Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrzańskie krajobrazy zapierają dech. Zobacz wyjątkową panoramę w Cedyni [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Niesamowita panorama w Cedyni
Niesamowita panorama w Cedyni Marek Jaszczyński
Wyjątkowe wrażenia zapewnia wejście na wieżę widokową w Cedyni. Warto wziąć ze sobą lornetkę i aparat fotograficzny.

Wieża widokowa w Cedyni

Ma 14 m wysokości i jest podzielona na 4 kondygnacje. Jednak w połączeniu z naturalnym wzniesieniem roztacza się z niej wspaniały widok na Żuławy Cedyńskie aż po Hohensaaten i Lunow, na południe po Bad Freienwalde i Odrzycko (Oderberg) oraz na północny wschód po Świecie nad Odrą (Schwedt).

Została zbudowana dzięki inicjatywie burmistrza Cedyni Ernesta Eduarda Melchera w 1895r. na wzniesieniu Schützenberg jako pomnik wojenny.

Na ścianach wieży umiejscowione były trzy pamiątkowe granitowe tablice z nazwiskami cedynian, którzy polegli podczas wojen Prus z Danią w 1864, z Austrią w 1866 i z Francją w latach 1870/1871 oraz niewielka żeliwna tablica upamiętniająca żołnierza Kuhna, poległego w 1903r. podczas wojny z Chinami.

Cedyńską wieżę zaprojektował i wybudował wraz ze swoimi rzemieślnikami cedyński mistrz budowlany Krüger. Realizacja inwestycji kosztowała 5000 marek. 7 lipca 1895r. wieża została przekazana władzom miasta i udostępniono ją do zwiedzania. Otwarcie wieży miało być uroczyste i połączone z musztrą żołnierzy, defiladą weteranów oraz honorowym salutem armatnim. Niestety, podczas próbnego wystrzału z zabytkowego moździerza zginął 10 – letni chłopiec. Uroczystość została więc odwołana, a miasto okryło się żałobą.

Wieża przetrwała dwie wojny światowe. Według różnych przekazów w czasie walk w lutym 1945 r. służyła Armii Czerwonej jako punkt obserwacyjny. Później, uznana jako obiekt o znaczeniu militarnym, wykorzystywana była do 1956 r. jako strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. W międzyczasie zostały usunięte wszystkie tablice poświęcone poległym żołnierzom.

Obecnie obiekt został oddany do użytku po renowacji wiosną 2021 roku.

Dojazd do wieży w Cedyni

Obiekt wznosi się nad ulicą T. Kościuszki, ale można podjechać ulicą Cmentarną pod górę, gdzie znajduje się niewielki parking.

Dodajmy, że u podnóża wieży, obok parkingu znajduje się zabytkowy kirkut, a na nim siedem macew. Zdaniem prof. Jerzego Albrychta większość pochówków pochodzi z XIX wieku. Jak wynika z przeprowadzonych tu w latach siedemdziesiątych XX w. badań antropologicznych, na cmentarzu pochowano 24 osoby w znacznej przewadze w wieku młodocianym (20-25 rok życia), głównie płci żeńskiej, z wyższych warstw społecznych. Pochowano tu m.in. żonę rabina Goldberga z d. Mathias wraz z córką w 1920 r.

Miejscowi społecznicy wraz z Marcelem Szablewskim i Henrykiem Szperką odnaleźli i ustawili siedem płyt nagrobnych. Macewy mają kształt stelli, zakończonej dwuspadowo lub półkolistym łukiem. Sama płyta jest pozbawiona ornamentów charakterystycznych dla żydowskiej sztuki sepulkralnej.

Niesamowita panorama w Cedyni

Odrzańskie krajobrazy zapierają dech. Zobacz wyjątkową panor...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński