Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna

Materiał informacyjny - MAKMENTIS
Nie tylko farmakoterapia, ale też stymulacja magnetyczna może pomóc w drodze do odzyskania zdrowia psychicznego. Czym jest nowoczesna metoda lecznicza, wyjaśnił nam Kevin Riedel, lekarz z Centrum Zdrowego Umysłu MakMentis ®, które jako jedyne w Szczecinie posiada wysokospecjalistyczny sprzęt i pracownię potrzebne do przeprowadzenia terapii.

Co to jest przezczaszkowa stymulacja magnetyczna i na czym polega zabieg?

- Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (ang. transcranial magnetic stimulation, skrót TMS) to nieinwazyjna metoda medyczna wykorzystywana w neurologii i psychiatrii do stymulacji mózgu. TMS jest formą neuromodulacji, co oznacza modyfikację aktywności neuronów lub układu nerwowego za pomocą różnych metod. Zabieg TMS polega na używaniu silnego pola magnetycznego, które jest skierowane w stronę głowy pacjenta. To pole magnetyczne wpływa na mózg, wywołując tam bardzo krótkotrwały, nieszkodliwy prąd elektryczny. Pacjent pozostaje przytomny podczas zabiegu i bezpośrednio po nim może wrócić do codziennych czynności. Jest to metoda, która może być stosowana w warunkach ambulatoryjnych, nie jest potrzebna hospitalizacja. W wielu krajach terapia TMS jest od lat szeroko dostępna, rekomendowana, a w części z nich również refundowana.

Do jakich pacjentów jest kierowana terapia?

- Przede wszystkim do pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiatryczne, zwłaszcza w przypadku depresji opornej na leczenie farmakologiczne. W naszej pracowni TMS oferujemy również wsparcie w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, otępienia w chorobie Alzheimera, zaburzeń lękowych oraz uzależnień. Terapia TMS może pomóc w poprawie jakości życia pacjentów, zwłaszcza tych, którzy nie reagują na tradycyjne metody leczenia.

Czy to oznacza, że przezczaszkową stymulację magnetyczną można uznać za zamiennik farmakoterapii?

- Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna nie zastępuje farmakoterapii, ale jest inną opcją leczenia. TMS jest rozważane, gdy leki nie działają skutecznie lub nie są odpowiednie dla pacjenta ze względu na skutki uboczne. Terapia TMS może być stosowana jako uzupełnienie farmakoterapii w leczeniu zaburzeń psychicznych. W niektórych przypadkach pacjentom, którzy nie reagują wystarczająco dobrze na farmakoterapię, dodanie zabiegów neurostymulacji do ich planu leczenia może poprawić odpowiedź na terapie farmakologiczne. Kombinacja tych dwóch metod może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i zmniejszyć objawy choroby.

A jakie są przeciwwskazania do terapii - czy każdy może z niej skorzystać? Czy mogą wystąpić skutki uboczne?

- Możliwe są krótkotrwałe działania niepożądane, najczęstsze są dyskomfort skóry głowy w miejscu stymulacji i/lub przemijające bóle głowy po zabiegu. Przed rozpoczęciem terapii TMS w naszym Ośrodku MakMentis® specjalista psychiatrii przeprowadza badanie kwalifikacyjne, które składa się z pełnego badania psychiatrycznego, oceny wskazań do terapii TMS oraz wykluczenia obecności przeciwwskazań, takich jak metalowe implanty, padaczka czy inne czynniki ryzyka.

Kto może przeprowadzić zabieg? Czy każdy gabinet ma odpowiednie uprawnienia?

- Nasze Centrum Zdrowego Umysłu MakMentis® jako jedyne w Szczecinie posiada wysokospecjalistyczny sprzęt i pracownię niezbędną do przeprowadzenia terapii neurostymulacji mózgu. Nasz personel ma ukończone szkolenia z zakresu terapii TMS akredytowane przez sekcję Psychiatrii Biologicznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz przez Polskie Towarzystwo Neurofizjologii Klinicznej.

MakMentis ®

ul. Bohaterów Warszawy 83c/2
71-061 Szczecin
tel. +48 690 465 937
e-mail: [email protected]
www.makmentis.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński