MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie domu gazem LPG podrożało przez brak rządowej tarczy? Rzecznik Praw Obywatelskich: to nierówne traktowanie obywateli

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Rachunki za ogrzewanie miała obniżyć rządowa tarcza antyinflacyjna, jednak nie wszystkie typy ogrzewania zostały nią objęte.
Rachunki za ogrzewanie miała obniżyć rządowa tarcza antyinflacyjna, jednak nie wszystkie typy ogrzewania zostały nią objęte. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Ogrzewanie domu gazem LPG nie zostało objęte rządową tarczą antyinflacyjną. Osoby, które wybrały tę metodę, płacą dziś horrendalnie wysokie rachunki za ciepło. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich można mówić o nierównym traktowaniu obywateli, a właścicielom domów cierpiącym z powodu decyzji rządu należy się pomoc.

Spis treści

Ogrzewanie domu gazem LPG coraz droższe

Gaz LPG to jeden z mniej popularnych w naszym kraju typów ogrzewania, jednak nadal stosują go tysiące Polaków. Zbiorniki na płynny gaz spotyka się zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie LPG stanowi alternatywę dla kotłów węglowych. Niestety, ceny gazu od miesięcy błyskawicznie rosną:

  • jeszcze na początku 2021 r. za litr gazu płaciło się ok. 2,4 zł,
  • w listopadzie 2021 r. było to już ok. 3,30 zł/l,
  • obecnie cena przebiła granicę 3,50 zł/l i rośnie nadal.

Jak skarżą się użytkownicy gazu LPG cytowani przez portal businessinsider.com.pl, koszt napełnienia zbiornika gazem wzrósł w ostatnim czasie z ok. 4,2 tys. zł do ok. 8 tys. zł.

– Wedle danych branżowych (…) ceny gazu propan, wykorzystywanego głównie do ogrzewania domów jednorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej i obiektów inwentarskich w gospodarstwach rolnych, wzrosły o 95 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy – czytamy w apelu branży gazowniczej do rządu ze stycznia 2022 roku, dostępnym na stronie Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Wsparcia z tarczy antyinflacyjnej nie ma

Koszty ogrzewania gazem płynnym poszybowały w górę m.in. dlatego, że rząd nie objął go tarczą antyinflacyjną. W ramach tarczy 2.0 obniżono VAT w przypadku m.in. ciepła sieciowego (z 23 do 5 proc.) oraz gaz ziemny (z 23 do 0 proc.), jednak dla gazu LPG stawka VAT nadal wynosi 23 proc.

– To kolejny przykład nierównego traktowania odbiorców indywidualnych, co jest sprzeczne z zasadą równego traktowania obywateli! – podkreśla poseł Tomasz Piotr Nowak, który skierował w tej sprawie pismo do Ministerstwa Finansów.

Użytkownicy płynnego gazu mogą liczyć na pomoc w postaci dodatku osłonowego (o ile uzyskują odpowiednio niskie dochody). W zależności od wielkości gospodarstwa domowego jednorazowe wsparcie pieniężne może wynieść od 400 do 1150 zł. Tymczasem np. dla osób palących węglem przewidziano wyższe kwoty dodatku, sięgające od 500 do 1437,50 zł. Taki stan rzeczy skrytykował Rzecznik Praw Obywatelskich.

– [Osoby te – przyp. red.] nie mogą także ubiegać się o dodatek osłonowy w podwyższonej wysokości – w przeciwieństwie do osób, które ogrzewają swoje domy węglem czy paliwami węglopochodnymi – czytamy w komunikacie Biura RPO. – Może to uzasadniać zarzut nierównego traktowania obywateli poprzez zróżnicowanie wysokości otrzymywanego dodatku osłonowego według kryterium rodzaju stosowanego paliwa opałowego w gospodarstwach domowych.

Ministerstwo Finansów: nie było możliwości obniżenia VAT

Jak się okazuje, brak wsparcia dla posiadaczy instalacji LPG nie wynika z przeoczenia. Branża gazownicza od dawna zwracała rządowi uwagę na ten problem, domagając się obniżki VAT również na gaz LPG. Ministerstwo Finansów wyjaśniało jednak, że jest to niemożliwe w ramach obowiązujących przepisów.

– Dyrektywa VAT nie dopuszcza możliwości obniżenia stawki VAT na dostawy gazu LPG – wyjaśnia resort.

Ministerstwo przekonuje również, że wysokość akcyzy nie ma wpływu na ceny gazu dla osób, które stosują go do ogrzewania domu.

– Sprzedaż krajowa ww. wyrobów gazowych, w tym gazu płynnego LPG, (...) nie jest obciążana podatkiem akcyzowym, gdy są one wykorzystywane przez gospodarstwa domowe do celów grzewczych – podaje resort finansów. – Oznacza to zatem, że akcyza w przypadku takiego wykorzystania wyrobów gazowych nie jest czynnikiem cenotwórczym.

RPO: obywatelom trzeba pomóc

W związku z brakiem ochrony ze strony tarczy antyinflacyjnej do Rzecznika Praw Obywatelskich spływają coraz liczniejsze skargi od osób ogrzewających się gazem LPG, propanem oraz olejem opałowym. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się w tej sprawie do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

– W tej sytuacji jedynym realnym wsparciem dla gospodarstw ogrzewanych LPG byłoby objęcie ich możliwością uzyskania dodatku osłonowego w podwyższonej wysokości – jak przewidziano to dla osób ogrzewających się węglem czy paliwami węglopochodnymi. Uwagi te należy odnieść również do gospodarstw ogrzewanych olejem opałowym – podało Biuro RPO.

Jak zauważa RPO, wcześniej rząd sam zachęcał mieszkańców terenów wiejskich do zastępowania kotłów na paliwo stałe instalacjami gazowymi, oferując dofinansowanie na takie urządzenia. Teraz jednak osoby te są dyskryminowane, jeśli chodzi o ochronę przed rosnącymi rachunkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogrzewanie domu gazem LPG podrożało przez brak rządowej tarczy? Rzecznik Praw Obywatelskich: to nierówne traktowanie obywateli - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński