Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracowałeś za granicą? Chcesz skorzystać z podatkowej abolicji? Masz czas do piątku!

IRENA BOGUSZEWSKA [email protected]
Jadwiga Gritzman, starszy komisarz skarbowy, pokazuje wnioski o abolicję podatkową.
Jadwiga Gritzman, starszy komisarz skarbowy, pokazuje wnioski o abolicję podatkową. Fot. Radosław Brzostek
Polacy, którzy pracowali za granicą mogą skorzystać z abolicji podatkowej. Dotyczy to nie tylko tych, którzy nie zapłacili podatków w Polsce. Ci, którzy je wpłacili mają teraz szansę na zwrot pieniędzy. Wnioski muszą złożyć do piątku.

Potem szansa przepadnie.

Abolicja - czyli w tym przypadku umorzenie podatku lub jego zwrot - skierowana jest do podatników, którzy od 2003 do 2007 roku uzyskiwali przychody z pracy za granicą, rozliczali się metodą proporcjonalnego odliczenia i podlegali obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Ustawa przewiduje umorzenie zaległości podatkowej, zwrot części podatku, a także umorzenie zaległości i zwrot podatku.

Polacy pracujący za granicą, w zależności od tego, w którym kraju są zatrudnieni, obliczają podatek dwoma metodami: proporcjonalnego odliczenia lub wyłączenia z progresją. Pierwsza metoda, mniej korzystna, dotyczyła dochodów uzyskiwanych np. w Wielkiej Brytanii do roku 2007, czy też w USA, druga - uzyskanych w Irlandii, Niemczech, czy też od 2006 r. w Szwecji.

Podstawowym warunkiem skorzystania z abolicji jest złożenie wniosku o umorzenie zaległości podatkowej lub zwrot podatku dochodowego na druku PIT/AZ do 6 lutego włącznie. Do niego trzeba dołączyć oświadczenie na druku AZ-O, potwierdzające wysokość uzyskanych przychodów z pracy za granicą i zapłaconego tam podatku oraz zeznanie podatkowe za rok, którego dotyczy wniosek.

Uwaga! Nie należy przedstawiać dokumentów potwierdzających uzyskanie przychodów z pracy i zapłatę podatku za granicą. Trzeba je jednak przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania (czyli 5 lat od końca roku, w którym minął termin płatności podatku, np. za 2003 rok upłynie z końcem 2009 roku).
- Abolicja dotyczy dochodów uzyskiwanych w latach 2002 - 2007 - mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Szczecinie.

- Nadal jednak w polskim ustawodawstwie funkcjonują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z metodą proporcjonalnego odliczenia. W związku z tym ustawodawca wprowadził nowy rodzaj ulgi podatkowej - tzw. ulga na powrót.

Już w rozliczeniach za 2008 rok każdy ma prawo odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu do przychodów z pracy uzyskanych za granicą metody odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu do tych przychodów metody wyłączenia z progresją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński