MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca za 3700 zł. Armia szuka szeregowych

Marek Jaszczyński [email protected]
- Nie żałuję, że wybrałem wojsko - mówi starszy szeregowy Marcin Grodziski, st. działonowy w kołowym transporterze opancerzonym Rosomak z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.
- Nie żałuję, że wybrałem wojsko - mówi starszy szeregowy Marcin Grodziski, st. działonowy w kołowym transporterze opancerzonym Rosomak z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Andrzej Szkocki
Co roku do armii wstępuje coraz więcej osób, to szansa na stabilną pracę. - Wybieramy tylko najlepszych - słyszymy od przedstawicieli Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.

Kto może ubiegać się o służbę kontraktową w korpusie szeregowych zawodowych?

Kto może ubiegać się o służbę kontraktową w korpusie szeregowych zawodowych?

Żołnierz rezerwy, który odbył czynną służbę wojskową, ukończył co najmniej gimnazjum i posiada przygotowanie zawodowe lub kwalifikacje przydatne w korpusie osobowym.

Jednym z tych, którzy wybrali wojsko jako zawód jest starszy szeregowy Marcin Grodziski, który służy od 2006 roku.

- Wybrałem wojsko, bo to dobry pracodawca - mówi o swojej decyzji żołnierz. - Trzeba być sprawnym, Wojsko to służba, dyżury, wyjazdy na poligony, tak naprawdę jesteśmy 24 godziny pod telefonem. W jakim innym zawodzie można prowadzić 26-tonowy pojazd z silnikiem o mocy ponad 450 KM? Tylko w wojsku.

W tym roku, w naszym województwie do zawodowej służby wojskowej zgłosiło się 1800 kandydatów. Z tego do jednostek skierowano na egzaminy 1035 ochotników. Z tego grona 571 powołano do korpusu szeregowych zawodowych, a 113 kandydatów oczekuje na powołanie. Średnio 20 procent ochotników nie przechodzi badań lekarskich lub psychologicznych.

- Powołujemy średnio około tysiąca kandydatów - tłumaczy podpułkownik Waldemar Krupiński, zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. - Co roku zainteresowanie pracą w wojsku jest większe. Jesteśmy stabilnym pracodawcą.

W pierwszej kolejności do korpusu szeregowych zawodowych są przyjmowani żołnierze Narodowych Sił Rezerwy. Ale nie oznacza to, że droga dla tych, którzy nie byli w wojsku jest zamknięta.

Najpierw muszą przejść czteromiesięczną służbę przygotowawczą zanim trafią w szeregi NSR, dopiero po tym mogą zostać szeregowymi zawodowymi.

Na co może liczyć szeregowy? Jego uposażenie brutto to 2800 złotych, do tego dochodzi dodatek mieszkaniowy w wysokości 900 złotych w Szczecinie, 800 złotych w Koszalinie i 600 złotych w Stargardzie Szczecińskim. Co roku ma też popularną "trzynastkę". W przypadku udziału w misji zagranicznej otrzymuje dwukrotność uposażenia, które otrzymuje w kraju.

Kogo wojsko potrzebuje?

Kierowców kategorii C i C+E, elektromechaników, operatorów sprzętu, kucharzy, ratowników medycznych. Jednak, żeby dostać upragniony zawód trzeba przejść nie tylko rozmowę kwalifikacyjną w jednostce wojskowej ale i przejść test sprawności fizycznej. Kandydaci muszą zdać testy na wytrzymałość, siłę i szybkość. Dla panów norma przewiduje, że dystans marszobiegu na 3 kilometry muszą przebyć w czasie 13 min 50 s (w grupie do 25 lat), panie w biegu na 1 km w tej samej grupie wiekowej muszą przebyć w czasie mniejszym niż 4 min 45 s.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński