Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opozycja: PiS może próbować przejąć ochotnicze straże pożarne

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Posłowie opozycji oraz Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych ostrzegają, że istnieje niebezpieczeństwo, że po wyborach parlamentarnych partia obecnie rządząca spróbuje upaństwowić OSP wraz z jej mienie. Z kolei PiS zapewnia o całkowitym wsparciu dla ochotniczych straży pożarnych.
Posłowie opozycji oraz Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych ostrzegają, że istnieje niebezpieczeństwo, że po wyborach parlamentarnych partia obecnie rządząca spróbuje upaństwowić OSP wraz z jej mienie. Z kolei PiS zapewnia o całkowitym wsparciu dla ochotniczych straży pożarnych. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Posłowie opozycji oraz Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych ostrzegają, że istnieje niebezpieczeństwo, że po wyborach parlamentarnych partia obecnie rządząca spróbuje upaństwowić OSP wraz z jej mienie. Z kolei PiS zapewnia o całkowitym wsparciu dla ochotniczych straży pożarnych.

Na próbę kolejnych zmian w ustawie dotyczącej OSP, zdaniem przedstawicieli opozycji, wskazywać może m.in. zapowiedź byłej już szefowej MSWiA Elżbiety Witek (obecnie marszałek Sejmu) - która w listopadzie, dzień po przyjęciu przez rząd projektu nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej – oznajmiła, że MSWiA pracuje nad inną „dużą ustawą poświęconą strażakom ochotnikom”.

Z klei w poniedziałek, podczas wystąpienia w Legnicy marszałek Sejmu mówiła, że rząd chce „mocniej usytuować Ochotnicze Straże Pożarne w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa”.

- Dziwnym trafem nikt nie konsultuje ze strażakami tych przewidywanych rozwiązań. Więc ja się pytam co jest do ukrycia? - zastanawia się w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Zbigniew Sosnowski, poseł PSL i były podsekretarz stanu w MSWiA.

Co więcej, do Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych, wpłynął projekt nowej ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Jak mówi Sosnowski mowa jest w nim o podporządkowaniu i wcieleniu stowarzyszenia OSP i Związku OSP do Obrony Cywilnej. Związek wydał negatywne stanowisko w tej sprawie.

Poseł zaznacza, że na razie nie planuje podejmować formalnych kroków w sprawie, a chce jedynie zwrócić uwagę opinii publicznej na niebezpieczeństwo upaństwowienia OSP. Dodaje przy tym, że system ratowniczo-gaśniczy działa w Polsce wzorcowo i może być przykładem dla Europy i świata. - I naraz słyszymy o nowych ustawach, nad którymi pracują jacyś eksperci. Ale myślę, że nie ma lepszych ekspertów w zakresie działań ratowniczo-gaśniczych jak bezpośredni uczestnicy wydarzeń, czyli strażacy. Ale z nimi nikt nic nie konsultuje – mówi parlamentarzysta.

Dodaje, że „być może wcale nie chodzi o ulepszenie OSP, tylko o podporządkowanie jej ekipie rządzącej. - Z przykrością stwierdzam, że ostanie lata pokazują, iż np. Państwowa Straż Pożarna została podporządkowana. Dzisiaj komendanci wojewódzcy są w zasadzie działaczami partyjnymi, a ja nie chciałbym aby służby mundurowe były podporządkowane partii, a nie państwu – mówił.

Zwróciliśmy się z pytaniami do resortu spraw wewnętrznych, czy faktycznie trwają już prace nad zmianą ustawy dot. OSP i czy ochotnicze straże pożarne po wyborach mogą wejść w struktury Obrony Cywilnej. Na razie czekamy na odpowiedź MSWiA.

OSP apeluje o uszanowanie suwerenności

Członek prezydium Związku OSP RP Adam Nowak zaapelował na środowej konferencji prasowej, aby „uszanować suwerenność i podmiotowość ochotniczych straży pożarnych i aby bezpieczeństwo obywateli było nadrzędnym celem”. - Chcielibyśmy zwrócić uwagę tą konferencją nie tylko na sprawy 16 400 ochotniczych straży pożarnych zrzeszających 700 tysięcy członków, ale przede wszystkim na zagadnienia bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwa naszych obywateli – mówił. - Nie niszczmy dobrze funkcjonującego systemu – dodał.

Podczas konferencji głos zabrał też były minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki, współtwórca Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, który działa m.in. w oparciu o OSP i PSP. – Polski system ratowniczy, musimy o tym pamiętać, jest oparty o funkcjonowanie państwa, o funkcjonowanie samorządów i funkcjonowanie stowarzyszeń, organizacji społecznych jakimi są OSP – podkreślił. Przestrzegał, że naruszenie tego systemu, który bardzo prężnie działa podczas klęsk żywiołowych, kataklizmów, czy wypadków drogowych, grozi wielkim niebezpieczeństwem dla Polski i obywateli.

Przewodnicząca Poselskiego Zespołu Strażaków w ubiegłej kadencji, posłanka Krystyna Skowrońska z PO podkreśliła, że bez ochotniczych straży pożarnych system zabezpieczenia pożarowego i ratowniczego by sobie nie poradził. Nawiązała także do odprowadzanego od czterech lat przez OSP i samorządy podwyższonego podatku VAT przy zakupie sprzętu i samochodów pożarniczych.

– Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny chce pokazać, że boi się społeczeństwa obywatelskiego. Boi się tego, aby strażacy ochotnicy mogli sami zarządzać i czynnie rozwijać swoją organizację, tak jak teraz dobrze chroniącą majątek lokalnej społeczności – powiedział z kolei Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15.

PiS zapewnia o swoim wsparciu

Resort spraw wewnętrznych poinformował, że 14340 jednostek OSP z całego kraju otrzyma
dodatkowe fundusze. W tym roku do podziału przeznaczono łączną kwotę 82 mln złotych. Pieniądze pozwolą im m.in. propagować zasady udzielania pierwszej pomocy czy organizować przedsięwzięcia oświatowo-kulturalne i sportowe. W czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński zatwierdził podział środków, o które wnioskowały OSP.

Z kolei na piątkowej konferencji wiceszef resortu Jarosław Zieliński ocenił, że Państwowa Straż Pożarna i OSP to „dwa płuca tego samego systemu ratowniczo-gaśniczego”.

Zieliński zaznaczył jednak, że jednostki OSP wymagają wsparcia ze strony podmiotów publicznych, „ponieważ same nie są w stanie zakupić potrzebnego im wyposażenia”. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości zwiększa rokrocznie nakłady na system ratowniczo-gaśniczy. Pomiędzy 2015 a 2018 rokiem zwiększyliśmy nakłady z budżetu państwa na jednostki OSP o ponad 30 proc. Ponadto w programie modernizacji służb mundurowych, który jest aktualnie realizowany (…) dla jednostek OSP przewidzieliśmy kwotę 501 mln zł i z tej kwoty jednostki OSP korzystają już trzeci rok” – wyliczał wiceminister.

Według szacunków MSWiA w całym kraju jest ponad 16 tysięcy jednostek OSP. Służy w nich około 500 tys. ochotników. Ponad 100 tys. strażaków-ochotników jest w gotowości do bezpośrednich działań ratowniczych. W zeszłym roku do działań gotowych było około 5100 strażaków PSP na każdej zmianie służbowej (cała formacja PSP liczy około 31 tys. funkcjonariuszy). W 2018 roku OSP w całej Polsce wyjeżdżały do różnych akcji ponad 140 tysięcy razy. Wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ochotnicy współdziałali 109 tys. razy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opozycja: PiS może próbować przejąć ochotnicze straże pożarne - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński