Mateusz Pietras
Christopher Morales-Williams halowym rekordzistą świata na 400 m
Christopher Morales-Williams halowym rekordzistą świata na 400 m FACEBOOK/WORLD ATHLETICS
Kanadyjczyk Christopher Morales-Williams czasem 44,49 s pobił halowy rekord świata w biegu na 400 m podczas uniwersyteckich mistrzostw w Fayetteville w stanie Arkansas.

Nastolatek lepszy od mistrza olimpijskiego i mistrza świata

W sobotę 19-letni Kanadyjczyk z Ontario przeszedł do historii halowego biegania na dystansie 400 metrów. Podczas halowych mistrzostw SEC (zmagania uniwersyteckie) Christopher Morales-Williams dwa okrążenie pokonał w czasie 44,49 s. Tym samym ustanowił nowy rekord globu jak i zdobył tytuł mistrzowski. Drugi był JeVaughn Powell z Florydy z czasem 45.61, a trzecie miejsca zajął Chris Robinson z Alabamy z czasem 45.62.

Poprzedni rekord Kerona Clementa (44,57) został ustanowiony w 2005 roku w tej samej hali. Co, ciekawe Amerykanin ma w dorobku złote medale mistrzostw świata jak i igrzysk olimpijskich. Indywidualnie wywalczył je na tym dystansie, jednak rywalizując przez płotki.

Zmiana w przepisach

Od tego sezonu światowa federacja (World Athletics) rozgranicza rekordy świata ustanowione na tzw. krótkim torze (okrążenie 200 m) w porównaniu do 400 m na torze klasycznym. Obiekt w Fayetteville posiada bieżnię 200 m.

Nastoletni Morales-Williams, student drugiego roku Uniwersytetu Georgia, rozpoczął sezon halowy z najlepszym czasem wynoszącym 47,42. Jego rekord Kanady na otwartym obiekcie wynosi 45,48, a został ustanowiony latem 2022 roku.

Wielki finał akademickich mistrzostw NCAA w halowej lekkoatletyce odbędzie się w dniach 8–9 marca w Bostonie.

Morales-Williams nie brał udziału w zeszłorocznych mistrzostwach świata na odkrytym stadionie w Budapeszcie. Nie znalazł się także w kadrze na zbliżające się Halowe Mistrzostwa Świata w Glasgow.

Wcześniejsze osiągnięcia

Maturzysta rozpoczął imprezę od zwycięskiego biegu. W piątek linię mety minął w czasie 45,58, co na tym etapie było drugim najszybszym wynikiem w jego dotychczasowej karierze.

Jego występ miał miejsce zaledwie tydzień po tym, jak Femke Bol poprawiła swój własny halowy rekord świata na tym samym dystansie (49,24 s) w Apeldoorn w ostatnią niedzielę.

W 2022 roku rekordzista Kraju Klonowego Liścia wraz z drużyną wywalczył trzecie miejsce na mistrzostwach świata do lat 20 w Cali. Rok później został wicemistrzem w zawodach ze wszystkich państw z obu Ameryk.

Z roku na rok Morales-Williams zszedł o ponad sekundę ze swojego występu w SEC z 2023 roku, poprawiając swoje 45,87.