Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy marnują energię. Nauczmy się oszczędzać

bs
Przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa prawie dwukrotnie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie.
Przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa prawie dwukrotnie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Fot. Baumit
Przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa od 120 do 160 kWh/m2 energii w skali roku. To prawie dwukrotnie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie.

Tematem oszczędzania energii coraz częściej interesują się producenci urządzeń gospodarstwa domowego, materiałów budowlanych, systemów grzewczych oraz sprzętu oświetleniowego. Dlaczego? Bo zauważyli, że rośnie świadomość społeczna Polaków.

Coraz więcej osób przed zakupem lodówki, pyta o klasę efektywności energetycznej, w domach wymienia żarówki na energooszczędne oraz zmienia swoje przyzwyczajenia związane np. z pozostawianiem włączonego w trybie stand-by telewizora. Polacy zauważyli, że ich rachunki mogą być niższe, a dodatkowo zyskuje przy tym środowisko naturalne.

Szukając sposobów na oszczędzanie energii warto brać przykład z krajów Europy Zachodniej. Spadek zużycia energii na ogrzewanie statystycznego mieszkania spada tam z roku na rok. Jest to efektem stosowania lepszych technik budowlanych coraz większej termoizolacyjności nowo wznoszonych budynków. Obecnie budowane mieszkania potrzebują o 22 proc. mniej energii na ogrzewanie niż te zbudowane do 1985 roku.

- W przypadku starych domów i mieszkań, skutecznym sposobem na mniejsze rachunki jest ich ocieplenie podpowiada Tomasz Zembrowski z firmy Baumit. Prawidłowo przeprowadzona izolacja ścian jest pierwszym i niezbędnym warunkiem energooszczędności budynku.

Szukasz kredytu hipotecznego, zastanawiasz się nad zmianą mieszkania albo kupnem domu? Wejdź do serwisu Nieruchomości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński