MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PILNE: 16.01.2022. Będzie więcej dni wolnych od pracy już od stycznia. Zaplanuj najkorzystniej roczny czas pracy w tym długie weekendy

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W grudniu wymiar czasu pracy na pełnym etacie wynosi 22 dni, czyli 176 godzin. Pracownikowi przysługuje wtedy jeden dodatkowy dzień wolny do odbioru za Boże Narodzenie, które wypada w sobotę. Wykorzystanie go tuż po świętach lub przed Sylwestrem wydłuży odpoczynek.
W grudniu wymiar czasu pracy na pełnym etacie wynosi 22 dni, czyli 176 godzin. Pracownikowi przysługuje wtedy jeden dodatkowy dzień wolny do odbioru za Boże Narodzenie, które wypada w sobotę. Wykorzystanie go tuż po świętach lub przed Sylwestrem wydłuży odpoczynek. Szymon Starnawski / Polska Press
Przypadający w tym roku w sobotę pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia dał pracującym w grudniu mniej dni pracy - za świąteczną sobotę należy się bowiem dodatkowy dzień wolny. Jeszcze korzystniej pod tym względem układa się kalendarz w roku 2022; będzie jeszcze jeden dzień wolny więcej, a okazja do jego wykorzystania nadarza się już w styczniu. A co z długimi weekendami w roku przyszłym?

W grudniu wymiar czasu pracy na pełnym etacie wynosi 22 dni, czyli 176 godzin. Pracownikowi przysługuje wtedy jeden dodatkowy dzień wolny do odbioru za Boże Narodzenie, które wypada w sobotę. Wykorzystanie go tuż po świętach lub przed Sylwestrem wydłuży odpoczynek.

Jeden dzień wolny więcej w 2022 r. Ile będą pracowali Polacy w przyszłym roku?

Natomiast w 2022 r. pierwsza podobna okazja będzie już 3 lub 7 stycznia. W przyszłym roku czekają nas łącznie cztery długie weekendy - wyliczają eksperci z firmy inFakt.

Dodatkowy dzień wolny już w styczniu

Liczba dni pracujących jest regulowana przez Kodeks Pracy. Zależy ona m.in. od tego, ile świąt wolnych od pracy nie wypada w niedzielę.
W 2022 r. będzie dziewięć takich przypadków:

  • •1 stycznia 2022 r. – Nowy Rok – sobota
  • •6 stycznia 2022 r. – Święto Trzech Króli – czwartek
  • •18 kwietnia 2022 r. – drugi dzień Wielkiej Nocy – poniedziałek
  • •3 maja 2022 r. – Święto Narodowe Trzeciego Maja – wtorek
  • •16 czerwca 2022 r. – dzień Bożego Ciała – czwartek
  • •15 sierpnia 2022 r. – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – poniedziałek
  • •1 listopada 2022 r. – Wszystkich Świętych – wtorek
  • •11 listopada 2022 r. – Narodowe Święto Niepodległości – piątek
  • •26 Grudnia 2022 r. – drugi dzień Bożego Narodzenia – poniedziałek.

251 dni roboczych

Liczba dni roboczych w przyszłym roku wyniesie więc 251, czyli o jeden mniej niż w obecnym. Już 3 lub 7 stycznia będzie okazja do wydłużenia weekendu, ponieważ Nowy Rok wypada w sobotę. W tej sytuacji pracodawca ma obowiązek udzielenia innego dnia wolnego pracownikom, którzy pracują od poniedziałku do piątku (art. 130 paragrafu 2 KP). Musi on być wykorzystany w tym samym okresie rozliczeniowym, czyli, w większości przypadków, w tym samym miesiącu.

Z powodu wymienionych zmian w przepisach, świadczenia za styczeń 2022 r:w przybliżeniu powyżej kwoty 4 920 zł - będą wypłacone w kwocie niższej niż wypłacane w 2021 r. z zaliczką do urzędu skarbowego niższą w 2022 r. niż w 2021 r., która jednak nie rekompensuje wzrostu odliczanej składki na ubezpieczenie zdrowotne ze świadczenia (9%).Każdy organ rentowy, w tym ZUS, sam obniży zaliczki miesięczne na podatek o kwotę zmniejszenia (425 zł). Osoba, która otrzyma świadczenie równocześnie z ZUS i innego organu rentowego (np. KRUS), w rocznym rozliczeniu podatku za 2022 r. uzyska niedopłatę podatku (w kwocie 425 zł x liczba wypłat z ZUS i KRUS; maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy). Aby uniknąć niedopłaty podatku w PIT za 2022 rok można złożyć w ZUS wniosek EPD-18.

PILNE! Od stycznia ważne zmiany w wypłatach emerytur. Ile wy...

Ile godzin pracy w poszczególnych miesiącach 2022

W przyszłym roku czas pracy na pełnym etacie wyniesie łącznie 2008 godzin. Najbardziej pracowitym miesiącem będzie marzec – 23 dni pracujące, czyli 184 godziny. Z kolei najwięcej wolnych dni (12) wypadnie w styczniu. Różnica względem marca wyniesie więc aż 32 godzin.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Jak obliczyć wymiar czasu pracy na niepełnym etacie?

Dla pracowników zatrudnionych na niepełny etat liczbę godzin pracujących wylicza się na zasadzie proporcjonalności do zakresu pracy w umowie. - Przykładowo, jeśli ktoś jest zatrudniony na pół etatu, to minimalny czas pracy w lutym 2022 r. wyniesie 80 godzin, czyli połowę ze 160 godzin. Analogicznie, w przypadku ¾ etatu w tym samym miesiącu, będzie to 120 godzin - komentuje Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie inFakt.

Istnieje jednak możliwość wydłużenia czasu pracy zatrudnionym na niepełny etat. Dodatkowe godziny pracy nie mogą natomiast przekroczyć godzinowego wymiaru na pełnym etacie. Oznacza to, że zarówno osoba zatrudniona na ½, jak i na ¾ etatu w lutym 2022 r. nie będzie mogła przepracować więcej niż 160 godzin. Za godziny ponadwymiarowe nie przysługują wyższe stawki, takie jak w przypadku nadgodzin, chyba że spełnione zostaną warunki zawarte w art. 151 Kodeksu Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PILNE: 16.01.2022. Będzie więcej dni wolnych od pracy już od stycznia. Zaplanuj najkorzystniej roczny czas pracy w tym długie weekendy - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński