MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Probiotyki z witaminą D to koktajl suplementów dla mózgu. Wspierają funkcje poznawcze nawet u chorych ze schizofrenią

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Ten koktajl suplementów skutecznie wspiera mózg. Efekt? Poprawa funkcji poznawczych, którą obserwowano nawet w tak ciężkim zaburzeniu psychicznym, jak schizofrenia. Obiecujący miks to dwa proste składniki: witamina D oraz probiotyczne bakterie. Jego skuteczność przeszła oczekiwania badaczy.

Spis treści

Suplementy diety dla zdrowia psychicznego

Korzystny wpływ probiotyków z witaminą D na zdrowie psychiczne to kwestia udowodniona wielokrotnie w badaniach. Może mieć to związek z mechanizmem działania probiotycznych bakterii.

Młoda kobieta z problemami psychicznymi przy rozbitym lustrze
Schizofrenia ujawnia się zwykle przed 30. rokiem życia, a do jej pierwszych objawów należą zmiany nastroju i zachowania bialasiewicz/123RF

Probiotyki przyczyniają się do wzrostu poziomu witaminy D w organizmie, a także liczby jej receptorów w komórkach. Z kolei witamina D zwiększa dostępność dopaminy w mózgu i może wspierać zdrowie psychiczne, a także pomóc w walce z objawami jego zaburzeń.

Koktajl tych suplementów diety przetestowali naukowcy z University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences w Tehranie u chorych ze schizofrenią. Wyniki swoich prac opisali na łamach „Neuropsychopharmacology Reports”.

– Jest to o tyle istotne, że – jak wynika z badań – zażywanie leków przeciwpsychotycznych przez pacjentów ze schizofrenią może powodować zmiany składu mikrobiomu jelitowego, a to z kolei może negatywnie oddziaływać na czynności mózgu –wyjaśniają naukowcy.

Czytaj też: Jak zwiększyć wchłanianie witaminy D w organizmie?

Witamina D i probiotyki łagodzą deficyty w schizofrenii

Wpływ suplementu diety z probiotykami i witaminą D na sprawność poznawczą zbadano u 70 dorosłych osób chorych na schizofrenię w wieku 18-65 lat. Pacjentów przydzielono losowo do grupy zażywającej probiotyk z 400 j.m. witaminy D lub otrzymującej placebo.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Badanie trwało 12 tygodni. W tym czasie przy pomocy standardowych testów u pacjentów oceniano nasilenie objawów chorobowych (wg Skali Objawów Pozytywnych i Negatywnych PANSS) oraz zdolności poznawcze, czyli sprawność intelektualną (Montrealski Test do Oceny Funkcji Poznawczych, MoCA).

Badanie ukończyło 69 pacjentów. W grupie stosującej probiotyki z witaminą D wyniki w testach poznawczych wzrosły średnio o blisko 2 jednostki (1,96) w porównaniu z grupą kontrolną. Co zaskakujące, zwiększył się znacznie również odsetek osób, które uzyskały 26 i więcej punktów w teście MoCa. To wskazuje natomiast na prawidłowe zdolności poznawcze, a więc wyrównanie ich deficytów.

Nie odnotowano jednak różnic między grupami, jeśli chodzi o nasilenie objawów choroby. Zmniejszyły się natomiast ważne wskaźniki metaboliczne: poziom białka C-reaktywnego, które jest wskaźnikiem procesów zapalnych, poziom całkowitego cholesterolu we krwi oraz poziom glukozy na czczo.

Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że podawanie probiotyków łącznie z witaminą D może przyczyniać się do poprawy zdolności poznawczych u osób chorujących na schizofrenię. Badacze spekulują, że dzieje się to m.in. poprzez wpływ na skład mikroflory jelitowej, co wskazuje na korzystny mechanizm zachodzący nie tylko w przypadku zaburzeń psychicznych, ale także u osób zdrowych.

Dodaj firmę Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Probiotyki z witaminą D to koktajl suplementów dla mózgu. Wspierają funkcje poznawcze nawet u chorych ze schizofrenią - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński