Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny rocznik w szkołach ponadpodstawowych, likwidacje i łączenia szkół

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Najlepsze szkoły będą oblegane przez absolwentów szkół podstawowych i gimnazjum, ale i jedni i drudzy będą mieli równe szanse podczas rekrutacji, ponieważ będzie więcej klas
Najlepsze szkoły będą oblegane przez absolwentów szkół podstawowych i gimnazjum, ale i jedni i drudzy będą mieli równe szanse podczas rekrutacji, ponieważ będzie więcej klas
W przyszłym roku szkolnym do szkół ponadpodstawowych pójdzie podwójny rocznik. Wydział Oświaty uspokaja, że dwukrotnie wzrośnie w tych szkołach liczba klas, ale uczniowie nie będą się uczyć na dwie zmiany.

Podwójny rocznik, który w roku szkolnym 2019/2020 wejdzie do szkół ponadpodstawowych, to kolejny etap reformy edukacji, która zakłada likwidację gimnazjów, wydłużenie szkoły podstawowej do 8 klas i wydłużenie o rok nauki w liceach i technikach.

W tym roku ukończy szkołę ostatni rocznik wygaszanych gimnazjów i uczniowie ósmych klas. Będą się starali o przyjęcie do tych samych szkół.

- Musimy podwoić liczbę miejsc w szkołach ponadpodstawowych - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta. - Liczba oddziałów wzrośnie dwukrotnie. Chcemy dać identyczne szanse uczniom szkół podstawowych i gimnazjów.

W tym roku III klasę gimnazjum skończy w Szczecinie 2950 uczniów, a VIII klasę w szkołach podstawowych 3188 uczniów. Do tego mogą dojść uczniowie z innych gmin, którzy stanowią około 35 proc. Według wyliczeń WO liczba uczniów przyjętych do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych może wzrosnąć o ponad 3700 uczniów. Urzędnicy przygotowują 141 dodatkowych oddziałów we wszystkich typach szkół. Oferta dla absolwentów gimnazjum i szkół podstawowych musi być taka sama, chociaż rekrutacja dla jednych i drugich będzie prowadzona osobno. Wynika to z innych podstaw programowych. Ósmoklasiści , którzy trafią do 4-letniego liceum lub 5-letniego technikum, będą też się uczyć według innej podstawy niż absolwenci gimnazjum.

W Szczecinie w liceach ogólnokształcących przygotowano 2 razy po 71 oddziałów, w technikach - 2 razy po 51 oddziałów, w szkołach branżowych - 2 razy po 13 oddziałów.

- Szczecin jest jedyną gminą w województwie, w której cały rocznik zmieści się w szkołach i nie będzie problemu z dwuzmianowością - mówi Lidia Rogaś. - Podjęliśmy już działania, które mają przygotować szkoły na przyjęcie takiej ilości uczniów. Są to drobne i większe remonty pomieszczeń dotychczas nie wykorzystywanych. W II LO wyremontowane zostanie całe skrzydło, które nie było wykorzystywane.

WO przeznaczył ponad milion zł dla 6 szkół, które mogą za te pieniądze samodzielnie zrobić drobne remonty.

W 15 szkołach trzeba będzie przeprowadzić poważniejsze remonty. One już trwają i wszystko wskazuje, że powinny się zakończyć przed nowym rokiem szkolnym. W niektórych zespołach szkół będą też zlikwidowane szkoły policealne, które nie prowadzą naboru.

ZOBACZ TEŻ:

Największym problemem może się okazać brak nauczycieli, szczególnie przedmiotów ścisłych.

- Od 4 lat Uniwersytet Szczeciński nie wypuścił żadnego absolwenta matematyki i fizyki - mówi Lidia Rogaś. - Problem stanowią też nauczyciele przedmiotów zawodowych, którym bardziej opłaca się pracować w firmach niż w szkole. Na to wszystko nałożą się jeszcze odejścia na emerytury. Najwięcej nauczycieli w to nauczyciele mianowani i i nauczyciele dyplomowani, czyli z dużym stażem. Brakuje nauczycieli stażystów. Za kilka lat może się okazać, że nie ma kto uczyć naszych dzieci.

Nauczyciele podkreślają, że obecne płace nie zachęcają do podjęcia pracy w tym zawodzie. W ubiegłym tygodniu ponad nauczyciele masowo poszli na zwolnienia, a ich absencja sięgała do 34 proc.

W tym tygodniu sytuacja się uspokoiła i większość nauczycieli wróciła do pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ:

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński