MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt "Rolnik roku": Wieś i konie to jej wielka pasja

Wioletta Mordasiewicz [email protected]
Maja Polikowska - Gajewska ma wiele pomysłów na urozmaicenie gościom pobytu w swojej stajni. - Niektóre są w trakcie realizacji i póki co nie chcę zapeszać i dlatego na razie ich nie zdradzę - mówi pani Maja.
Maja Polikowska - Gajewska ma wiele pomysłów na urozmaicenie gościom pobytu w swojej stajni. - Niektóre są w trakcie realizacji i póki co nie chcę zapeszać i dlatego na razie ich nie zdradzę - mówi pani Maja. Zdjęcie prywatne
Pierwszą kandydatką do tytułu Rolnik Roku w kategorii agroturystyka jest Maja Polikowska-Gajewska, która prowadzi stajnię w miejscowości Brzózki nad Zalewem Szczecińskim, na skraju Puszczy Wkrzańskiej.
Plebiscyt

Maja Polikowska-Gajewska ma gospodarstwo rolne, w którym zajmuje się hodowlą koni. Prowadzi jednocześnie gospodarstwo agroturystyczne. Pomaga jej maż oraz znajomi, którzy podzielają jej pasje.
Gospodarstwo prowadzi od 12 lat

- Wieś, las, konie kochałam od zawsze - przyznaje pani Maja. - Gospodarstwo prowadzę od 12 lat. Brzózki poznałam dzięki znajomym, którzy w tej wsi mieszkali. Zakochałam się w niej. Gdy trafiła się okazja kupienia tam kawałka ziemi z rozwalającym się domem i starą oborą nie zastanawiałam się długo. Od razu oczymi wyobraźni widziałam pasące się konie, malutką stajnię i szczęśliwą siebie. I tak to się zaczęło.

W Stajni Brzózka odbywają się nauka jazdy konnej dla początkujących i zaawansowanych, obozy jeździeckie dla dzieci i młodzieży, organizowane są pobyty dla rodzin, zielone szkoły, wycieczki dla szkół i przedszkoli, imprezy okolicznościowe i integracyjne.

Miało być tylko odskocznią
- Początkowo miała to być tylko odskocznia od szkoły i pracy w mieście - wspomina Maja Polikowska-Gajewska. - Najpierw zrobiłam niezbędny remont i porządek tak, aby dwa konie miały dobre warunki. Na wsi spędzałam każdą wolną chwilę. W krótkim czasie doszły kolejne konie, wyremontowaliśmy pokoik w domu obok stajni. To był moment, w którym postanowiłam, że chcę tam mieszkać i tu pracować.

Z czasem udało się powiększyć stajnię, wyremontować kolejne pokoje dla gości. Początkowo warunki były skromne, ale z każdym rokiem właściciele gospodarstwa podwyższali standard i dodawali atrakcji, by goście czuli się u nich dobrze.

Teraz ma aż 45 koni

W tej chwili w ich stajni jest 45 koni. Mają krytą ujeżdżalnię, 5 pokoi dla gości, bar nad stajnią i infrastrukturę dla klientów.

- Oprócz trenowania koni czy prowadzenia zajęć z uczniami, w gospodarstwie zawsze jest coś do zrobienia - mówi pani Maja. - Coś trzeba uprzątnąć, zająć się chorymi zwierzętami, naprawić domek dla kóz czy przywieźć siano. Największą grupę naszych klientów stanowią osoby ze Szczecina. Ale przyjeżdżają do nas także goście z innych rejonów kraju i z zagranicy. Przyjeżdżają aby spędzić u nas dzień, weekend albo wakacje. Przychody z gospodarstwa pozwalają na utrzymanie zwierząt i obiektu, a także na rozwój.

Goście, którzy niepewnie czują się na końskim grzbiecie mogą przejechać się bryczką, iść na grzyby, wędkować. Zimą organizowane są kuligi. Dodatkową atrakcją jest mini zoo z krową, owcami, kozami, świniami i dzikami. Niedaleko jest leśny plac zabaw, miejsce na grill i ognisko.

Stajnia Brzózki dwa lata temu uzyskała Certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego oraz wyróżnienie w konkursie "Zielone Lato", który organizuje Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

I ty możesz zgłosić swojego kandydata

Plebiscyt

Na zgłoszenia kandydatów do tytułu Rolnik Roku czekamy do 27 września. W drodze głosowania zostaną wybrani zwycięzcy następujących kategorii:
- produkcja roślinna,
- produkcja zwierzęca
- agroturystyka.

Nagrodami dla zwycięzców w dwóch pierwszych kategoriach jest weekend SPA w Dolinie Charlotty dla dwóch osób. Zwycięzca trzeciej kategorii będzie mógł skorzystać z możliwości kampanii reklamowej na portalach Mediów Regionalnych. Będzie ona do zrealizowania do 30 marca przyszłego roku.

Jak zgłaszać
Kandydatów można zgłosić wypełniając kupon, który zamieszczamy obok.

Własnoręcznie podpisany kupon można dostarczyć do naszej redakcji osobiście lub listownie z dopiskiem "Rolnik Roku" na adres
Głos Szczeciński,
ul. Nowy Rynek 3,
71 - 875 Szczecin
z dopiskiem "Rolnik Roku"

Na kuponach musi znaleźć się numer telefonu osoby zgłaszającej.

Propozycje kandydatów do naszego plebiscytu można też przesłać mailem na adres [email protected]. W tytule maila trzeba wpisać "Rolnik Roku". W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące dane: imię i nazwisko kandydata, jego numer telefonu, miejsce zamieszkania, kategorię działalności np. agroturystyka, nazwę gminy i adres mailowy. Zgłaszający powinien podać swój numer telefonu. Każdy może wytypować dowolną liczbę kandydatów do tytułu Rolnik Roku.

Pełną listę zamieścimy w wydaniu gazetowym Głosu Szczecińskiego, a także na stronie internetowej www.gs24.pl.

Jak głosować

Plebiscyt

Po zamknięciu listy kandydatów ruszy głosowanie. Każdy może zagłosować albo za pośrednictwem oryginalnych kuponów wyciętych z gazety albo wysyłając SMS-y.
Głosowanie SMS-owe rozpocznie się 5 października. Koszt SMS to 1,23 zł z VAT. W jego treści nie może być polskich znaków. Jedna osoba może wysłać dowolną liczbę SMS-ów, przy czym każdy SMS jest liczony jako jeden głos. Poszczególnym kandydatom zostanie przypisany sposób głosowania - prefiks oraz numer porządkowy.

Wyłonienie laureatów

Kandydaci, którzy w swojej kategorii otrzymają największą liczbę głosów otrzymają tytuły:

"Rolnik Roku 2012 w kategorii produkcja roślinna", Rolnik Roku 2012 w kategorii produkcja zwierzęca" i "Rolnik Roku w kategorii agroturystyka". Wyniki naszego plebiscytu zostaną opublikowane 9 listopada.

Patronat honorowy nad naszym plebiscytem objęli Zachodniopomorska Izba Rolnicza w Szczecinie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński