Zadajmy sobie jedno pytanie, jak obecnie wygląda rzeczywistość? Do czego nowa sytuacja zmusiła pracodawców i pracowników, uczniów i nauczycieli, świat usług i mediów? Jak poradzili sobie oni z licznymi ograniczeniami?
Wspólnym mianownikiem wszystkich zmian jest komunikacja online. Obecnie wszystko od zakupów spożywczych czy załatwiania spraw urzędowych do pracy i nauki załatwiamy bez fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Naszym najważniejszym pośrednikiem stała się sieć.
Siedząc przed komputerem spróbujmy zastanowić się, dzięki komu możliwa była tak szybka zmiana sposobu życia.
Wszystko zaczyna się od sprzętu, urządzeń sieciowych, bezprzewodowych, światłowodowych i miedzianych mediów transmisyjnych, protokołów, adresów, telefonów VOIP, kanałów VPN i transmisji strumieniowych. Wszytko to dzięki technikom teleinformatykom. Specjalistom od budowy i administrowania sprzętem i sieciami komputerowymi. Tymi małymi w domach, biurach i niewielkich firmach, ale także rozległymi stanowiącymi szkielet naszej całej komunikacji.
Ale nawet najlepsza łączność potrzebuje narzędzi informatycznych. Stron, programów, apletów, na smartfonach, laptopach i komputerach, napisanych z wykorzystaniem Javy, PHPa, Pythona, C++, VisualBasica czy MySQLa. Od tego są technicy programiści. To ich rolą jest przygotowanie najlepszego interfejsu, który połączy człowieka z potężnym, wirtualnym światem.
Ostatnim elementem tej nowej rzeczywistości jest technik fotografii i multimediów, który świat realny zamienia w postać cyfrową. Dzięki swoim umiejętnościom nie tylko wykona on piękne zdjęcie czy nakręci film, ale także w procesie postprodukcji z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych narzędzi informatycznych dostosuje efekt swojej pracy do konkretnych wymogów.
Okazuje się, że obecnie cała branża IT zyskała nowy katalizator, który jeszcze bardziej ją napędza. Im wcześniej młody człowiek zainteresuje się którymkolwiek z zawodów, tym lepszym specjalistą zostanie w przyszłości. Czy będzie to programowanie, administrowanie sieciami komputerowymi czy przetwarzanie obrazów? Nie ma to znaczenia. Jedno jest pewne, Technikum Łączności w Szczecinie zapewni najlepszą podstawę do znalezienia atrakcyjnego zawodu, założenia własnej firmy albo kontynuacji nauki na wyżej uczelni. Dzięki ścisłej współpracy z pracodawcami zapewnimy kształcenie na najwyższym poziomie z wykorzystaniem najnowocześniejszych pracowni.
Technik teleinformatyk, technik programista czy technik fotografii i multimediów, przy tak szerokich możliwościach ważny jest mądry wybór. Młodym ludziom stojącym u progu nowej szkoły i decyzji o przyszłym zawodzie na pewno przydadzą się pomoc rodziców, doradców zawodowych i wizyta w szkole (nawet online) podczas Dnia Otwartego. Bo przynależność do branży IT w każdej ze swych gałęzi to przyszłość pełna wyzwań i ciężkiej pracy, ale przede wszystkim sukcesów, możliwości i zrealizowanych pasji.
Nad czym tu się zastanawiać! Do zobaczenia w Zespole Szkół Łączności w Szczecinie!
Zapraszamy!
- Zespół Szkół Łączności w Szczecinie
Prof. Górski o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?