Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba prób samobójczych wśród najmłodszych. Województwo zachodniopomorskie w niechlubnej czołówce

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W 2023 r. doszło do 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży. To oznacza, że było ich aż o 108 więcej niż w 2022 r.
W 2023 r. doszło do 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży. To oznacza, że było ich aż o 108 więcej niż w 2022 r. zdjęcie ilustracyjne
Po raz drugi z rzędu padł niechlubny rekord dotyczący liczby prób samobójczych dzieci i młodzieży. Niestety wciąż wiele z nich kończy się tragicznie - w 2023 r. w Polsce odebrało sobie życie 146 nieletnich. Województwo zachodniopomorskie w czołówce.

Fundacja GrowSPACE opublikowała dane, z których wynika, że w 2023 r. doszło do 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży. To oznacza, że było ich aż o 108 więcej niż w 2022 r.

Dane przekazane przez Fundację pochodzą ze statystyk policji - członkowie GrowSPACE zebrali je ze wszystkich komend wojewódzkich w Polsce. Po ich analizie okazało się, że aż w ośmiu województwach nastąpił wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia. I co najgorsze: nie spada liczba przypadków zakończonych tragicznie. W 2022 r. zmarło 150 nieletnich a w 2023 r. - 146.

A w Zachodniopomorskiem? Niestety nie jest lepiej niż w pozostałych regionach kraju. U nas również doszło do wzrostu liczby prób samobójstw. Mało tego. Jesteśmy w czołówce. Skok liczbowy osób, które zdecydowały się na targnięcie na swoje życie, jest jednym z największych.

W 2022 r. doszło u nas do 62 prób samobójczych, a rok później - do 82. W 2022 r. odebrało sobie życie czworo najmłodszych a w ubiegłym aż dziesięcioro - wzrost o 150 proc.

- To musi zmienić - apelują członkowie fundacji RÓWNiE, którzy w poniedziałek upublicznili dane policji.

Ich zdaniem, jest szansa na poprawę sytuacji. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę, która gwarantuje 3 mld zł na psychiatrię i onkologię dziecięcą. Zdaniem Fundacji GrowSPACE to spory krok w dobrą stronę, lecz trzeba mieć na uwadze to, na co dokładnie te fundusze powinny być wydatkowane. Do rekomendacji wydanych przez organizację należy m.in. dalszy rozwój pomocy środowiskowej i ambulatoryjnej, szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi, zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży dziennych i całodobowych a także nacisk na kształcenie specjalistów psychiatria dzieci i młodzieży, zwiększanie liczby miejsc rezydenckich i stażowych i edukacja innych zawodów medycznych w temacie wspierania pacjentów psychiatrycznych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński