Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Plaza przy Galaxy? Wraca temat konfliktowej inwestycji [zdjęcia]

Marek Rudnicki
Budynek Park Plaza zaprojektowała pracownia APAKA prof. Stefana Kuryłowicza. Robi wrażenie. Nie jest to typowa prosta konstrukcja powiększonego pudełka, którą wznosi większość developerów na rynku szczecińskim. Wieżowiec będzie miał 13 kondygnacji i 9,5 tys. m kw. powierzchni biurowej.
Budynek Park Plaza zaprojektowała pracownia APAKA prof. Stefana Kuryłowicza. Robi wrażenie. Nie jest to typowa prosta konstrukcja powiększonego pudełka, którą wznosi większość developerów na rynku szczecińskim. Wieżowiec będzie miał 13 kondygnacji i 9,5 tys. m kw. powierzchni biurowej. Wizualizacja urbanity.pl
Dziura w ziemi przy Galaxy. Termin rozpoczęcia realizacji inwestycji coraz bliżej, ale nadal bez konkretów. Firma szuka wykonawcy.

Budowę tego wieżowca zapowiadano od kilku lat. Mamy koniec roku 2011 i nadal tak naprawdę nie wiadomo, kiedy ostatecznie wbita zostanie przysłowiowa pierwsza łopata. Póki co na terenie między ulicami Matejki i Malczewskiego, na działce wciśniętej między tereny Spółdzielni Mieszkaniowej Śródmieście, od paru lat istnieje jedynie wielki wykop napełniony wodą.

- Chcemy przystąpić do realizacji - zapewnia o intencjach spółki komandytowej Szarotki Development Marcin Borowski, menadżer operacyjny projektu. - Trwają przygotowania do wyboru generalnego wykonawcy.

Na pytanie, kiedy wreszcie ruszy inwestycja określa to oględnie: - Zamierzamy wybrać wykonawcę w pierwszej części przyszłego roku.

Podobne wypowiedzi, bez konkretów słyszeliśmy również dawniej, ale wówczas na drodze inwestycji stanął sprzeciw mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej Śródmieście. Inwestor nie pytał urzędu miasta, czy może wybudować w tym miejscu budynek, który wywołuje negatywne emocje wśród mieszkańców spółdzielni.

Zobacz także: Galaxy "pożera" Neptuna [zdjęcia, filmy ]

- Wystarczy, że spełnia wymagania planu miejscowego i zgodny jest z decyzją o warunkach zabudowy - mówi architekt miasta, Ewa Nocek.

Mieszkańcy zmusili jednak zarząd, by nie dopuścić do rozpoczęcia inwestycji. Po wielu miesiącach walki spółdzielnia przegrała.

- Próbowaliśmy mieszkańców bronić wszelkimi sposobami, ale nie udało się - mówi Robert Klecha, kierownik administracji osiedla SM Śródmieście.

Gwoli ścisłości, mieszkańcy sami są sobie winni. Wiele lat temu w tym samym miejscu zarząd chciał wybudować budynek czteropiętrowy. Zaczęły się protesty mieszkańców, odstąpiono więc od planów. A że pusty teren rodził duże koszty, sprzedano go firmie, która planowała budowę sklepu. Ten nie powstał, a teren odsprzedano kolejnej firmie. Dziś mieszkańcy zamiast 4 pięter, będą mieli przed oknami obiekt 13 piętrowy.

- To ciekawa architektura, niekonwencjonalna, dobrze wyważona - mówi Ewa Nosek, architekt miasta.


Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński