Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 rozpocznie się w maju tego roku. To będzie wyjątkowa rekrutacja, bo wezmą w niej równocześnie udział absolwenci III klas gimnazjum oraz VIII klas podstawówek. Szkoły przygotowują dla nich osobne oddziały zez względu na inną podstawę programową i inny przelicznik punktów.

Oddziały dla gimnazjalistów będą szły starym trybem nauczania, czyli 3-letnie liceum i 4-letnie technikum, a absolwenci podstawówek pójdą do 4-letniego liceum i 5-letniego technikum lub szkoły branżowej.

Rodzice i uczniowie obawiają się, że szkoły nie będą miały miejsca dla podwójnego rocznika i uczniom będzie groziła dwuzmianowość, ale kuratorium oświaty uspokaja, że nie ma takiego zagrożenia.

Kuratorium zbiera dane na ten temat od kwietnia 2017 roku. Najpierw szczegółowe dane przesłały organy prowadzące, czyli gminy i miasta. W styczniu tego roku na szczegółowe pytania odpowiadali dyrektorzy szkół.

CZYTAJ TEŻ: Zapowiadane podwyżki dla nauczycieli wciąż niewielkie. Egzaminy odbędą się pomimo braku strajkujących nauczycieli?

Kuratorium pytało o liczbę oddziałów w szkole, liczbę pomieszczeń, w tym pomieszczeń specjalistycznych jak pracownie czy sale do zajęć w-f, liczbę kandydatów ubiegających się o miejsce w oddziale, potencjalną liczbę miejsc w roku 2019/2020.

W zespołach szkół, w których były gimnazja, teraz gimnazja wygasną, więc też zostanie po nich miejsce. Dlatego szkoły mogą przygotować podwójną liczbę oddziałów.

W I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie teraz jest 7 oddziałów klas pierwszych, a w przyszłym będzie ich dwa razy tyle. Niektóre szkoły stworzą nawet więcej oddziałów. Technikum Morskie i Poligraficzne teraz ma 6 oddziałów, a stworzy ich w przyszłym roku aż 8. Więcej klas będzie też w kilku szkołach branżowych.

Według danych Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Szczecinie w szkołach ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020 będzie więcej 657 pomieszczeń, a w całym województwie zachodniopomorskim - więcej o 1623.

Zobacz też:

Nauczyciele krytyczni, ale minister chwali spotkanie - zobacz wideo:

źródło: TVN24