Po raz pierwszy uczniowie 8 klas będą zdawać egzamin

  Po raz pierwszy uczniowie 8 klas będą zdawać egzamin

  Zdjęcie autora materiału

  Małgorzata Klimczak

  Głos Szczeciński

  Głos Szczeciński

  Po raz pierwszy uczniowie 8 klas będą zdawać egzamin

  ©Andrzej Banas / Polska Press

  W kwietniu 2019 uczniowie klas 8 szkół podstawowych napiszą egzamin końcowy. Natomiast w grudniu podejmą do egzaminu próbnego.
  Po raz pierwszy uczniowie 8 klas będą zdawać egzamin

  ©Andrzej Banas / Polska Press

  Tegoroczny egzamin ósmoklasisty to nowość. Po raz pierwszy zostanie on przeprowadzony w kwietniu 2019 roku i podejdą do niego uczniowie 8 klasy szkoły podstawowej. To egzamin obowiązkowy, a za jego przeprowadzenie odpowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna. Nie ma jednak progu zdawalności określanego procentowo, więc nie można go nie zdać. Można tylko uzyskać słaby wynik, który nie będzie dobrze rokował w kwestii dostania się do dobrej szkoły ponadpodstawowej.

  - Na egzaminie będą zdawane trzy przedmioty: język polski, matematyka i język obcy nowożytny - mówi Robert Stępień, zachodniopomorski wicekurator oświaty.
  - Najważniejsze cechy charakterystyczne tego egzaminu w porównaniu z egzaminem gimnazjalnym to mniej arkuszy, trzy przedmioty do zdawania, więcej zadań otwartych i większy nacisk położony na na znajomość lektur szkolnych.

  Od 2022 roku, kiedy w 8 klasie znajdą się uczniowie, którzy rozpoczęli edukację w cyklu ośmioklasowym, na egzaminie ósmoklasisty dojdzie także dodatkowy przedmiot.

  Główny termin egzaminu ósmoklasisty to 15-17 kwietnia 2019. 15 kwietnia o godz. 9 będzie egzamin z języka polskiego, 16 kwietnia - z matematyki, 17 kwietnia - z języka obcego nowożytnego. Jego wyniki będzie można poznać 14 czerwca.

  Od 18 do 20 grudnia 2018 roku wszystkie szkoły podstawowe będą mogły przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty, wykorzystując do tego materiały egzaminacyjne opracowane przez CKE i okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE). Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Oceny prac dokonają nauczyciele macierzystej szkoły, na podstawie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań, które również zostaną przekazane szkołom.

  - Próbny egzamin ósmoklasisty ma przede wszystkim cel diagnostyczny – pomóc uczniom i nauczycielom zidentyfikować wiadomości i umiejętności, które opanowali już w stopniu zadowalającym oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia - mówi Robert Stępień.

  W marcu 2019 roku OKE udostępnią dodatkową pulę zadań z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych, które będzie można wykorzystać podczas ostatnich powtórek przed egzaminem w kwietniu 2019 roku.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GS24 poleca:

  Wideo