Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt edukacyjny dla nauczycieli i uczniów. To możliwość poznania historii ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Nauczyciele mogą wykorzystać przygotował pakiet materiałów edukacyjnych na temat funkcjonowania Żydów podczas II wojny światowej.
Nauczyciele mogą wykorzystać przygotował pakiet materiałów edukacyjnych na temat funkcjonowania Żydów podczas II wojny światowej. okanakgul/pixabay.com
Rok 2024 został ogłoszony rokiem Rodziny Ulmów. W związku z tym przygotowano specjalny projekt edukacyjny dla nauczycieli i uczniów. Na podstawie przygotowanych materiałów uczniowie poznają historię ludności żydowskiej z czasów II wojny światowej. Program skierowany jest do nauczycieli języka polskiego i historii. Gdzie szukać materiałów?

Spis treści

Materiały edukacyjne dla szkół

Ośrodek Rozwoju Edukacji im. Rodziny Ulmów w Markowej we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej przygotował pakiet materiałów edukacyjnych. Znajdziemy w nim pięć filmów edukacyjnych:

  • Sytuacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie,
  • Markowianie ratujący Żydów,
  • Etyczny wymiar ratowania Żydów,
  • Chałupa Szylarów,
  • Dzieje Markowej od lokacji po początek XX w.

Uzupełniają je przykładowe scenariusze lekcji dla uczniów szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej.

Jak można wykorzystać oferowany pakiet?

Proponowany materiał może być wykorzystany w ramach zajęć z historii, historii i teraźniejszości, języka polskiego oraz w ramach kół zainteresowań. Zachęcamy do korzystania z pakietu edukacyjnego i upowszechniania wiedzy dotyczącej heroizmu Rodziny Ulmów – czytamy na stronie internetowej ORE.

Filmy są dostępne na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji i na YouTube. Na stronie internetowej ORE są też dostępne scenariusze lekcji będące materiałem uzupełniającym do filmów.

Historia rodziny Ulmów

Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, odbyła się 10 września w Markowej, w miejscu ich śmierci. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. Najpierw Żydzi - dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem oraz trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall oraz kolejny mężczyzna z rodziny Szallów.

Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał w sumie 20 lat. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 2018 r., na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy, obchodzony jest ustanowiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt edukacyjny dla nauczycieli i uczniów. To możliwość poznania historii ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński