Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik św. Jadwigi w Szczecinie już gotowy, choć na razie zasłonięty

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Pomnik św. Jadwigi w Szczecinie już gotowy, ale jeszcze zasłonięty
Pomnik św. Jadwigi w Szczecinie już gotowy, ale jeszcze zasłonięty Sebastian Wołosz
Stanęła w parku przy ulicy Niedźwiedziej w Szczecinie. Pomnik jest częścią zwycięskiego projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego z 2018 "Różane Ogrody II". Autorem jest kamieński artysta, Stanisław Motyka.

Rzeźba św. Jadwiga Andegaweńskiej stanęła na cokole o wysokości ok. 150 cm i grubości 60x60 cm. Sama postać królowej ma ok. 180 cm wysokości. Na razie jest zasłonięta, bo trwa ostateczny montaż pomnika, ale wkrótce mieszkańcy będą mogli go podziwiać. Do wykonania pracy artysta użył materiału Złoty Wiek, który imituje piaskowiec. Swój pomysł konsultował m.in. z proboszczem, a wizerunek królowej podpatrywał m.in. z dzieł Jana Matejki.

- Rzeźba jest autorską koncepcją wzorowaną na kilku przedstawieniach królowej między innymi nawiązuje do rysunku Jana Matejki i obrazu znajdującego się w kościele pod wezwaniem w Szczecinie-Kijewie. Koncepcja rzeźby została skonsultowana z proboszczem parafii pod wezwaniem świętej Królowej Jadwigi, komitetem budowy rzeźby i ZUK. Zamawiający chcieli, aby królowa była dostojna i władcza - wyjaśniał rzeźbiarz z Kamienia.

Historia św. Jadwigi jest niezwykle ciekawa. Nie wiadomo kiedy się dokładnie urodziła. Źródła podają, że między 3 października 1373 a 18 lutego 1374 w Budzie. Zmarła 17 lipca 1399 w Krakowie. Była królową Polski z dynastii Andegawenów, apostołką Litwy, jest świętą Kościoła katolickiego. Jest patronką Polski. Dlatego pomysłodawcy postanowili postawić jej pomnik na prawobrzeżu Szczecina.

Po śmierci swego ojca króla Ludwika i starszej siostry Katarzyny musiała wcześniej opuścić dom rodzinny jako dziesięcioletnie dziecko, by przyjąć koronę polską. Koronowana 16 października 1384r. w katedrze na Wawelu. Z woli rodziców miała być żoną Wilhelma Habsburga i księżną austriacką, natomiast jej wyjazd do Polski i głęboka wiara chrześcijańska sprawiły, że ponad swoim osobistym szczęściem stawiała wolę Chrystusa. Uznała, że rozszerzenie Królestwa Bożego jest celem najwyższym i dlatego zgodziła się poślubić od siebie o wiele starszego księcia litewskiego Jagiełłę. Z zagranicy sprowadziła na swój dwór uczonych kapłanów - profesorów. Przyczyniła się też do rozwoju języka polskiego.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński