Rockowa msza przyciągnęła do kościoła tłumy [zdjęcia, film]

ha
Nie wszyscy zmieścili się do kościoła. Część musiała stać na zewnątrz.
Koncert proboszcza i zespołu Jestem już po mszy świętej. Fot. Hanna Nowak

Koncert proboszcza i zespołu Jestem już po mszy świętej.
(fot. Fot. Hanna Nowak)

Na pomysł mszy na rockową nutę wpadł proboszcz parafii p.w. Św. Stanisława i Bonifacego B.M. Dariusz Kiljan. Wszystkie pieśni wykonywała na rockowo piątka dziewczyn z zespoły Jestem. Części mszy, również na rockowo, śpiewał sam proboszcz. Było profesjonalne oświetlenie, nagłośnienie. Msza była podziękowaniem za szybką beatyfikację Jana Pawła II.

Do kościoła przy ulicy Siemiradzkiego przyszły prawdziwe tłumy. Była młodzież, dzieci, dorośli, a nawet starsi ludzie. Nikt nie wyszedł w trakcie. Na koniec proboszcz i zespół Jestem otrzymali długie, gromkie brawa. Już po mszy Jestem zagrał jeszcze kilka piosenek o treści religijnej, oczywiście na rockowo. Prawdziwą furorę zrobił proboszcz Kiljan, który zaśpiewał razem z dziewczynami.

- Nie sądziłam, że nasz proboszcz ma taki dobry głos - powiedziała po mszy Katarzyna Konapicka. - Może chwilami było trochę głośno, ale fajnie. Tak inaczej. Kilka razy aż ciarki mi przeszły z wrażenia. Naprawdę taka msza, to świetny pomysł. Mimo, że odbyła się w sobotę wieczorem, to przyszło wiele młodzieży.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szawe

Ofiara Jezusa Chrystusa przy melodii muzyki rokowej. I gdzie tu powaga. Przy krzyżu 2000 lat temu też byście brzdękolili!? Polecam krytykantom "tradycjonalizmu" zapoznać się z Instrukcją Redemtionis Sacramentum - spokojnie nie z "przedsoborowia" ale - z 2004 r. :P

S
Sheelaw

Msza Święta jest misterium! Przeżywana jest męka, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa! Uczestniczymy w wydarzeniu na Golgocie. TO JEST TO SAMO WYDARZENIE! - wieczne teraz w Eucharystii (np. KKK 1085). Jak można w tym momencie gdy Jezus umiera włączyć ROCKA!? JAK MOŻNA!? czy Wy w ogóle macie jakiekolwiek pojęcie co się dzieje podczas Liturgii Eucharystycznej??

T
Tomasz

Pomysł świetny, wykonanie średnie. Jeśli komuś się nie podoba niech idzie na normalną mszę, a ci którzy piszą że to cyrki itp. niech wskażą fragment nauczania Kościoła który tego zabrania. Fakt że ktoś ma za ciasny umysł by to pomieścić wcale nie oznacza że jest to złe. Na korzyść tego pomysłu przemawia też to że udało mu się przyciągnąć ludzi do kościoła. A jeśli twoje argumenty przeciwko temu wyglądają w ten sposób: "Moja racja jest najmojsza a to nie ma prawa bytu", "Chodzę 40 lat do kościoła ,jestem co prawda osobą świecką ale wiem lepiej od proboszcza co jest dobre dla parafii" albo "Rock to "szataniści"" to jest to tylko dowodem na to że takie msze budzą zainteresowanie i mogą przyciągnąć młodych do Kościoła. Niektórzy świeccy "wiedzą lepiej" jak powinna wyglądać msza i już. Osobiście popieram ten pomysł bo w rockowej czy nie Chrystus zawsze zajmuje pierwsze miejsce.
„Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20)

~jestem_za

wy sztywni ludzie!! posłuchajcie siebie, brzmicie jak nie przymierzając faryzeusze, ktorzy nie chcieli dopuścić myśli że Jezus jest Zbawicielem, przecież ci wszyscy którzy przyszli na tą mszę nie przyszli się pośmiać, albo zrobić jaj z liturgii, chcieli się pomodlić, trudno do młodych trafić sztywną regułą i niestety trzeba powiedzieć dewotkami, które mówiąc formułki razem z księdzem myślą, że szybciej zostaną zbawione... ktoś wyżej przywołał osobę Jana Pawła II, może Jego też powinniście ganić za to że jako Karol Wojtyła, biskup, jeździł z młodzieżą na wycieczki i msze na przewróconym kajaku odprawiał, nie w kościele i przepychu, tylko krótkich gaciach i okularach przeciwsłonecznych obok krzyża zrobionego z wioseł...

d
diagoras

Płakać się chce jak ogląda się tego typu rzeczy, ale jeszcze bardziej wprawia się w rozpacz, gdy czyta się, że ktoś uważa takie "inicjatywy" za świetny pomysł. Szatan obecnie przewraca wszystko do góry nogami, bo jak już w Eucharystii ma swe miejsce w tak uwidoczniony sposób, to naprawdę koniec naszych czasów jest bliski

G
Grześ24

Pomysł może i dobry na przyciągnięcie młodzieży tylko trzeba poszukać problemu dlaczego młodzież i ludzie nie przychodzą na normalną mszę. Jeżeli chodzi o Sacrum to zostało chyba wszystko pogwałcone co może być, zniesmaczenie to bardzo słabe określenie tego co tam zaszło. Może nie długo zrobi ktoś msze w rytmie hip-hopu potem dance, poprosimy chłopaków z dyskotek przyjadą pograć na winylach Ojcze nasz lub poprosimy jakiś zespół Disco Polo żeby zagrał. Po co łacina, po co chorał lepiej zrobić z tego szopkę. Oj nie ładnie. Może nie zatrudniać organisty, puścić z bumboxa i heja do przodu. Dla mnie jako osoby wierzącej i praktykującej powiem szczerze zostało naruszone piękno liturgii, jej piękno i całe przesłanie. Boże widzisz a nie grzmisz na durne pomysły niektórych osób

M
Monia

To po prostu woła o pomstę do nieba!!!
"Prawdziwą furorę zrobił proboszcz Kiljan" - Eucharystia nie jest od tego, by ktokolwiek robił w czasie niej furorę!! Co to za szopka? Na Liturgii KTOŚ INNY jest NAJWAŻNIEJSZY - JEZUS CHRYSTUS, który za nas w czasie Mszy Św. oddaje życie!!!
Po komentarzach zresztą widać, że raczej proboszcz nie odniósł ewangelizacyjnego sukcesu... większość komentarzy wychwala super koncert, a nikt jakoś nie dostrzega, że była to EUCHARYSTIA!!!!

z
zniesmaczony

Dno i metr mułu :/ Jak można odstawiać taki cyrk w kościele?! Liturgię sprowadzono do poziomu szamba. Mam nadzieję, że przełożeni wyciągną konsekwencje.

o
organista opolskie

...co za szajs...sacrum zmieniono w profanum.Jeśli to rzeczywiście msza,to aż serce się kraje.Może do kościoła zainstalować rurki i wpuścić striptizerki - też przyciągnie to więcej ludzi...nie o to chodzi, niestety, żeby szopkami przyciągać tłumy.Burdel i cyrk mamy na zewnątrz - a w kościele szukamy czegoś innego...eh

M
Magdalena

Koszmar. Ksiądz robi sobie jaja z Liturgii Eucharystycznej! Poziom muzyczny bliski zeru, fałsze i rozstrojone gitary. Sensowne kazania również przyciągają młodzież, a taka oprawa jest niedozwolona pod względem liturgicznym.

T
Triduana

"Msza była podziękowaniem za szybką beatyfikację Jana Pawła II."

A może, jako znak wdzięcznosći, zgłębić coś z jego prostszych dzieł?

Ecclesia de Eucharistia:

Niestety, trzeba z żalem stwierdzić, że począwszy od czasów posoborowej reformy liturgicznej, z powodu źle pojmowanego poczucia kreatywności i przystosowania, nie brakowało nadużyć, które dla wielu były przyczyną cierpienia. Pewna reakcja na «formalizm» prowadziła niekiedy, zwłaszcza w niektórych regionach, do uznania za nieobowiązujące «formy» obrane przez wielką tradycję liturgiczną Kościoła i jego Magisterium, i do wprowadzenia innowacji nieupoważnionych i często całkowicie nieodpowiednich.

Czuję się zatem w obowiązku skierować gorący apel, ażeby podczas sprawowania Ofiary eucharystycznej normy liturgiczne były zachowywane z wielką wiernością. Są one konkretnym wyrazem autentycznej eklezjalności Eucharystii; takie jest ich najgłębsze znaczenie. Liturgia nie jest nigdy prywatną własnością kogokolwiek, ani celebransa, ani wspólnoty, w której jest sprawowana tajemnica. Apostoł Paweł był zmuszony skierować naglące słowa do wspólnoty w Koryncie z powodu poważnych uchybień w celebracji eucharystycznej, którą sprawowali podzieleni (skísmata), tworząc różne frakcje (airéseis) (por. 1Kor 11, 17-34). Również w naszych czasach posłuszeństwo normom liturgicznym powinno być na nowo odkryte i docenione jako odbicie i świadectwo Kościoła jednego i powszechnego, uobecnionego w każdej celebracji Eucharystii. Kapłan, który wiernie sprawuje Mszę św. według norm liturgicznych, oraz wspólnota, która się do nich dostosowuje, ukazują w sposób dyskretny, lecz wymowny swą miłość do Kościoła.

Dla wzmocnienia tego głębokiego poczucia wartości norm liturgicznych poprosiłem odpowiednie dykasteria Kurii Rzymskiej o przygotowanie bardziej szczegółowego dokumentu, także z odniesieniami o charakterze prawnym na ten tak ważny temat. Nikomu nie można zezwolić na niedocenianie powierzonej nam tajemnicy: jest ona zbyt wielka, ażeby ktoś mógł pozwolić sobie na traktowanie jej wedle własnej oceny, która nie szanowałaby jej świętego charakteru i jej wymiaru powszechnego.

M
Michał

Muzyka dla Liturgii, a nie odwrotnie. Kpina!

D
D
A prosty entuzjazm? Czysta radość na chwałę Boga? Nie wiem, dlaczego, ale wydaje mi się, że Jemu milsze jest szczere uwielbienie od konstytucyjnych formułek szeptanych przez zaciśnięte usta. Kiedy staniesz przed Nim, twarzą w twarz... co wolałbyś zrobić- zaśpiewać mu najlepiej, jak potrafisz, czy wyrecytować Sacrosanctum Concilium? (Nie chodzi mi o Ciebie tylko o właśnie Ciebie.) Pozdrawiam.
Też D.

Liturgia nie jest własnością prezbitera i nie może on zmieniać sobie czegoś w liturgii jak mu się podoba. Nie wiem czy jesteś w Kościele katolickim czy nie. Jak jesteś to nie rozumiem dlaczego naukę Kościoła masz gdzieś. Działania takie jakie zrobił ten prezbiter prowadzą do desakralizacji liturgii. Przez takie eksperymenty w liturgii zakrywa się to co jest podczas Najświętszej Eucharystii najważniejsze, a na pierwszy plan wskakuje spoko ksiądz i extra zabawa. Na Eucharystii nie ma być fajnie i cool, ma się czuć sacrum, to co się podczas tej Mszy dzieje.
D
D.

A prosty entuzjazm? Czysta radość na chwałę Boga? Nie wiem, dlaczego, ale wydaje mi się, że Jemu milsze jest szczere uwielbienie od konstytucyjnych formułek szeptanych przez zaciśnięte usta. Kiedy staniesz przed Nim, twarzą w twarz... co wolałbyś zrobić- zaśpiewać mu najlepiej, jak potrafisz, czy wyrecytować Sacrosanctum Concilium? (Nie chodzi mi o Ciebie tylko o właśnie Ciebie.) Pozdrawiam.
Też D.

a
ar

a kiedy w Szczecinie cos takiego bedzie?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3