MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 25 do ponad 200 zł. Ogromne różnice w cenach za odbiór nieczystości w gminach. Czy UOKiK będzie interweniował?

Redakcja Strefy Biznesu
Stawki cen za wywóz nieczystości z szamb ustala gmina. Dlaczego jednak w różnych częściach Polski ceny są tak skrajne? RPO chce sprawdzić, czy to zgodne z prawem.
Stawki cen za wywóz nieczystości z szamb ustala gmina. Dlaczego jednak w różnych częściach Polski ceny są tak skrajne? RPO chce sprawdzić, czy to zgodne z prawem. 123rf/com/psisa
Rzecznik Praw Obywatelskich w ostatnich tygodniach zwrócił uwagę na problem dużych rozbieżności w cenach za wywóz szamba. A różnice mogą pojawiać się nawet na poziomie tych samych gmin. Czy zachowana jest swoboda konkurencji? Czy przestrzegane są prawa konsumenckie mieszkańców? Pytanie trafiło do UOKiK.

Spis treści

Petycja w sprawie opłat za wywóz szamba

W Sejmie i na rękach rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka pojawiła się petycja w sprawie zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi konkretnie o ustalane przez gminy górne stawki opłat wobec właścicieli nieruchomości za opróżnianie zbiorników bezodpływowych, szerzej znanych jako szamba. Autor petycji uważa, że obecny poziom swobody samorządów w tym zakresie powoduje znaczne rozbieżności w wysokości stawek za wywóz nieczystości.

Podany zostaje także przykład gminy Głogów, gdzie górna stawka to 25 zł/ m3, a już w gminie Lubsko ta sama stawka wynosi 216 zł/m3. Z kolei w Zgorzelcu górne stawki ustalone przez radę miejską wynoszą tam 162 zł/m3, według rady gminy 110 zł/m3.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, świadczące w obu gminach usługi, „dostosowało” swą ofertę do wskazanych stawek. Ceny za usługi ustaliło zatem na 160 zł netto i 110 zł netto za m sześc. nieczystości. Wobec przyjęcia, że ani w jednym, ani w drugim przypadku przedsiębiorca nie świadczy usług poniżej kosztów ich wykonywania, pojawia się oczywiste pytanie o powody takiego zróżnicowania cen - mówi Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Przedstawiciele biura rzecznika skierowali do odpowiedniego departamentu w resorcie klimatu pytanie, czy wspomniany problem jest znany stronie rządowej i czy planowane jest wdrożenie ustawowych regulacji.

Ustawowej regulacji cen nie będzie?

Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że dotychczas do resortu nie dotarły sygnały o zawyżaniu przez rady gmin górnych stawek za odbiór nieczystości, jednak uważa, że ceny mogą się różnić choćby ze względy na:

  • liczbę mieszkańców korzystających z systemu wywozu takich odpadów
  • charakter nieruchomości
  • technologie zastosowane w oczyszczalniach ścieków
  • koszty związane z odbiorem nieczystości
  • możliwości finansowe mieszkańców

To powoduje, że rząd póki co nie planuje ustawowych regulacji tych cen. Resort infrastruktury przypomina jednak, że w 2022 roku w życie weszła nowela ustawy Prawo wodne, która także odnosiła się do oczyszczania ścieków komunalnych.

Wprowadzono przepisy karne za utrudnianie lub udaremnianie przeprowadzenia kontroli na nieruchomości wyposażonej w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków, obejmującej m.in. kontrolę dowodów uiszczania opłat za usługi w zakresie pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości m.in. nieczystości ciekłych - informuje ministerstwo.

Ustawa miała też usprawnić funkcjonowanie systemu odbioru nieczystości przez gminy i ich kontroli, np. w zakresie pochodzenia nieczystości.

RPO widzi problem. Pytanie kieruje do UOKiK

Piotr Mierzejewski z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO zdecydował się jednak interweniować w UOKiK. Dyrektor w piśmie podkreśla, że znaczna swoboda w ustalaniu stawek za wywóz nieczystości może powodować nieuzasadnione różnicowanie cen na jednym rynku.

RPO chce się dowiedzieć, czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów planuje lub prowadzi analizę tego rynku, a w szczególności czy sprawdza przestrzeganie praw konsumentów w tym zakresie oraz czy zachowana jest swoboda konkurencji.
Sprawa ciągle pozostaje niewyjaśniona, ale interwencja RPO z pewnością przyspieszy ewentualne zmiany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od 25 do ponad 200 zł. Ogromne różnice w cenach za odbiór nieczystości w gminach. Czy UOKiK będzie interweniował? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński