MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni zdecydują, czy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego stanie na pl. Lotników w Szczecinie

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
We wtorek 22 października radni zdecydują, gdzie stanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczecinie i czy będzie to miejsce, gdzie dziś króluje pomnik włoskiego kondotiera Bartolomeo Colleoniego.

To miejsce zaproponowali radni z komisji kultury. Ich pomysłem jest też przeniesienie włoskiego kondotiera do Muzeum Narodowego, gdzie stał przed wojną.

CZYTAJ TEŻ:

Urzędnicy do tej pory proponowali usytuowanie pomnika marszałka w jednym z trzech miejsc na ulicy Piłsudskiego. Ostatecznie wskazali na plac Rodła, co spotkało się z negatywnym odzewem zarówno radnych, jak i zachodniopomorskiego okręgu Związku Piłsudczyków RP.

W opinii Edyty Łongiewskiej-Wijas, przewodniczącej komisji kultury, komisja zaproponowała dla marszałka miejsce „bardziej godne” niż „hałaśliwe centrum Szczecina”.

Zdaniem radnych wybór pl. Lotników ma też ten plus, że organizowane tu różne uroczystości nie będą blokować miasta, czego nie można powiedzieć w przypadku pl. Rodła.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Za umiejscowieniem pomnika Piłsudskiego na pl. Rodła bardzo mocno optuje zastępca prezydenta miasta, Daniel Wacinkiewicz.

Jego argument, że chciałby lokalizację połączyć z rewitalizacją pl. Rodła, Edyta Łongiewska-Wijas skwitowała krótko: - Pomniki nie rewitalizują przestrzeni.

Jako pierwszy z pomysłem lokalizacji pomnika w miejscu obecnego kondotiera wyszedł radny mec. Bartłomiej Sochański. Pomysł poparł Klub Piastowski, proponując lokalizację „w miejscu, gdzie dziś stoi absurdalny w swojej wymowie ideowej pomnik Bartolomea Colleoniego”.

O pomniku marszałka, o czym dziś mało kto pamięta, poważnie rozmawiano już w 2010 r. Wówczas pierwowzorem dla rzeźby miała być fotografia marszałka przyjmującego defiladę na placu Saskim w Warszawie w roku 1927 lub obraz Wojciecha Kossaka.

ZOBACZ TAKŻE:

Gdzie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w...


WIDEO:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński