Przedszkole zamknięte? Co zrobić - podpowiadamy! Rodzicowi przysługuje zasiłek

Anna Folkman
Anna Folkman
W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza przysługuje zasiłek opiekuńczy. Z zasiłku tego mogą korzystać osoby opłacające obowiązkowe bądź dobrowolne składki chorobowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

- Zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem - zauważa Karol Jagielski z ZUS w Szczecinie. W tych przypadkach do wniosku o zasiłek trzeba dołączyć: oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, ale jeśli prowadzi działalność gospodarczą, przynosi go do najbliższego ZUS-u. To wszystko można także zrobić online, jeśli korzysta się z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Prawo to przysługuje na równi matce i ojcu, ale zasiłek dostanie tylko jeden z rodziców — ten, który złoży wniosek. Prawo do zasiłku opiekuńczego, w odróżnieniu od zasiłku chorobowego, przysługuje ubezpieczonym bez okresu wyczekiwania. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę.

Zobacz także: Nauczycielki z kolejnego przedszkola w Szczecinie na zwolnieniach lekarskich

W całości zasiłek opiekuńczy finansowany jest z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nawet gdy wypłaca go pracodawca.

Prawo do zasiłku i okres przysługiwania źródło: www.zus.pl

Kiedy masz prawo do zasiłku opiekuńczego?

Możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego, jeśli jesteś zwolniony od wykonywania pracy, bo musisz opiekować się:

Dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat i wystąpiła jedna z następujących sytuacji:

- nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których Twoje dziecko uczęszcza,
konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,

- choroba niani (z którą masz zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem,
poród lub choroba Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,

- pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem;

Dzieckiem niepełnosprawnym (tj. dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji), które nie ukończyło 18 lat, jeśli wystąpiła jedna z następujących sytuacji:

- poród lub choroba Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę,

- pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem;

Chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które nie ukończyło 18 lat;

Chorym dzieckiem;
Innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.

Uwaga!

Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza Twoje dziecko jest nieprzewidziane, jeśli zostałeś o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.

Inny członek rodziny to: małżonek, rodzic, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – pod warunkiem, że w czasie, kiedy się nim opiekujesz, jesteś z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zasiłek opiekuńczy możesz otrzymać na: Twoje dzieci lub dzieci Twojego małżonka, dzieci przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie (np. w ramach rodziny zastępczej).

Zasiłek opiekuńczy otrzymasz niezależnie od okresu Twojego ubezpieczenia.

Prawo do zasiłku mają na równi matka i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, ten który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje Ci, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę. Nie dotyczy to opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2.

Członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę, nie jest osoba, która:
jest całkowicie niezdolna do pracy,
jest chora,
nie jest sprawna fizycznie lub psychicznie za względu na swój wiek,
prowadzi gospodarstwo rolne,
jest pracownikiem, który odpoczywa po pracy na nocnej zmianie,
prowadzi działalność,
nie jest zobowiązana do opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - jeśli odmawia sprawowania opieki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Jeśli matka dziecka, która pobiera zasiłek macierzyński w czasie 8 tygodni po porodzie, nie może opiekować się nowo urodzonym dzieckiem, to jako ubezpieczony ojciec dziecka albo inny członek najbliższej rodziny możesz otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Musisz przerwać zatrudnienie lub inną działalność zarobkową, aby zaopiekować się dzieckiem.

Dotyczy to sytuacji, w których ubezpieczona matka dziecka:

- przebywa w szpitalu lub innej placówce leczniczej i nie może osobiście opiekować się dzieckiem,
- ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i stan zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem,
- porzuciła dziecko.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 8 tygodni życia.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje Ci za okres:

- w którym masz prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
- w którym korzystasz z urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego,
- w którym jesteś tymczasowo aresztowany lub odbywasz karę pozbawienia wolności,
objęty zwolnieniem lekarskim, w czasie którego pracowałeś lub wykorzystywałeś to zwolnienie niezgodnie z jego celem, co zostało stwierdzone w czasie kontroli.

Zasiłek przysługuje Ci nie dłużej niż przez:

- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opiekujesz się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku, albo
- 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opiekujesz się dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny,
- 30 dni w roku kalendarzowym, jeśli opiekujesz się: chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat ale nie ukończyło 18 lat, albo dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 8 lat ale nie ukończyło 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby albo pobytu w szpitalu Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, nie mogą oni opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.

Pamiętaj, że jeśli w roku kalendarzowym opiekujesz się wyłącznie niepełnosprawnym dzieckiem oraz innymi chorymi członkami rodziny (i nie masz innych dzieci, które nie ukończyły 14 lat), zasiłek opiekuńczy przysługuje Ci łącznie za okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym, w tym nie dłuższy niż 14 dni na opiekę nad chorymi członkami rodziny.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.

Okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie jest wliczany do limitu 60 i 14 dni w roku kalendarzowym.

CZYTAJ TEŻ: Dzieci bez opieki w przedszkolu nr 74 w Szczecinie. Nauczycielki na zwolnieniach

Dzieci bez opieki w przedszkolu nr 74 w Szczecinie. Nauczyci...

ZOBACZ WIDEO: Szczecin: Dzieci bez opieki w PP nr 72. Nauczycielki na zwolnieniach

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paula

Pani Agata...
Proszę zapoznać się dokładnie z zakresem obowiązków w pracy nauczyciela...
Po pierwsze ..nie rozumie Pani, że etat nauczyciela obejmuje 18godzin dydaktycznych, czyli godzin, w których nauczyciel ma prowadzić obowiązkowe lekcje, oprocz tego nauczyciel pełni inne obowiązki i wypracowuje dodatkowe godziny...w których to fizycznie przebywa w szkole, wypełniając mnóstwo papierów, które są wymagane. Kazda lekcja musi mieć swój konspekt, każda obecność, nieobecność, spóźnienia, szczegółowo wyliczane. Tego co rzeczywiście należy do obowiązków nauczyciela jest bardzo dużo, większość ludzi nawet nie ma świadomości, że nauczyciel nie tylko wykłada lekcje. Drodzy Państwo jednym z obowiązków nauczycieli, podkreślam jednym! jest prezentowanie tematów i nauka dzieci. Nauczyciel musi wypełniać też szereg obowiązkowych innych czynności chociażby w celu swojego doskonalenia. Wszystko co nauczyciel robi w ramach pracy to drodzy Państwo tygodniowo ponad 40godzin! Nauczyciel musi też '' odwalać pańszczyznę'' czyli wykonywać szereg czynności w czasie wolnym za które nikt mu nie zapłaci...Po pracy przychodzi do domu i dalej jest w pracy przygotowując się do następnego dnia- opracowuje lekcje, sprawdza zeszyty, sprawdziany, prace pisemne...zamiast cieszyć się chociażby wolnym czasem z rodziną.
Moja mama jest nauczycielem...nie zarabia kokosów, praktycznie ciągle jest nieobecna...i to że są ferie czy wakacje? Bzdura! Mama w ferie nie ma lekcji, ale do pracy chodzi, bo ferie są dla uczniów a nauczyciele w tym czasie wykonują inne swoje obowiązki, w tym papierologię...mama prowadzi też zajęcia dla uczniów (bo dyrektor jej każe, i są nieodpłatne)...
Co do wakacji, to jest podobnie. Urlop mama ma zwykle w pierwszym miesiącu, ale w sierpniu normalnie chodzi do pracy... Drodzy Państwo codziennie, bo przypomnę, że nie prowadzi zajęć dydaktycznych, ale w pracy musi być i ma inne obowiązki.
Poza tym nauczycielom nie przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, nie mogą wziąć też urlopu na żądanie jak większość obywateli! I jak coś się działo to tata zwalniał się z pracy, bo mama nie mogła !
Pomijam też kwestie ogromnej odpowiedzialności za wasze dzieci, bo to nauczyciel za nie odpowiada, kiedy są w szkole albo na szkolnym wyjeździe. A dzieciakom różne rzeczy przychodzą do głowy... Praca nauczyciela to ogromy wysiłek i stres codziennie. Użeranie się z pyskatymi bachorami i jeszcze bardziej pyskatymi rodzicami!
Ja już jestem dorosła. I powiem szczerze, że dziwię się czemu mama tak męczy się w tej szkole. Ona chyba serio ma to powołanie. Ja nigdy nie wybrałabym zawodu nauczyciela. Nie bez powodu mówi się " żebyś cudze dzieci uczył" i to nie jest życzenie dobrodziejstwa....
Żeby skończyć studia i byc nauczycielem stażystą i zarabiać pensje minimalną? To porażka totalna... Można nie kończyc studiów i być zwykłym cieciem i zarabia się tyle samo, a mniej nierwow, stresu i wracasz do domu zostawiając pracę za sobą, a nie przynosisz ją do domu... To totalna paranoja... Niedługo nie będzie komu uczyć waszych dzieci..
Te wszystkie stare prukwy padną a nowych nauczycieli nie będzie bo serio lepiej iść po ogólniaku do biedronki czy Lidla... niż edukować się na nauczyciela ..za najniższą krajową.
Ludzie.. żal, że nie rozumiecie.

z
zdziwiony
W dniu 15.01.2019 o 15:02, Aga napisał:

Jeszcze gdy ministrem oświaty byla Kluzikowa to zrobiono badania ile pracuje nauczyciel i nigdy ich nie ujawniono, bo wykazało przeszło 40 godzin. Zapraszam do szkoły. Chętnie po pracy będę zajmowała sie rodzinom i nie będę sprawdzala testów, matur próbnych i sprawdzianów. Rady pedagogiczne szkoleniowe, klasyfikacyjne, plenarne i te okazyjne, ktorych pełno tez chcę mieć w 8 godzinach, podobnie zebrania z rodzicami do 16. Urlop tez wezmę w czasie, kiedy są tańsze oferty a nie w sezonie wysokim.

Pani Kluzik Rostkowska najpierw narobiła głupot w resorcie dokładając nauczycielom roboty mnożąc dokumenty, które oni muszą wykonywać aby ze zdumieniem skonstatować, że nauczyciele są przepracowani i obciążeni papierologią w niewielki sposób związaną merytorycznie z pracą. Jej następczynie także miały swą ambicję i nie chciały być gorsze - każda, likwidując jeden kwit - dokładała w jego miejsce trzy.

Przypuszczam, że znam przyczynę. Jak sobie przypomnę swe lata szkolne, to moim przekleństwem zawsze był zeszyt. Zeszyt to była instytucja. Czysty, obłożony w kolorowy papier, z tematami kolorowo podkreślonymi, równym marginesem - 25mm - był wyrazem pracy ucznia, powagi, z jaką traktuje nauczyciela, szkolę i przedmiot (taka kolejność). Mam niejasne wrażenie, że dzisiejszym władczyniom edukacji to zostało z ich dzieciństwa. Wyrazem pracy nauczyciela są papiery,które wykonuje. Skoro są kwity to znaczy, że nauczyciel pracuje. 

O
Ols

To jeszcze naucz się pisać poprawnie rodziną a nie rodzinom.

A
Aga
W dniu 14.01.2019 o 19:43, agata napisał:

Najgorsze jest to, ze nie mówi sie głośno o dodatkach, o tym, ze nie pracują 40 godz.w tygodniu, że mają wolne ferie, wakacje itd.Nie narobić się, a duzo zarobić. Nie popieram kompletnie tego strajku, ponieważ uderzyło to w rodziców. Rodzice oczywiście nie mogą strajkowac, ponieważ pracodawca od razu ich zwolni.Zapraszam do korporacji, napewno tam się odnajdą.Zlikwidować im dodatki i niech pracują jak normalni ludzie i niech mają tylko 26 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego. To wtedy porozmawiamy.


Jeszcze gdy ministrem oświaty byla Kluzikowa to zrobiono badania ile pracuje nauczyciel i nigdy ich nie ujawniono, bo wykazało przeszło 40 godzin. Zapraszam do szkoły. Chętnie po pracy będę zajmowała sie rodzinom i nie będę sprawdzala testów, matur próbnych i sprawdzianów. Rady pedagogiczne szkoleniowe, klasyfikacyjne, plenarne i te okazyjne, ktorych pełno tez chcę mieć w 8 godzinach, podobnie zebrania z rodzicami do 16. Urlop tez wezmę w czasie, kiedy są tańsze oferty a nie w sezonie wysokim.
a
agata

Najgorsze jest to, ze nie mówi sie głośno o dodatkach, o tym, ze nie pracują 40 godz.w tygodniu, że mają wolne ferie, wakacje itd.

Nie narobić się, a duzo zarobić. 

Nie popieram kompletnie tego strajku, ponieważ uderzyło to w rodziców. Rodzice oczywiście nie mogą strajkowac, ponieważ pracodawca od razu ich zwolni.

Zapraszam do korporacji, napewno tam się odnajdą.

Zlikwidować im dodatki i niech pracują jak normalni ludzie i niech mają tylko 26 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego. To wtedy porozmawiamy.

z
zdziwiony

To po jaką cholerę jest w Konstytucji prawo do strajków skoro praktycznie nikt nie może strajkować??!! Bo ZAWSZE ktoś będzie zakładnikiem a w razie strajku - jego ofiarą i poszkodowanym. Wychodzi, że najgorzej mają ci, z których strajkowaniem nikt się nie liczy, nawet nie zauważy, że zastrajkowali.

J
Jogobella

Zasiłek jest wypłacany jeśli przedszkole jest zamknięte, co zrobić w przypadku, gdy jest otwarte, ale została sama pani dyrektor? Na 125/200/300 dzieci? Oddawać i niech się dzieje co chce? Najwyżej się zrobi drugie? :-( Jestem uziemiona w domu, na urlopie, który powinnam wziąć w wakacje... Albo trzeba wziąć opiekunkę i zapłacić z 500 zł za ten tydzień...
Wszystko fajnie, strajk, wzrost pensji, ale co rodzice winni?

z
zdziwiony

Jeżeli za jednym zamkniętym przedszkolem pójdą następne, następnie szkoły a zwł specjalne (gdzie personelu zawsze brakowało) a świat się nie zawali, urzędy będą pracować, firmy nie popadają - będzie czas na wnioski. Natychmiast znajdą się tacy, którzy "niezbicie" wykażą - opierając się na niezależnych badaniach (najlepiej amerykańskich, to zawsze robi wrażenie) - że przedszkola i podstawówki są zbędne! Proces logiczny będzie prosty i nie do podważenia. Likwidacja przedszkoli pozwoli zaoszczędzić społeczny grosz, budynki i parcele znajdą nowe zastosowanie a nauczyciele i wychowawcy - którzy już dobitnie wykazali swą zbędność - będą się musieli pogodzić z faktami. Do czego sami się przyczynili.

M
Mucha bez ucha

Najlepiej samemu zająć się swoim dzieckiem zamiast oddawać do przechowalni bagażu.Niech ktoś obcy tyłek wyciera a JA będę robić karierkę.Za oddawanie dziecka do przechowalni poniżej 5 go roku życia powinno pozbawiać się rodziców praw rodzicielskich

Dodaj ogłoszenie