Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy na świecie pomnik Michała Doliwo-Dobrowolskiego stanął w Szczecinie. WIDEO z montażu rzeźby

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Prof. Marian Molenda, autor rzeźby wzorował się na fotografiach Michała Doliwo Dobrowolskiego z XIX wieku
Prof. Marian Molenda, autor rzeźby wzorował się na fotografiach Michała Doliwo Dobrowolskiego z XIX wieku Marek Jaszczyński
To pomnik-ławeczka, każdy spacerowicz może usiąść obok wynalazcy, który patrzy w kierunku Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Monument stoi na skwerze M. Doliwo-Dobrowolskiego u zbiegu ulic Sikorskiego i al. Bohaterów Warszawy.

Michał Doliwo-Dobrowolski siedzi na ławeczce, a na kolanach trzyma kapelusz i patenty. Doskonale widać szczegóły patentów.

- To pierwszy na świecie pomnik wynalazcy, bo w Niemczech stoi popiersie a w Rosji znajduje się tablica. Wzorowałem się na zdjęciach z końca XIX wieku, konkretnie z 1882 roku, kiedy Michał Doliwo-Dobrowolski miał dwadzieścia lat. Co prawda rzeźba przedstawia trochę późniejszy wiek, przypadający na rozkwit jego kariery naukowej – mówi profesor Marian Molenda, rzeźbiarz i autor pomnika. - Starałem się oddać nie tylko twarz, ale również szczupłą sylwetkę dumnie siedzącego Michała Doliwo-Dobrowolskiego.

Nieprzypadkowo pomnik ma formę ławeczki

- Chodziło o to, żeby rzeźba była dla wszystkich. Aby można było usiąść, żeby można sobie było zrobić zdjęcie. Pomnik ma służyć do wypoczynku, a jednocześnie stanowić pewien element dydaktyczny, informując się o znakomitym Polaku wynalazcy, który znacznie przyczynił się do rozwoju elektryki i elektrotechniki - wyjaśnia prof. Molenda.

Ławeczka wynalazcy waży około 400 kilogramów. To odlew z brązu.

- Odlew wykonała artystyczna odlewnia Art- Odlew z Opola, to rodzinna firma Halupczoków, z którą współpracuję już ponad 30 lat i oni wykonali wszystkie moje pomniki, a jest ich w sumie około 20 w różnych częściach Polski, najwięcej w Opolu - dodaje prof. Molenda.

Przypomnijmy, że inicjatywa z nowym pomnikiem wyszła od Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Została też w całości sfinansowana przez SEP. Upamiętnienie Michała Doliwo-Dobrowolskiego związane jest z przypadającą w bieżącym roku 160. rocznicą urodzin uczonego. Pomnik wykona profesor Marian Molenda, a jego odsłonięcie zaplanowano na 10 czerwca na godz. 12.30 podczas uroczystości Międzynarodowego Dnia Elektryka. Dzień wcześniej będzie okazja do uczestniczenia w otwarciu wystawy.

- Zapraszam mieszkańców Szczecina na otwarcie wystawy rzeźby i malarstwa, którą zaplanowano 9 czerwca na godzinę 18, w Galerii Artystów Fotografików Ziemi Szczecińskiej w holu Wydziału Elektrycznego ZUT przy ul. 26 kwietnia 10 - dodaje prof. Molenda.

Kim był wynalazca?

Michał Doliwo-Dobrowolski (ur. 2 stycznia 1862 w Gatczynie, zm. 15 listopada 1919 w Heidelbergu) uznawany jest za pioniera systemu trójfazowego, do jego zasług należy m.in. opatentowanie i wdrożenie trójfazowego silnika indukcyjnego, generatora oraz transformatora. Ten wielki wynalazca jako pierwszy na świecie umożliwił przesył energii elektrycznej na odległość 175 km.
Pierwszy w historii przesył energii elektrycznej z wykorzystaniem prądu przemiennego miał miejsce we wtorek, 25 sierpnia 1891 roku o godzinie 12.00 z okazji Międzynarodowej Wystawy Elektrotechnicznej we Frankfurcie nad Menem. Przesłana energia zasiliła silnik, a ten napędzał pompę, która służyła do wytworzenia 10-metrowego wodospadu, oświetlonego światłem 1000 żarówek.

W latach 1894-1895 pracował nad generatorami dużej mocy dla hydroelektrowni. Opracował założenia techniczne pierwszej na świecie trójfazowej elektrowni wodnej na Renie w Rheinfelden, zbudowanej w 1895 roku. Współpracował przy projektowaniu elektrowni trójfazowych w Zabrzu i Chorzowie (1897).

W 1908 roku został mianowany dyrektorem berlińskiej fabryki aparatury elektrotechnicznej koncernu AEG.

Ostatnie dni życia Doliwo-Dobrowolski spędził w Klinice Uniwersyteckiej w Heidelbergu, gdzie starszy syn Dymitr był lekarzem. Zmarł jako jedna z ofiar grypy hiszpanki 15 listopada 1919 r. i został pochowany został na cmentarzu w Darmstadt.

Prof. Marian Molenda, autor rzeźby wzorował się na fotografiach Michała Doliwo Dobrowolskiego z XIX wieku

Pierwszy na świecie pomnik Michała Doliwo-Dobrowolskiego sta...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński