Spis treści
Pełnia Księżyca 2022, czyli Superksiężyc. Kiedy wypada w sierpniu?
Przed nami Pełnia Zielonej Kukurydzy, czyli Superksiężyc, który będzie można obserwować w nocy z czwartku (11 sierpnia) na piątek (12 sierpnia), a konkretnie nad ranem o godz. 3:36. Oczywiście, jeśli pogoda dopisze. Warto dodać, że sierpień to ostatni miesiąc w 2022 roku, w którym będzie można oglądać tzw. Superksiężyc. Nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu. Pełnię będzie można obserwować gołym okiem, ale jak zalecają znawcy tematu - najlepiej udać się w tym celu do zaciemnionych miejsc, z dala od świateł miasta.
Wśród grzybiarzy od lat toczy się spór, czy pełnia Księżyca ma wpływ na wysyp grzybów w lasach i zdania są na ten temat podzielone. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Zobacz w galerii ciekawostki związane z pełnią Księżyca i grzybami. Kliknij w przycisk
Pełnia Zielonej Kukurydzy i Pełnia Jesiotrów - skąd nazwy?
Zanim przejdziemy do grzybów, najpierw kilka słów o zjawiskach astronomicznych, które będzie można oglądać na niebie. Pełnie Księżyca często noszą ciekawe nazwy, wywodzące się z tradycji Indian i obserwacji przyrody. Pełnia Księżyca, która w sierpniu pojawi się na niebie, wcale nie będzie zielona. Nazwa Pełnia Zielonej Kukurydzy wzięła się od tego, że warzywo to, uprawiane przez Indian, było wówczas w pełnej fazie wzrostu, ale jeszcze zielone i niedojrzałe. Z kolei inna nazwa - Pełnia Jesiotrów - wskazywała na fakt, że ryby te były wtedy łatwe do złowienia.
Nazwy sierpniowej pełni Księżyca to:
- Pełnia Zielonej Kukurydzy
- Pełnia Jesiotrów
- Superpełnia Zbożowa
- Czerwony Superksiężyc
Perseidy 2022, czyli Noc Spadających Gwiazd. Kiedy wypada?
Sierpniowa pełnia Księżyca zbiegnie się w tym roku z innym ciekawym zjawiskiem na niebie, a mianowicie z Nocą Spadających Gwiazd, czyli perseidami. Maksimum roju meteorów przypadnie w nocy z 12 na 13 sierpnia.
"Spójrz w niebo! Nadlatują Perseidy! - czytamy na stronie Centrum Nauki Kopernik, które zaprasza na wspólną obserwację perseidów. - W nocy z 12 na 13 sierpnia Ziemię otoczy chmura drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Wówczas rozpocznie się wielki astronomiczny spektakl – na niebie rozszaleje się rój perseidów, czyli meteorów, zwanych potocznie spadającymi gwiazdami".
Pełnia Księżyca a grzyby
To, że pełnia Księżyca wpływa na wiele zjawisk w przyrodzie, jest bezsprzeczne. Od lat pojawia się też pytanie, jaki ma ona wpływ na grzyby, a grzybiarze toczą na ten temat spory. I na pewno nie są zgodni:
- jedni uważają, że warto wybrać się do lasu podczas pełni Księżyca,
- inni przekonują, że wysyp grzybów nastąpi po niej,
- a jeszcze inni, że pełnia nie ma żadnego wpływu na grzybobranie.
My skłaniamy się ku tej trzeciej opcji, ponieważ nie ma żadnych naukowo potwierdzonych badań naukowych na temat wpływu pełni na porost grzybów.
„Jakże często słyszymy wśród grzybiarzy takie oto słowa: „Nie ma grzybów, bo idzie pełnia Księżyca. Po pełni będzie wysyp”. Dzięki poznaniu w swoim życiu bardzo wielu ludzi, którzy są grzybiarzami, miałem możliwość bycia świadkiem emocjonujących dyskusji na temat wpływu Księżyca na wysypy grzybów. Teorie związane z pełnią Księżyca, przekazywane są z pokolenia na pokolenie” - pisze na swoim blogu Paweł Lenart, zapalony grzybiarz i miłośnik lasów. I przyznaje, że sam po wielu latach doświadczeń doszedł do wniosku, że fazy Księżyca nie mają tu znaczenia.
W rzeczywistości na występowanie grzybów w lasach największy wpływ ma pogoda oraz oczywiście pora roku.
Zobacz w galerii, jak internauci chwalą się swoimi zbiorami grzybów. Kliknij w zdjęcie
Kiedy najlepiej iść na grzyby? Kiedy zbierać?
Najlepszy czas dla grzybiarzy to połowa lata i jesień (szczyt wypada we wrześniu i na początku października), pod warunkiem, że latem były opady deszczu. Latem w lasach można znaleźć takie gatunki, jak: podgrzybki, maślaki, kurki, koźlarze i kanie.
Największego wysypu grzybów możemy się spodziewać wtedy, gdy w ciągu dnia pada deszcz, a później następuje ciepła noc. Grzyby lubią, gdy jest wilgotno i ciepło. Rankiem możemy zatem liczyć na niezłe zbiory.
„Krótki wypad w dziki rejon, efekt - 15 borowików i 3 maślaczki zwyczajne" - napisał 10 sierpnia jeden z grzybiarzy z woj. łódzkiego na forum strony grzyby.pl. „Dzisiaj najlepsze grzybobranie w tym roku, jeszcze nie liczyłem, ale sądzę, że jest ok. 120-150 sztuk koźlarzy topolowych i czerwonych, plus 3 koźlarze babka i 1 podgrzybek zajączek" - dodał inny, z woj. wielkopolskiego.
Kalendarz występowania najpopularniejszych grzybów latem:
- borowiki - od lipca do października
- podgrzybki - od czerwca do listopada
- maślaki - od czerwca do października
- kurki - od czerwca do listopada
- koźlarze - od lipca do października
- kanie - od czerwca do listopada
- rydze - od sierpnia do listopada
Co można przyrządzić z grzybów?
Tu ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia. Proponujemy np.:
- makaron z kurkami
- marynowane boczniaki
- grzyby z patelni w sosie śmietanowym
- risotto z grzybami leśnymi
- zupę grzybową
- grzyby marynowane
- pizzę z grzybami leśnymi
- flaczki z grzybów
A Wy jakie dania preferujecie? I jakie macie zdanie na temat pełni Księżyca i jej wpływu na grzyby? Kiedy najbardziej lubicie je zbierać?
Źródła:
- NASA o pełni Księżyca i perseidach 2022
- Wpływ pełni Księżyca na wysyp grzybów - blog Pawła Lenarta
Zobacz też inne tematy ze Strony Kuchni:
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?