI-wiecznego dworku w Wolinie (za budynkiem Urzędu Miejskiego w Wolinie) po jego odbudowie.

godz. 15 - Wernisaż w dworku autorstwa plastyka, artysty pana Sławomira Preissa.

godz. 16 - Bitwa Słowian i wikingów - Skansen.

godz. 17 - Targ niewolników - Skansen

Sobota, 27lipca

godz. 11.30 - Bitwa o most - cieśnina Dziwna.

godz. 13 - Pokaz szyków bojowych - Jomsviking - Skansen.

godz. 14 - Turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga i wręczenie nagrody - Skansen.

godz. 16 - Bitwa Słowian i wikingów - Skansen.

godz. 20 - Swaćba - obrzęd zaślubin - jeśli zgłosi się chętna para - Skansen

Niedziela, 28 lipca

godz. 13 - Pokaz sił słowiańskich i wikińskich okrętów - cieśnina Dziwna.

godz. 13 - Pokaz szyków bojowych - Jomsvikings - Skansen.

godz. 14 - Test wikinga - próba wody - Skansen.

godz. 15 - Targ niewolnic - Skansen Bitwa Słowian i wikingów - Skansen.

Ceny biletów:

- Wstęp wolny dla dzieci z gminy Wolin - po okazaniu legitymacji szkolnej.

- Całodniowy bilet normalny - 12 zł.

- Całodniowy bilet ulgowy - (za okazaniem legitymacji szkolnej i studenckiej, także dla emerytów i rencistów za okazaniem legitymacji emeryta lub rencisty) - 8 zł.

- Całodniowy bilet dla mieszkańców Miasta i Gminy Wolin (za okazaniem dowodu osobistego) - 5 zł

- Grupy zorganizowane: kolonie, obozy harcerskie, obozy sportowe; wejście na podstawie karty wstępu do nabycia w oznakowanej kasie - 5 zł/1osoba.

- Osoby niepełnosprawne: ruchowo, głuchonieme wraz z opiekunami - wejście bezpłatne.

- Dzieci do lat 6 - wejście bezpłatne.

- Grupy zorganizowane; dzieci z domów dziecka wraz z wychowawcami - wejście bezpłatne: karty wstępu otrzymują w oznakowanej kasie po okazaniu listu potwierdzonego przez dyrektora, osoby upoważnionej z danej placówki lub innego dokumentu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński