Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "Małe Skarby" Szczecinie i regionie. 30 mln zł na pomoc dla rodziców. Zasady

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Ruszyła kolejna edycja programu, dzięki któremu rodzice dzieci do lat trzech mogą uzyskać refundację kosztów opieki nad dzieckiem.

Rusza drugi etap programu Małe Skarby

- W naszym regionie dzieci są najważniejsze i chcemy, aby bezpiecznie się rozwijały. Z drugiej strony chcemy umożliwić rodzicom powrót do pracy. Wiemy, że brakuje miejsc w żłobkach i że wielu rodziców nie stać na opłacenie pobytu dziecka w takim miejscu. Dlatego od dwóch lat prowadzimy program Małe Skarby, a dziś rozpoczynamy kolejny etap - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Małe Skarby. Zasady

Do tej pory wsparciem objęto 891 osób (869 kobiet i 22 mężczyzn). Refundacja wynosi nie więcej niż 95 proc. kosztów opieki nad dzieckiem do lat trzech.

Pozostałą kwotę wnoszą uczestnicy projektu. W zależności od rodzaju opieki refundowane są:

  • koszty pobytu dziecka w żłobku,
  • u opiekuna dziennego,
  • u niani (refundacja wynosi do 1140 zł)
  • oraz w klubie dziecięcym (refundacja do 760 zł).

Okres finansowania kosztów związanych ze świadczeniem usług wynosi dwanaście miesięcy.

Wprowadzenie 500+, choć wciąż jest krytykowane, dało wielu rodzinom istotny zastrzyk gotówki. To jednak nie jedyne pieniądze, które mogą od państwa otrzymać rodzice. Zebraliśmy wszystkie ulgi i świadczenia na dzieci, które pozwalają na podreperowanie domowego budżetu, który w wielu rodzinach zmusza do zaciskania pasa. Masz dzieci? Zobacz, kiedy i ile możesz dostać na nie pieniędzy!

Ile możesz dostać na dziecko? Sprawdź, jakie są ulgi i świad...

Małe Skarby. W puli 30 mln zł

- W pierwszej edycji mieliśmy do dyspozycji 15 milionów złotych. Teraz do dyspozycji zachodniopomorskich rodziców jest 30 mln zł. Szacujemy, że z tej formy pomocy może skorzystać około 1500 rodziców - podkreśla marszałek.

Małe Skarby. Do kiedy wnioski?

Druga edycja programu Zachodniopomorskie Małe Skarby będzie uruchamiana w transzach, by umożliwić skorzystanie z tego wsparcia rodzicom na przestrzeni kilku lat. 3 marca rozpoczęła się wiosenna edycja programu.

Wnioski można składać do 10 marca. W tej transzy, w zależności od rodzaju wniosków, przeznaczonych jest około 160 miejsc.

ZOBACZ TEŻ:

Małe Skarby. Dla kogo?

- Pierwszeństwo mają rodzice zamieszkujący i powracający do pracy na terenie tzw. specjalnej strefy włączenia, która znajduje się przeważnie na terenach wiejskich województwa. W poprzedniej edycji bywało tak, że pomoc trafiała przeważnie do dużych ośrodków, a tym razem chcielibyśmy wspomóc mieszkańców mniejszych miejscowości - tłumaczy Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.

Kryterium, które jest premiowane jest na przykład niepełnosprawność dziecka lub opiekuna. Na więcej punktów w postępowaniu rekrutacyjnym może też liczyć osoba samotnie wychowująca dziecko.

- Warunkiem otrzymania refundacji jest podjęcie przez rodzica pracy w terminie nieprzekraczającym trzydziestu dni od momentu otrzymania pierwszej transzy wsparcia - podkreśla dyrektor WUP.

Twoje znajome będą ci zazdrościć, a mama popłacze się ze wzr...

WIDEO: Rodzina 500+. Zmiany w 2020 roku

Zobacz wybrane najrzadsze imiona nadawane dziewczynkom urodzonym w Polsce w 2019 r. Zestawienie powstało na podstawie informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL. Ponieważ rejestr zawiera tylko imiona, która nadano przynajmniej dwóm dzieciom w Polsce, w zestawieniu nie ma imion, które w zeszłym roku otrzymała tylko jedna dziewczynka.  Warto pamiętać, że prezentowane w galerii imiona mają różne pochodzenie - część z nich to imiona nadane w Polsce przez osoby pochodzące z różnych rejonów świata. Są też imiona o długiej tradycji, które jednak są spotykane bardzo rzadko. Zobacz najbardziej nietypowe imiona nadane dziewczynkom urodzonym w Polsce w 2019 r. ---->

Najrzadsze i najbardziej oryginalne imiona dla dziewczynki n...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński