MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Różowe czy niebieskie? A może bordowe lub zielone? Sprawdź, od czego zależy kolor hortensji? U niektórych możesz go łatwo zmienić!

Katarzyna Laszczak
Kwiaty hortensji mają przeróżne kolory i odcienie. W niektórych przypadkach kolor można zmienić.
Kwiaty hortensji mają przeróżne kolory i odcienie. W niektórych przypadkach kolor można zmienić. pixabay.com
Hortensje to krzewy, które zachwycają pięknymi kwiatami. Mają one bardzo zróżnicowane kolory, a ich barwa zależy od kilku rzeczy. Wyjaśniamy, od czego zależy kolor hortensji. Trzeba też wiedzieć, że w niektórych przypadkach można go zmienić! Tak jest w przypadku hortensji ogrodowych – to od nas zależy, czy będą miały różowe czy niebieskie kwiaty.

Spis treści

Hortensje to krzewy, które na równi z różami można nazwać królowymi ogrodów. To modne i piękne krzewy, które bardzo długo kwitną, a kwiatostany mają okazałe i różnokolorowe. W dodatku kolor hortensji nie jest stały. Zależy on od gatunku i odmiany, ale także warunków wzrostu.

Kolory hortensji bukietowych. Od bieli do różu i bordo

Jednymi z najbardziej wdzięcznych są hortensje bukietowe (wiechowate). Ich kwiatostany są wydłużone, stożkowate. Kolor kwiatów jest zależny przede wszystkim od odmiany. U większości na początku kwitnienia kwiaty są białe lub kremowe. Ale u niektórych odmian z czasem różowieją. Niektóre ciemnieją aż do intensywnie bordowego koloru pod koniec lata, inne pozostają delikatniej różowe lub różowozielonkawe.

  • Najmocniej wybarwiają się takie odmiany jak: Grandiflora, Pinky Winky, Pink Diamond, Vanille Fraise, Fraise Melba.
  • Natomiast kwiaty hortensji bukietowej odmiany Polar Bear i Limelight różowieją tylko lekko (pojawiają się też zielonkawe akcenty), a Silver Dollar pozostają jasne.

Kolor hortensji bukietowej zależy od odmiany oraz etapu kwitnienia.

Kolory hortensji krzewiastych. Od zieleni przez biel i z powrotem

Podobnie jest z hortensjami krzewiastymi, zwanymi też drzewiastymi (choć wcale nie mają takiego pokroju). Początkowo ich kwiaty są zielonkawe, następnie białe lub kremowe i znów mocno zielenieją. Są też odmiany, które w pełni kwitnienia przybierają różowy kolor. To kuzynka niezwykle popularnej hortensji Annabelle o nazwie Rudy Annabelle oraz Pink Pincushion.

Hortensje dębolistne i pnące

W czasie kwitnienia przebarwiają się też kwiaty hortensji dębolistnych – najczęściej od bieli do lekkiego różu, choć u odmiany Harmony jest jeszcze jeden etap, kiedy przybierają zielonkawy odcień. Jest także odmiana Amethyst, której kwiaty przechodzą aż do czerwieni.
Z kolei kwiaty hortensji pnącej są lekko kremowe i takie pozostają (uwaga: nie dajmy się nabrać na czerwone hortensje pnące, bo czasem takie oferty pojawiają się w internecie).

Różowe czy niebieskie? Tak zmienisz kolor hortensji ogrodowych

W kwestii kolorów najciekawsze są hortensje ogrodowe. Tworzą one duże kwiatostany, ale pamiętajmy, że są wymagające i dość kapryśne. Natomiast dają nam możliwość sterowania kolorem kwiatów, bo ten zależy od odczynu ziemi.
Im ziemia jest bardziej kwaśna, tym kwiaty hortensji ogrodowej są intensywnie niebieskie. Na mniej kwaśnym podłożu kwiaty przybierają różowy kolor. Kolor można zmienić, wpływając na odczyn ziemi. Jeśli chcemy mieć kwiaty niebieskie, musimy obniżyć pH ziemi, a jeśli różowe – lekko go podnieść. I choć brzmi to skomplikowanie, to nie trzeba być zapalonym chemikiem, by to zrobić. Wystarczy kupić odpowiedni nawóz , przeznaczony właśnie do tego celu:

  • nawóz do hortensji niebieskiej,
  • oraz nawóz dla hortensji różowych i czerwonych.

Bez trudu znajdziemy je w sklepach ogrodniczych, stacjonarnych i internetowych. Wystarczy je stosować regularnie, zgodnie z instrukcją producenta.
Niestety sztuczka ze zmianą koloru nie uda się w przypadku tych odmian hortensji ogrodowych, które mają kwiaty białe lub zielonkawe.

Kupiłeś niebieską hortensję, a stała się różowa?

Kolor hortensji może nam spłatać figla, bo zdarza się, że kupujemy sadzonkę o pięknych niebieskich kwiatach, a po pewnym czasie w naszym ogrodzie wyrastają kwiaty różowe. To nie żadne oszustwo sprzedających, tylko dostosowanie rośliny do odczynu gleby w naszym ogrodzie. Jeśli hortensja zróżowiała to znaczy, że odczyn naszej ziemi ma pH zbliżone do obojętnego. Natomiast, jeśli stała się niebieska (lub utrzymała ten kolor), oznacza to, że mamy kwaśną ziemię. Nad „samodzielną” zmianą koloru przez hortensje ogrodowe można zapanować, stosując wyżej wspomniane nawozy.
Uwaga: jeśli hortensja stała się różowa, a na jej liściach pojawiły się jasne przebarwienia (tak że tylko nerwy pozostały zielone), to znaczy, że dopadła ją chloroza. To choroba fizjologiczna, która osłabi roślinę. Wynika z tego, że odczyn podłoża jest zbyt wysoki, nawet dla różowej hortensji i musimy zakwasić ziemię. Pomoże tu nawóz dla roślin kwasolubnych.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Różowe czy niebieskie? A może bordowe lub zielone? Sprawdź, od czego zależy kolor hortensji? U niektórych możesz go łatwo zmienić! - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński