MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie żołnierza Armii Krajowej por. Kazimierza Miłaszewicza. Uroczystości na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Porucznik Kazimierz Miłaszewicz zmarł 17 czerwca. W marcu obchodził setne urodziny
Porucznik Kazimierz Miłaszewicz zmarł 17 czerwca. W marcu obchodził setne urodziny Andrzej Szkocki
Dziś na Cmentarzu Centralnym odbyły się uroczystości pogrzebowe por. Kazimierza Miłaszewicza, żołnierza AK. W marcu skończył sto lat.

Żegnali go weterani AK, młodzież oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Życiorys porucznika jest niezwykły. Dla niego wojna nie skończyła się w 1945 roku. Był żołnierzem 23 Brasławskiej Brygady Armii Krajowej Okręgu Wilno. Brał udział w akcji "Burza". Nie dał się schwytać i przez lata ukrywał się. Został aresztowany dopiero w 1949 r. Rok później usłyszał wyrok pięciu lat łagrów. Karę odbywał w Workucie za kołem podbiegunowym.

Po śmierci Stalina wrócił do Polski w 1956 roku i zamieszkał w okolicach Olsztyna. W 1963 roku z rodziną przeniósł się do Szczecina. Znalazł zatrudnienie w SP 24 jako pracownik techniczny. Zaangażował się w integrowanie środowiska żołnierzy Armii Krajowej, szczególnie z kresowym rodowodem. Od 1972 roku działał w Szczecińskim Chórze Wojskowym „Kombatant” (wcześniej „Hejnał”). Wspierał finansowo inicjatywy upamiętniające historię Armii Krajowej. Uczestniczył w wydarzeniach kombatanckich na terenie Pomorza Zachodniego.

W 1995 roku por. Kazimierz Miłaszewicz otrzymał Krzyż Armii Krajowej i Odznakę Weterana Walk o Niepodległość, a w 1996 roku Krzyż Więźnia Politycznego. W 2019 roku został uhonorowany Odznaką Pamiątkową „Kolumbowie Rocznik 20”, a trzy lata wcześniej - Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórzystów i Orkiestr. W 2020 r. otrzymał Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

- Ciężko pracować - odpowiadał w marcu podczas setnych urodzin na pytanie o receptę na długowieczność.

Podkreślił, że choć ma już swoje lata, to czuje się młodo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński