Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Odkrycie na północy Szczecina. To nie wiadukt tylko tunel wąskotorówki

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Widok na hutę od ulicy Zamkniętej. W kwadracie zaznaczony tunel
Widok na hutę od ulicy Zamkniętej. W kwadracie zaznaczony tunel Stolczyn.com
W czasie prac przy ulicy Kolejowej w Szczecinie odkryto pozostałość po kolejce wąskotrowej, która w XIX wieku obsługiwała jedną z cegielni w tej części miasta.

- Wykopany został tunel kolejki cegielnianej, której trasa prowadziła od kopalni odkrywkowej gliny przy ul. Zamkniętej (na wysokości obecnego placu zabaw) do cegielni Alfreda Brandy mieszczącej się po drugiej stronie ulicy Nad Odrą, na Kolejowej - mówi Paulina Romanowicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna FORUM. - Zarówno tunel, tor, wyrobisko, jak i cegielnia - widoczne są na kilku zdjęciach i planach przedwojennych tego terenu. Identyfikacji dokonał Paweł Bokszczanin, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna FORUM. Z ciekawością czekaliśmy tylko czy coś z tego urządzenia industrialnego pozostało w ziemi i wygląda, że tak. Odbyły się oględziny z udziałem KonserwatoraWojewódzkiego, Miejskiego i Biura Dokumentacji Zabytków.

Trasa kolejki prowadziła w poprzek dzisiejszej ulicy Nad Odrą - czytamy na stronie www.stolczyn.com. "W celu bezkolizyjnego przeprowadzenia torów kolejki na drugą stronę, został wybudowany tunel pod ulicą. Jest on wyraźnie widoczny na planie sytuacyjnym z 1894 r. sporządzonym dla celów przygotowania infrastruktury kolejowej w tej okolicy. Na tym samym planie widoczne są również dwa przebiegi torów kolejki po drugiej stronie ulicy. Pierwotnie, zanim powstała kolej, jej trasa biegła swobodnie na powierzchni ziemi w kierunku dzisiejszego budynku stacji. Po wybudowaniu torów wybudowano drugi tunel – pod torami. Jest to tzw. dzisiaj tunel huty, który pierwotnie służył bezkolizyjnemu przewozowi urobku glinianego do cegielni, którą szybko przejęła huta “Kraft”."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński