MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przy budowie domu 8 na 10 inwestorów przekroczyło budżet. 600 tys. zł to za mało? Najczęściej zaskakują nas ceny materiałów budowlanych

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Realny koszt budowy domu jest zwykle znacząco wyższy od zakładanego na etapie planów.
Realny koszt budowy domu jest zwykle znacząco wyższy od zakładanego na etapie planów. 123RF.com
Koszt budowy domu zaskoczył w ubiegłym roku przeważającą większość inwestorów. Choć budujący spodziewali się najczęściej wydatków na poziomie 401–600 tys. zł, ostatecznie płacili znacznie więcej. Jak co roku, Polacy na ogół byli zbyt optymistyczni co do cen materiałów budowlanych i robocizny.

Spis treści

Koszt budowy domu zaskakuje inwestorów co roku – jak zima drogowców

Aż 78 proc. inwestorów budujących dom w 2022 r. przekroczyło zaplanowany budżet – wynika z raportu Oferteo.pl. To zrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę, że miniony rok był dla budujących wyjątkowo trudny z powodu rosnącej inflacji i związanego z wojną w Ukrainie szaleństwa cenowego na rynku materiałów budowlanych. Warto jednak zauważyć, że również w poprzednich latach większość inwestorów przekraczała budżet. Dla porównania według Oferteo.pl:

  • w 2021 r. w budżecie nie zmieściło się 77 proc. ankietowanych,
  • w 2020 r. realne koszty budowy nieprzyjemnie zaskoczyły 59 proc. inwestorów,
  • w 2019 r. 68 proc. budujących wydało na dom więcej, niż zakładało.

Jak widać, inwestorzy co roku są zbyt optymistyczni w kwestii nadchodzących wydatków, choć trzeba zauważyć, że od 2021 r. problem z prawidłowym oszacowaniem kosztów ewidentnie narasta. To zapewne skutek ekonomicznych skutków pandemii, która m.in. zaburzyła globalne łańcuchy dostaw materiałów. W 2022 r., jak wspomniano, dołożyły się do tego perturbacje gospodarcze związane z wojną za naszą wschodnią granicą.

– Inwestorom może być trudno ocenić, które elementy budżetu będą wymagały dodatkowego finansowania w przyszłości. Najczęściej wyższe niż przewidywane okazywały się koszty materiałów. Taką sytuację zdeklarowało 90 proc. osób, które w 2022 przekroczyły budżet w trakcie budowy domu. Często niedoszacowane okazywały się również kwestie związane z opłaceniem tzw. robocizny (71 proc.) – czytamy w tegorocznym „Raporcie o budowie domów w Polsce”.

Jeśli chodzi o inne wydatki, to blisko 40 proc. inwestorów nie uwzględniło w budżecie budowy nieprzewidzianych prac dodatkowych czy poprawek. Budujących zaskakiwały także koszty transportu (20 proc.) i formalności (10 proc.), a część osób źle oceniła wydatki związane z wykonaniem projektu domu (7 proc.). Warto dodać, że przekraczanie budżetu jest poważnym problemem także dlatego, iż ponad połowa badanych (53 proc.) finansowała budowę za pomocą kredytu.

Zakładasz, że 600 tys. zł wystarczy na dom jednorodzinny? Jesteś w błędzie

Na jakie wydatki nastawiali się inwestorzy, którzy w ubiegłym roku przekroczyli budżet? Jak się okazuje, blisko jedna trzecia (32 proc.) zakładała, że postawi dom jednorodzinny za 401–600 tys. zł. Dużo było też osób planujących wydatki na poziomie 201–400 tys. zł (22 proc.) oraz takich, które zamierzały zmieścić w przedziale cenowym 601–800 tys. zł (19 proc.). Warto zauważyć, że blisko połowa ankietowanych budowała dom o metrażu 101–150 m kw..

– Rzadziej deklarowano budżety skrajnie niskie lub wysokie. W przypadku tych pierwszych, domy wycenione poniżej 200 tysięcy złotych stanowiły jedynie 8 proc. wszystkich budowanych w 2022 roku. Częściej budowano domy droższe, gdzie przedsięwzięcie zostało wycenione na powyżej 801 tysięcy złotych (19 proc.) – podają autorzy raportu.

Większość inwestorów (41 proc.), którzy w 2022 r. przepłacili za budowę, przekroczyła budżet o 26–50 proc.. Niemal tyle samo osób (39 proc.) wydało o 11–25 proc. więcej, niż zamierzało. Rzadko na szczęście zdarzało się, że na budowę trzeba było wydać o ponad 50 proc. więcej, niż zakładał budżet (9 proc.).

Ostatecznie tylko u 17 proc. inwestorów szacowane koszty pokryły się z realnymi wydatkami. Warto wspomnieć też o garstce szczęśliwców – 5 proc. budujących zapłaciło za wymarzony dom mniej, niż się spodziewało. To zapewne m.in. osoby potrafiące zachować powściągliwość na etapie wykańczania domu, kiedy to wielu inwestorów – widząc, jak dom zaczyna wreszcie przypominać wizję z marzeń – zaczyna wydawać pieniądze lekką ręką.

– Łatwo na tym etapie przepłacić, a wpływ wyglądu np. drzwi wewnętrznych na koszty użytkowania domu jest zerowy. Dom ma być przede wszystkim ciepły i wygodny, więc oszczędności powinno się poszukiwać w warstwie estetycznej – podpowiadają eksperci firmy HeatDecor.

Jak zapanować nad budżetem budowy? Warto szukać oszczędności na każdym etapie

Żeby uniknąć przekraczania budżetu podczas budowy domu, warto przede wszystkim mierzyć siły na zamiary. Warto zacząć już na etapie projektu – choć każdy marzy o dużym domu, czasem lepiej podejść do sprawy realistycznie i wybrać coś nieco mniejszego. Warto pamiętać, że w przypadku najmniejszych domów do 70 m kw. można pobrać darmowe projekty domów ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Najtrudniej o oszczędności na etapie, na którym inwestorzy najczęściej przepłacają – wznoszenia konstrukcji budynku i budowy dachu. Dlatego planując dom, warto zamiast tradycyjnego budynku murowanegorozważyć inne technologie budowy, takie jak dom z prefabrykatów czy dom szkieletowy. Takie budynki są w Polsce mało popularne, jednak warto porównać koszty rozmaitych opcji i wybrać tę najkorzystniejszą. Warto dodać, że plusem domów prefabrykowanych jest znacznie krótszy czas budowy.

Nie warto oszczędzać na kwestiach związanych z ogrzewaniem i termoizolacją, gdyż „pójście na skróty” w tej sferze zwykle przełoży się na wyższe koszty utrzymania. Dlatego – jak wspomniano – lepiej ograniczyć wydatki na etapie wykończenia domu i postawić na tanie, praktyczne rozwiązania bez zbędnych i kosztownych ozdobników.

– Inwestując w dobrą izolację, można potem wybrać źródło ciepła o odpowiednio niskiej mocy, a wysokim komforcie, które będzie mniej kosztowne w utrzymaniu, np. elektryczne ogrzewanie podczerwienią. W ogólnym rozrachunku wygeneruje zatem oszczędności – podsumowują eksperci HeatDecor.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński