MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Referendum 2023. Poznaj pytania i dowiedz się, jak wziąć w nim udział

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
15 października odbędzie się ogólnokrajowe referendum. Będzie to okazja do zabrania głosu w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa polskiego. Już teraz poznaj pytania referendalne i dowiedz się, co zrobić, aby wziąć udział w głosowaniu.

Spis treści

Referendum zostało zarządzone uchwałą przyjętą przez Sejm 17 sierpnia. W dokumencie tym termin głosowania wyznaczono na 15 października 2023 roku, a więc na dzień, w którym odbędą się również wybory do Sejmu i Senatu. Rządzący zdecydowali, że obywatele będą mogli wypowiedzieć się w nim na tematy o szczególnym znaczeniu dla państwa polskiego.

Pytania referendalne

I tak, w referendum 15 października padną cztery pytania:

Pierwsze: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".

Wybory 2023 na żywo! Zobacz naszą relację wyborczą

Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".

Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Jak wziąć udział w referendum?

Zgodnie z prawem, do wzięcia udziału w referendum uprawniony jest każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat. Wyjątek stanowią osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym lub Trybunału Stanu oraz ubezwłasnowolnione. One nie mogą wziąć udziału w głosowaniu.

Aby oddać głos, należy w dniu referendum w godzinach od 7:00 do 21:00 udać się do właściwego sobie lokalu wyborczego i po okazaniu dowodu osobistego pobrać od komisji wyborczej kartę do głosowania.

Referendum będzie polegać na udzieleniu odpowiedzi na wymienione powyżej pytania poprzez wstawienie znaku "X" w kratce obok odpowiedzi pozytywnej "Tak" bądź odpowiedzi negatywnej "Nie".

O ważności bądź nieważności referendum pod względem proceduralnym orzeka odpowiednią uchwałą Sąd Najwyższy. Musi ją podjąć nie później niż w 60. dniu od dnia ogłoszenia wyniku referendum. Z kolei o tym, czy wynik referendum ma charakter wiążący decyduje frekwencja, która musi wynieść przynajmniej 50 proc.

Sprawdź specjalny serwis wyborczy i.pl

Trwa głosowanie...

Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych?

Ułatwienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych

Dla niektórych wyborców Kodeks wyborczy przewiduje specjalne uprawnienia, by ułatwić im uczestnictwo w głosowaniu. Chodzi o osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także te które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Mają one prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego oraz transport powrotny.

Na tym jednak nie koniec. Wyborcy ci mogą skorzystać z takich form głosowania, jak korespondencyjne lub przez pełnomocnika.

Głosowanie w szpitalach, domach opieki i więzieniach

Osoby, które w dniu referendum będą przebywały w szpitalu, domu pomocy społecznej, więzieniu i areszcie śledczym zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach.

Z informacji przekazanej przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że wyborcy ujęci w spisie wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Wyjątkiem jest sytuacji, w której do szpitala trafimy w dniu głosowania. Wówczas jedynym sposobem na oddanie głosu będzie posiadanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Takie zaświadczenie można uzyskać w dowolnie wybranym urzędzie gminy jednak najpóźniej 12 października.

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Referendum 2023. Poznaj pytania i dowiedz się, jak wziąć w nim udział - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński