MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parking w Morzyczynie i długo wyczekiwany remont. Jest rządowe wsparcie!

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
O tych dwóch inwestycjach mieszkańcy gminy Kobylanka mówili od lat. Chodzi o budowę parkingu w Morzyczynie oraz remont drogi z Jęczydołu do Morzyczyna. Parking w Morzyczynie jest konieczny przede wszystkim w sezonie, kiedy ogromne rzesze turystów zjeżdżają się do tej miejscowości, pozostawiając swoje samochody, gdzie tylko się da. Droga z Jęczydołu to istny tor przeszkód i wyzwanie dla kierowców.

Zdaniem wójt Pileckiej, tylko dzięki środkom z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych wiele inwestycji, które czekały na realizację od lat, obecnie udaje się wykonać, jak w przypadku drogi do Jęczydołu czy też parkingu w Morzyczynie. Poziom dofinansowania wynosi aż 95 procent, co powoduje, że gminy chętnie korzystają z możliwości uzyskania środków na niezbędne inwestycje. W sumie Kobylanka w ostatnim okresie, na inwestycje w gminie uzyskały ponad 16 milionów złotych, co przy 50-milionowym budżecie gminy jest kwotą ogromną.

- Współpraca pomiędzy samorządami a Rządem przebiega tak naprawdę dobrze – mówi Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. Dzisiejsze podpisanie umów, podkreślę niejedyne w ostatnim czasie, pokazuje, że środki rządowe trafiają do samorządów na inwestycje, które na pewno nie zostałyby zrealizowane. Są to przede wszystkim inwestycje, które czekały na realizację przez dziesięciolecia.

Mieszkańcy Jęczydołu od lat apelowali o niezbędny remont drogi. Jej stan obrazują załączone zdjęcia. To nie tylko ogromna liczba dziur, ale i ogromne kałuże powstające po deszczu, utrudniające swobodny przejazd samochodem.

- Droga w Jęczydole jest jedyną drogą łączącą tę miejscowość z Morzyczynem – mówi Julita Pilecka, wójt Kobylanki. Jest w tak tragicznym stanie, że kierowcy od lat narzekają na fatalną jazdę. Droga ta od lat czekała na swój remont. Niestety nie było na to środków.

W ramach tej inwestycji planuje się przebudowę drogi gminnej na odcinku ok. 2,18 km o nawierzchni bitumicznej, budowę drogi bocznej o nawierzchni z kostki betonowej długości ok. 300 m (ul. Magnolii) oraz budowę odcinka bocznej drogi o nawierzchni bitumicznej na długości ok. 300 m. Przebudowana droga będzie miała szerokość 5,50 m, a poza jezdnią wydzielona zostanie ścieżka rowerowa o szerokości 2,5 m oraz chodnik o szerokości 2,0 m. Wykonawca prac będzie miał 18 miesięcy na zakończenie modernizacji drogi.

O tym jak trudno zaparkować samochód w sezonie letnim w Morzyczynie wiedzą ci, którzy chętnie przyjeżdżają na wypoczynek do tej miejscowości. Z roku na rok wypoczywających osób nad Miedwiem przybywa, a co za tym idzie, przybywa również samochodów. Brak parkingu powoduje dzikie parkowanie samochodów w najróżniejszych miejscach, gdzie tylko się uda wjechać pojazdem. Problem ten przestanie istnieć prawdopodobnie w sezonie w roku 2024, kiedy inwestycja ma zostać ukończona. Planowany parking powstanie pomiędzy ulicami Szczecińską, Jana Pawła II i Sosnową.

- Parking w Morzyczynie to kolejna ważna i oczekiwana od dawna inwestycja – dodaje Julita Pilecka. W sezonie do Morzyczyna przyjeżdża bardzo wielu turystów na wypoczynek i po prostu nie ma gdzie zaparkować. Potrzeby w tym względzie są ogromne i parking na pewno spełni swoje zadanie, a jednocześnie przyniesie Gminie dochody.

Parking będzie więc płatny, jednak wszystko ma być zautomatyzowane, tak by nie było konieczności zatrudniania osób do pilnowania porządku.

Poza wspomnianymi już inwestycjami w Jęczydole i Morzyczynie gmina uzyskała jeszcze ponad 3 mln zł na budowę chodnika w Motańcu oraz około 2 mln zł budowy drogi w Cisewie.

- W tym roku będziemy jeszcze ogłaszać przetargi na te dwie inwestycje – dodaje wójt Pilecka. Mam nadzieję, że zakończą się one sukcesem.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński