Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddajemy inicjatywę w ręce młodych ludzi [ROZMOWA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Archiwum
Rozmowa z dr hab. Danutą Zawadzką, prof. PK, rektorem Politechniki Koszalińskiej.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbędzie się na Państwa uczelni już 2 października. Jaki to będzie rok akademicki?
Przed nami kolejny rok akademicki, na który patrzymy bardzo optymistycznie. Czekają na nas wyzwania, które podjęliśmy już wcześniej. Jednym z nich jest uniwersytet EU4DUAL (uczelnia stała się częścią Uniwersytetu Europejskiego, ukierunkowanego na kształcenie dualne, ściśle związane z biznesem i umiejętnościami praktycznymi - dop. red.). Również przedsięwzięcia związane z energetyką, zarówno w obszarze małego atomu, morskiej energetyki wiatrowej, czy aktualnie tworzonych dolin wodorowych. Zawarliśmy już stosowne porozumienia i przygotowujemy się do kształcenia kadr w tych obszarach. Czekamy na decyzję związaną ze zgłoszonym w ramach Konsorcjum „Nauka dla morza” projektem wspierającym kształcenie kadr na rzecz gospodarki morskiej. Staramy się być obecni zarówno w inicjatywach ogólnokrajowych, ale też takich, które są ważne dla naszego regionu. Będziemy kontynuować i rozwijać to, co rozpoczęliśmy wcześniej.

A co z samymi studiami, rekrutacją?
Przygotowanie atrakcyjnego miejsca do studiowania to duże wyzwanie. Do młodzieży kierujemy konkretny komunikat: warto kształcić się i rozwijać zawodowo w naszym regionie. Mamy tu fantastyczne firmy, organizujemy z naszymi partnerami gospodarczymi szereg wydarzeń i konferencji. Na przykład, zorganizowany niedawno XXII Zachodniopomorski Festiwal Nauki, także we współpracy z lokalnymi firmami, pokazuje, że warto się uczyć i warto myśleć o swojej przyszłości w regionie Pomorza Środkowego. W Politechnice Koszalińskiej rozbudowujemy system wsparcia aktywności studenckiej. Przekłada się to na dużą aktywność studenckich kół naukowych, czy samorządu studenckiego. Dążymy do tego, aby uczelnia stwarzała warunki do realizacji inicjatyw i budowania ścieżek rozwoju osobistego w trakcie studiów. I to faktycznie ma miejsce. Nasza przedstawicielka, Aleksandra Zmuda Trzebiatowska, była do niedawna szefem Forum Uczelni Technicznych (FUT), a teraz działa w Parlamencie Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejny nasz student, Kacper Teterka, jest w zarządzie FUT. Z perspektywy studiowania na naszej uczelni, młodzież może realizować swoje cele i ambicje również na arenie ogólnokrajowej, czy międzynarodowej. Staramy się też wzmacniać ideę Akademickiego Koszalina. Pokazujemy, że Politechnika jest bardzo dobrym miejscem zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności. Wszystkie nasze kierunki studiów mają obowiązkowe praktyki. Firmy oferujące praktyki, często prowadzą równolegle programy rekrutacyjne. Wiele spośród naszych studentek i studentów pracuje w trakcie studiów. Lokalne firmy, między innymi uczestnicząc w naszym programie praktyk zawodowych, przygotowują przyszłe kadry pracowników.

Ilu studentów rozpocznie nowy rok akademicki w murach Państwa uczelni, zarówno tych pierwszego roku, jak i ogółem?
Rekrutacja jeszcze trwa, ale dla studentów pierwszego roku przygotowaliśmy, podobnie jak wcześniej, 1000 miejsc. W 2022 roku łącznie mieliśmy około 3300 studentów. Naszym celem jest utrzymać tę liczbę. Aktualne uwarunkowania, szczególnie niż demograficzny powodują, iż studia nie są masowe, co ma szereg zalet.

Dlaczego?
To daje nam czas i przestrzeń, by na każdego studenta, studentkę, spojrzeć indywidualnie. To ważne w niełatwych czasach dla młodzieży. Teraz trafia do nas młodzież ucząca się w czasie pandemii, zamknięta przez dwa lata w domach przed ekranami komputerów. Znajdą oni u nas pomoc i dobre warunki studiowania. Mamy bardzo dobrze działający punkt wsparcia psychologicznego. Nasz regulamin studiów zakłada również możliwość ubiegania się o indywidualną organizację studiów. W tym roku kończymy duży projekt (z budżetem ponad 5 mln zł) pod nazwą Dostępna Uczelnia. Dzięki temu dostosowaliśmy mury uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Świetnie funkcjonuje u nas Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością. Przeszliśmy szereg szkoleń, w tym również z języka migowego. Działania te objęły również Biuro Obsługi Studentów. Staramy się wsłuchiwać w bieżące potrzeby młodzieży i oddajemy inicjatywę w ich ręce.

Co z inwestycjami, które realizuje bądź planuje realizować uczelnia?
Centrum Wiedzy Cognitarium to na pewno nasz główny, flagowy projekt. Pierwotne plany zakładały, że budynki powstaną do końca 2024 roku. Niestety pandemia, wojna na granicy naszego kraju, trudna sytuacja na rynku budowlanym, powodują pewne opóźnienia. Wciąż mamy nadzieję, że naszą inwestycję zrealizujemy zgodnie z harmonogramem. Aktualnie trwają prace ziemne. Pierwszy etap inwestycji ma zakończyć się w grudniu. W zakres robót wchodzi budowa instalacji podziemnych oraz parkingu. Równolegle trwają końcowe uzgodnienia budżetowe. Zakładamy montaż finansowy, oparty o wsparcie ze strony wielu instytucji - to dość złożony proces.

Czy to jedyne działania inwestycyjne?
Ubiegamy się również o dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki budowy Zespołu Laboratoriów Wydziału Mechanicznego. Planujemy przygotować nowoczesne laboratoria przemysłu przyszłości. Ponadto w ramach projektu Pionier-Lab zamierzamy stworzyć m.in. infrastrukturę teleinformatyczną skierowaną do przedsiębiorstw, które mają zapotrzebowanie na nowoczesne szerokopasmowe usługi sieciowe. Budujemy Smart Campus, instalujemy zegar atomowy, wyposażamy laboratoria w najnowocześniejsze urządzenia internetu rzeczy. W sierpniu, w murach Politechniki Koszalińskiej gościliśmy Radę Przemysłu Przyszłości, gdzie prezentowaliśmy nasze działania projektowe w tym zakresie. Byliśmy również organizatorem konferencji przedstawicieli Sektorowej Rady ds. Kompetencji - Informatyka oraz Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo. Chcemy pokazać, że z perspektywy uczelni regionalnej doskonale wpisujemy się w inicjatywy krajowe i międzynarodowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oddajemy inicjatywę w ręce młodych ludzi [ROZMOWA] - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński