Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Probiotyk na antybiotyk i luteina na dobry wzrok

(oprac. mara)
Na aptekarskich półkach pojawia się niemal codziennie sporo nowości. Prezentujemy dwa nowe specyfiki, jeden chroniący nas przed szkodliwym działaniem antybiotyków, drugi poprawiający kondycję oczu.

Popularnie utarło się przekonanie o niezawodności działania antybiotyków. Wciąż uważane są za najskuteczniejsze leki zwalczające poważne zakażenia bakteryjne. W okresie jesienno-zimowym sięgamy po nie szczególnie często i chętnie, upatrując właśnie w nich zbawiennych mocy. Jednak wiele kuracji antybiotykami daje niepożądane efekty, chociażby takie, jak zniszczenie flory bakteryjnej pochwy oraz pozbawianie w ten sposób organizmu obrony oraz dobroczynnych substancji wytworzonych przez te bakterie.

Działanie antybiotyków zakłóca równowagę mikrobiologiczną, co w efekcie prowadzi do nadmiernego namnażania się bakterii i grzybów chorobotwórczych i powstania stanów zapalnych oraz innych dolegliwości. Zwykle objawiają się one świądem, upływami i pieczeniem. Skutecznym sposobem, który pozwoli przywrócić równowagę mikrobiologiczną organizmu, jest uzupełnianie składu mikroflory układu moczowo-płciowego o specjalnie wyselekcjonowane bakterie Lactobacillus. Źródłem dobroczynnych bakterii jest probiotyk - naturalna substancja wspierająca i stymulująca funkcje obronne organizmu. Warto przyjmować go zarówno profilaktycznie (w okresie zwiększonej zachorowalności), podczas antybiotykoterapii oraz 5-7 dni po jej zakończeniu. Takim probiotykiem, stworzonym według ścisłych wytycznych i procedur WHO, jest między innymi LaciBios femina.

Z kolei suplement diety OcuviteLutein forte (ma w swoim składzie luteinę, zeaksantynę, witaminy C i E oraz selen i cynk) pomoże nam zadbać o nasz wzrok. Psuje się on już po 40. roku życia, kiedy zmniejsza się naturalny system obronny oczu; wzrok szybciej się męczy i bywa nieostry. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni poziom karotenoidów: luteiny i zeaksantyny - naturalnych antyutleniaczy, które wspierają barierę ochronną siatkówki oka. To właśnie ich brak może z czasem powodować pojawienie się ciemnych plam w polu widzenia i pewne zniekształcenie widzianego obrazu. Niestety, organizm ludzki samodzielnie nie wytwarza tych karotenoidów, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą przede wszystkim w zielone warzywa (szpinak, kapusta, fasolka, brokuły) i owoce oraz przyjmowanie suplementów diety wspomagających pracę oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński