Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto kilka najważniejszych zmian jakie czekają nas w nowym roku szkolnym

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wracają drożdżówki, znika egzamin w VI klasie, a religia i etyka wlicza się do średniej.

Pierwsza ważna zmiana to klasa pierwsza obowiązkowa dla siedmiolatków, natomiast sześciolatki zostały zwolnione z obowiązku szkolnego. Ale sześciolatek nadal może rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, jednak pod warunkiem, że korzystał z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole. W tym roku szkolnym istnieje również możliwość zostawienia sześciolatków drugi rok w zerówce.

- Na nadchodzący rok szkolny do szczecińskich przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach podstawowych, zostało przyjętych o 733 dzieci więcej, niż w roku poprzednim - mówi Marta Kufel z Urzędu Miasta. - W szczecińskich szkołach podstawowych, utworzonych zostało 88 klas pierwszych. Uczy się w nich łącznie 1890 dzieci, co daje średnio 21,48 uczniów w jednej klasie.

Łącznie w tym roku szkolnym do szczecińskich szkół podstawowych chodzić będzie 19 866 uczniów.

Bezpłatne podręczniki

Bezpłatne podręczniki dostaną wszystkie dzieci objęte tokiem kształcenia ogólnego z klas I-III szkół podstawowych oraz muzycznych. Szkoły otrzymają również dotację na zakup materiałów ćwiczeniowych. W klasie III obowiązywać będzie podręcznik zapewniony przez MEN lub szkoła otrzyma dotację na zakup podręcznika.

Rodzice uczniów z orzeczeniem lekarskim o określonych niepełnosprawnościach otrzymają od 175 do 770 złotych dofinansowaniana ten cel. Wnioski trzeba będzie składać w swojej szkole do połowy września.

Nie ma sprawdzianu szóstoklasisty

Szóstoklasiści nie będą już przystępować do ogólnopolskiego testu. Według obecnej minister edukacji Anny Zalewskiej sprawdzian jest za drogi i niczemu nie służy. Wszyscy piszący go uczniowie bez względu na wynik i tak dostawali się do gimnazjum. Sprawdzian nie ma sensu tym bardziej, że tegoroczni szóstoklasiści w przyszłym roku szkolnym, zamiast do pierwszej klasy gimnazjalnej, pójdą do VII klasy szkoły podstawowej, czyli nie będą jeszcze kończyć podstawówki. Trzeba będzie sprawdzać wiedzę uczniów przed przyjęciem do liceum lub technikum.

- Będziemy pracować nad systemem egzaminów wewnętrznych, które pozwolą nauczycielom zorientować się jaki poziom wiedzy prezentują uczniowie - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzedu Miejskiego.

Zanim jednak obecne roczniki z podstawówki skończą VIII klasę, ministerstwo może wprowadzić nowe rodzaje egzaminów wstępnym lub na zakończenie podstawówki.

Więcej praw dla maturzystów

Maturzyści będą mieli możliwość weryfikacji uzyskanej liczby punktów zdobytych na egzaminie maturalnym i potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Będą mogli także odwołać się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej, która sprawdzała jego pracę. Maturzysta będzie mógł poprosic pisemnie, żeby jego praca została ponownie sprawdzona oraz ją sfotografować.

- Czasami na maturze zabraknie tylko kilku punktów, żeby zaliczyć egzamin i warto o te punkty walczyć - mówi Paweł Masłowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie. - Często zachęcałem swoich uczniów, żeby pojechali do Poznania do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i powalczyli o te punkty. Tym, którzy próbowali, zazwyczaj się udawało. Ale niektórzy nie próbowali, bo nie wierzyli, że się uda. A możliwość poprawienia pracy jest zawsze i czasami decyduje o tym, czy maturzysta straci rok czy nie.

Drożdżówki wracają

Drożdżówki jednak nie są takie złe, jesli będą spełniać określone kryteria. w 100 g produktu nie powinno być więcej niż 15 g cukru, 15 g tłuszczu i nie więcej niż 0,45 g sodu/1,2 g soli. Do szkolnych sklepików w szkołach średnich powróci też kawa odpowiednio słodzona. Nie będzie natomiast napojów gazowanych. Oczywiście będzie można kupić kanapki z różnego pieczywa, warzywa, owoce i nabiał.

Z kolei w stołówkach raz w tygodniu ma być ryba i tylko dwa razy w tygodniu potrawy smażone.

- Z czysto żywieniowego punktu widzenia to nie jest korzystne rozwiązanie. Problemem nie jest tylko w tym co ale również ile niezdrowych produktów zjada dziecko w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca. Nie ma w szkołach limitu ile dziecko może kupić niezdrowych produktów. W rozporządzeniu Ministra dozwolone jest spożywanie napojów przygotowanych na miejscu z dodatkiem do 10 g cukru/250 ml. Na dobrą sprawę dziecko może codziennie kupić w sklepiku drożdżówkę i np. herbatę z dwoma łyżeczkami cukru. Śmiem wątpić czy jest to prewencja chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia - zastanawia się Zuzanna Janicka, dietetyk.

Religia i etyka do średniej

Dzieci mogą chodzić na religię lub etykę, na oba z tych przedmiotów, ale też na żaden z nich. Od tego roku szkolnego do średniej wliczana będzie uczniowi zarówno ocena z religii, jak i etyki. Nadal uczeń może wybrać, na jaki przedmiot chce uczęszczać: na religię, etykę lub na oba.

W szczecińskich szkołach zajęcia z religii (określonego wyznania) i etyki organizowane są zgodnie z przepisami MEN - mówi Marta Kufel z Urzędu Miasta. - W sytuacji, gdy uczeń nie korzysta w szkole z nauki religii lub etyki, szkoła ma obowiązek zapewnić mu opiekę lub zajęcia wychowawcze (w czasie trwania lekcji religii lub etyki).

W poprzednim roku szkolnym w 53 szczecińskich szkołach prowadzone były zajęcia etyki, w tym: 23 to szkoły podstawowe, 10 to gimnazja, 5 to licea, 7 to zespoły szkół ogólnokształcących (w tym 6 liceum, 5 gimnazjów, 3 szkoły podstawowe), 8 to zespoły szkół (w tym 1 liceum, 2 gimnazja, 6 technikum, 2 szkoły zasadnicze).

Rodzice niektórych uczniów nie uczęszczających na religię twierdzili, że nauka etyka nie przebiega zgodnie z ich oczekiwaniami. Urzędnicy twierdzili natomiast, że wszyscy uczący etyki mieli kwalifikacje zgodne z przepisami. Kwalifikacje będą ważne, skoro przedmioty te wejdą do średniej.

Rozpoczęcie roku szkolnego w nowo wyremontowanej szkole podstawowej w Szczecinie

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj odbyła się wizja lokalna na miejscu zastrzelenia 22-latka. Przebiegła w bardzo napiętej atmosferze

Szczecin: Śmiertelnie postrzelony 22-latek. Wizja lokalna wś...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński