MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj urok Podlasia: fascynujące atrakcje i tajemnicze zakątki lasów. Ciekawe atrakcje, które warto zobaczyć

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Podlasie to nie tylko region malowniczych krajobrazów i przyrody, ale także skrywający wiele tajemnic i fascynujących atrakcji turystycznych. Wędrując po lasach Podlasia, można natrafić na wiele niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić podczas urlopu w tej części Polski.

Spis treści

Atrakcje i tajemnice lasów Podlasia

Podlasie, piękna i malownicza kraina w Polsce, skrywa wiele tajemniczych lasów i fascynujących atrakcji turystycznych. Podczas wizyty w tym regionie warto zobaczyć nie tylko dziewicze obszary przyrodnicze, ale także odkryć unikalne miejsca z bogatą historią i klimatem. Przedstawiamy kilka ciekawych atrakcji, które warto odwiedzić podczas wakacji w Podlasiu.

Widok na zacieniony las
Podlasie kryje wiele tajemniczych lasów i ciekawych atrakcji. Podczas wizyty w tym regionie warto odwiedzić nie tylko urokliwe miejsca, ale także odkryć ich historię i niezwykłe zabytki. Aleksander/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Jednym z takich miejsc jest Suraż – małe miasteczko pełne zabytków. Tutaj można spędzić czas, zwiedzając Muzeum Archeologiczne, Muzeum Kapliczek, Wczesnośredniowieczną Osadę Nawia czy górę Zamkową. Suraż leży w Dolinie Górnej Narwi, nad Narwią, przy Narwiańskim Parku Narodowym, co czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym dla miłośników natury i historii.

Kolejną ciekawą atrakcją jest Ziołowy Zakątek w Korycinach. To unikalny obiekt agroturystyczny, który składa się z ogrodu botanicznego, gdzie można podziwiać ponad 1500 gatunków roślin, w tym zioła i ekologiczny warzywnik. Turyści mogą tu nie tylko poznać i skosztować najlepszej jakości ziół, ale również przenocować w wyjątkowych obiektach, takich jak domek na drzewie, chatka nad rozlewiskiem czy drewniana leśniczówka. Dodatkowo warto przejść się jedną z malowniczych ścieżek i odwiedzić drewniany kościół z XVII wieku drewniany kościół.

Podlasie słynie również z licznych Parków Narodowych, takich jak Narwiański, Biebrzański, Białowieski i Wigierski. Każdy z tych parków oferuje niepowtarzalne atrakcje i możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą. Spacerując po ich terenach, można spotkać rzadkie gatunki zwierząt i roślin, podziwiać piękno dzikiej przyrody oraz cieszyć się ciszą i spokojem.

Klimatyczne ruiny i opuszczone osady

Nie można pominąć Lasu Pietrasze, który dla niektórych jest miejscem wypoczynku, a dla innych kojarzy się z przeszłością pełną zbrodni. Ta niezwykła lokalizacja zapisana jest w historii Białegostoku i okolic. Na terenie Lasu Pietrasze znajdują się pozostałości starej wojskowej strzelnicy, a także rowy, nasypy i inne ślady z przeszłości. Przez to miejsce prowadzi również pieszy szlak turystyczny, który umożliwia bliższe poznanie historii i przyrody tego obszaru.

Podlasie kryje również wiele klimatycznych ruin, które przyciągają turystów swoją historią i urokiem. Ruiny kościoła zamkowego w Mielniku to jedna z takich atrakcji. Został wzniesiony przez księcia Witolda w stylu późnogotyckim, a mimo zniszczeń i odbudowy, dzisiaj można podziwiać jego pozostałości oraz piękne widoki z terenu zamkowego. Innym interesującym miejscem jest ruina Kościoła św. Antoniego w Jałówce, która zachwyca swym neogotyckim stylem. Charakterystyczne ruiny przyciągają turystów i stanowią tło dla wielu sesji ślubnych.

Ruiny Kościoła św. Antoniego
CC BY-SA 4.0

Nieopodal granicy z Białorusią znajdują się ruiny kościoła św. Antoniego w miejscowości Jałówka. Ta neogotycka świątynia, choć zniszczona podczas wojny, zachowuje swój niepowtarzalny urok. Mateusz Koc/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Wierszalin to kolejne miejsce, które budzi ciekawość i tajemniczość. To opuszczona osada, będąca przed wojną siedziba grupy religijnej. Założona przez Eliasza Klimowicza, niepiśmiennego prawosławnego chłopa, Wierszalin przyciąga turystów swoimi zachowanymi budynkami i charakterystycznym klimatem. W pobliskiej Starej Grzybowszczyźnie można również podziwiać zbudowaną z inicjatywy Klimowicza cerkiew.

Podlasie to miejsce pełne tajemnic i atrakcji turystycznych, które zachwycają zarówno naturą, jak i historią. Odkrywanie lasów Podlasia to niezapomniana przygoda, która pozwala spojrzeć na ten region z zupełnie nowej perspektywy. Wędrując po tutejszych ścieżkach i odwiedzając ciekawe miejsca, można poznać unikalne historie, zanurzyć się w dziką przyrodę i doświadczyć niezwykłej atmosfery tego magicznego miejsca.

Podlasie kryje wiele tajemniczych lasów i ciekawych atrakcji. Podczas wizyty w tym regionie warto odwiedzić nie tylko urokliwe miejsca, ale także odkryć ich historię i niezwykłe zabytki.

Odkryj urok Podlasia: fascynujące atrakcje i tajemnicze zaką...

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odkryj urok Podlasia: fascynujące atrakcje i tajemnicze zakątki lasów. Ciekawe atrakcje, które warto zobaczyć - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński