Pogoń Szczecin w kadrach: jeden strzelił, drugi podał

Sebastian Szczytkowski
Jakub Piotrowski z Pogoni Szczecin
Jakub Piotrowski z Pogoni Szczecin Andrzej Szkocki/Polska Press
Mamy fajną drużynę. Postawiliśmy sobie za cel awansować do mistrzostw Europy i do tego dążymy - mówi Jakub Piotrowski z kadry Polski do lat 21 i Pogoni Szczecin.

Czesław Michniewicz nie zapomina o Jakubie Piotrowskim i wysłał pomocnikowi powołanie do reprezentacji Polski do lat 21 na mecz z Litwą.

Piłkarzowi Pogoni Szczecin przyglądał się ostatnio także Adam Nawałka, ale ostatecznie nie uwzględnił go w selekcji przed mundialem. Szansę od selekcjonera seniorskiej reprezentacji dostał Taras Romanczuk. Piotrowski walczy w tej sytuacji o awans do młodzieżowych mistrzostw Europy. W wygranym 1:0 pojedynku pomocnik zagrał 90 minut. Nieźle zaryglował środek pola w komitywie z Patrykiem Dziczkiem oraz Filipem Jagiełło. Polska jest liderem eliminacji.

Na zgrupowanie reprezentacji do lat 20 selekcjoner Dariusz Gęsior zaprosił Marcina Listkowskiego z Pogoni Szczecin, a także Grzegorza Szymusika z Błękitnych Stargard. W przeciwieństwie do starszych kolegów ta drużyna zajęła ostatnie miejsce w swoim turnieju Elite League. Nie mogło być inaczej, skoro poniosła kolejne porażki 0:1 z Anglikami oraz 0:3 z Niemcami.

W spotkaniu z Wyspiarzami 87 minut od trenera dostał Marcin Listkowski. Ledwo opuścił boisko, a drużyna straciła decydującego gola. W drugim meczu ofensywny piłkarz grał w drugiej połowie. Grzegorz Szymusik trenował, podróżował, ale nie wystąpił.

Sebastian Walukiewicz nie może doczekać się debiutu w Lotto Ekstraklasie. Dariusz Dźwigała obdarzył go mimo to zaufaniem w reprezentacji do lat 19. Obrońca Pogoni zagrał po 90 minut w meczach z Włochami i Grecją. Azzurrim strzelił gola po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Radość z bramki zmniejszała porażka 3:4. Ponadto biało-czerwoni zwyciężyli 3:1 z Helladą i zremisowali bezbramkowo z Czechami. Nie wystarczyło to do awansu do mistrzostw Europy. Do Finlandii poleci Italia.

W europejskim czempionacie nie wystąpi również drużyna narodowa do lat 17. W eliminacjach zamierzali jej pomóc świeżo upieczony szczecinianin Bartłomiej Eizenchart, a także Jędrzej Grobelny. 45 minut w jednym z trzech meczów zagrał Eizenchart. W Legnicy drużyna prowadzona przez Bartłomieja Zalewskiego zremisowała 2:2 z Gruzją, zwyciężyła 3:0 z Macedonią i na koniec turnieju została pokonana 0:1 przez Irlandię. Takie wyniki były rozczarowaniem.

W połowie marca towarzyski dwumecz z Mołdawią rozegrała reprezentacja do lat 16, która piłkarzami Pogoni i jej akademii stoi. Ze Szczecina zostali powołani Krystian Rybicki, Hubert Idasiak, Jakub Iskra i Marcel Wędrychowski.

Najwięcej 149 z możliwych 180 minut wybiegał Iskra. Wędrychowski dostał od selekcjonera 81 minut w dwóch spotkaniach, natomiast Rybicki 62 minuty w jednym. W rewanżu bramki Polaków pilnował Idasiak.

Szczecińscy stranieri przerwę reprezentacyjną spędzili w towarzystwie rodaków. Obaj dostali czas na pokazanie się w dwóch meczach. Spas Delew asystował przy jednym z goli w wygranej 2:1 Bułgarii z Kazachstanem. Lasza Dwali i jego Gruzja nie straciła bramki w starciach z Litwą i Estonią.