MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawnik o spadkach i mieszkaniach

Mariusz Parkitny
Mecenas Joanna Podwójci.
Mecenas Joanna Podwójci. Marcin Bielecki
Nasz dyżur z prawnikiem cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Na pytania odpowiadała mec. Joanna Podwójci.

- Na początku roku mój tata miał wypadek. Po ciężkiej chorobie umarł. W szpitalu skradziono dokumenty i klucze od jego mieszkania. Kilka miesięcy temu napisałem do zarządu budynków, aby zabezpieczyli mieszkanie. Ale oni długo tego nie robili. Gdy wreszcie otworzyli mieszkanie okazało się, że zostało splądrowane. Mieszkałem u ojca od 1981 r. Od kilku lat jestem w więzieniu. Teraz okazało się, że urząd chce zabrać mieszkanie, bo ojciec nie płacił za nie. A ja chciałbym je przejąć. Jakie mam szanse?

J.P: Raczej niewielkie. W tej chwili zależy to od dobrej woli urzędu. Miałby pan prawo do tego mieszkania, gdyby zarząd budynków nie wypowiedział umowy pana ojcu. W chwili, gdy to się stało, pana prawa do tego lokalu skończyły się. Nie ma znaczenia fakt, że jest pan tam zameldowany. Jeśli urząd wystąpił do sądu o eksmisję pana z tego mieszkania, może pan wziąć adwokata i próbować dochodzić do swoich racji.
Nie może też pan raczej liczyć na mieszkanie zastępcze, gdyż nie ma pan prawa do lokalu, w którym jest pan zameldowany.

- Mam pytanie o spadek. Zmarł mój tata. Została mama i dwójka mojego rodzeństwa. W spadku jest domek i mieszkanie lokatorsko-własnościowe i oszczędności. Przed śmiercią tata testamentem przepisał majątek na mamę. Jakie kroki musimy podjąć, aby doszło do podziału majątku?

J.P. Po pierwsze musicie w sądzie uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Kolejny krok to uzyskanie postanowienia o podziale majątku. Pozwy do sądu trzeba składać w mieście, w którym są te nieruchomości. Wzory wniosków są w sądzie. Do wniosków mama musi wpisać dzieci jako uczestników postępowania o podział majątku. Do tych wniosków należy dołączyć testament, akt małżeństwa rodziców, akt zgonu taty, akty urodzenia dzieci, oraz znaczek sądowy za 50 zł. Sąd przyśle wam pismo informujące o terminie posiedzenia. Jeśli testament jest na mamę, to ona dziedziczy wszystko. Dzieci mogą wystąpić o zachowek do sądu cywilnego przeciwko mamie. Dopiero jak mama otrzyma stwierdzenie nabycia spadku będzie możliwe ewentualne sprzedanie domu, czy mieszkania. Podczas sprawy spadkowej pańska mama może wystąpić o pomoc prawną z urzędu. Do tego wniosku trzeba dołączyć oświadczenie o dochodach mamy i majątku. Z sądu mama powinna wziąć formularz o dochodach.

- Rodzice mieli duże oszczędności na książeczkach bankowych. Tata zmarł. Majątek dziedziczy mama. Ale nie wiadomo, co się z tymi książeczkami stało. Co mam robić?

J.P: W sądzie trzeba uzyskać postanowienie o nabyciu spadku przez mamę. Z takim dokumentem należy iść do banku i tam pytać o sprawę oszczędności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński